BugünMakaleler

TÜRK GENÇLİĞİ NEREDE?

Başkanlık sistemi yasa tasarısının maddelerinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinden sonra sıra ikinci tur oylamaya geldi. MHP’li milletvekilleri birinci turda olduğu gibi yine ikinci turda da milletin vekilliği yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekilliğini yaparlarsa Başkanlık sistemi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilir. Sonrası malum. TBMM’de kabul edilen Başkanlık sistemi referanduma gider. Referandumun sonucunu ise üç aşağı beş yukarı tahmin etmek hiç de zor değil.

Başkanlık sistemi görüşmelerinin ilk günlerinde sivil toplum örgütleri ile Cumhuriyet Halk Partililerin bu sisteme karşı gösterileri vardı. Ben açıkçası bu gösterilerin her geçen gün daha da artacağını düşünmüştüm. Hatta bu gösterilerin yurt geneline yayılacağını zannetmiştim. Açıkça itiraf edeyim ki bu konuda yanıldım. İlk günkü gösterilere katılanların haricinde kalanlar TBMM Genel Kurulu’nda oynanmakta olan tiyatroyu seyretmekle yetindiler. Ancak bu sisteme başından beri direnen Cumhuriyet Halk Partili Milletvekillerini tebrik ediyorum. Ellerinden gelen mücadeleyi TBMM Genel Kurulu’nda verdiler. İkinci tur oylamalarda da aynı mücadeleyi vereceklerinden hiç şüphem yok.

Biraz önce de ifade ettiğim gibi Cumhuriyet Halk Partili Milletvekilleri ile TBMM önünde Başkanlık sistemi yasa tasarısına karşı gösteri yapan sivil toplum örgütlerini bir taraf koyuyorum. Bu yasa tasarısına karşı TBMM önünde protesto gösterisi düzenleyen TGB’li gençleri de ayırıyorum. Peki, kardeşim biz bu kadar mıyız? Laik Cumhuriyeti savunan bir avuç insan mıyız? Yoksa Cumhuriyet çoktan yıkıldı da bizim haberimiz mi yok? Mesela Cumhuriyet Halk Partili gençler nerede kardeşim? Mesela MHP’li gençler neredeler? Yoksa Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti Cumhuriyet Halk Partili ve MHP’li gençlere emanet etmedi mi? Onların bu konuda sorumlulukları yok mu? Yoksa bu ülkede TGB’li gençlerin dışında başka gençler yok mu? Yoksa laik Cumhuriyeti savunmak Cumhuriyet Halk Partili ve MHP’li gençlerin görevi değil mi? Burada açıkça ifade edeyim ki, gençlik Cumhuriyet Halk Partili Milletvekillerin verdiği mücadelenin binde birini vermiş olsaydı AKP ile MHP’li vekiller Başkanlık sistemini Meclis’ten geçiremezlerdi. Bu kadar açık ve net söylüyorum.

AKP’li milletvekillerini geçtim. Onlardan Cumhuriyeti savunmalarını zaten beklemiyorum. Başlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu müddetçe kendi düşüncelerini hayata geçirmeleri mümkün değildir. Hür iradeleri ile oy kullanmaları asla mümkün değildir. Cumhuriyetin ortadan kaldırılması onları zaten rahatsız etmez. Çünkü öteden beri Cumhuriyet düşmanlığı ile yatıp, Cumhuriyet düşmanlığı ile kalktılar. Atatürk devrimlerine ise oldum olası karşı oldular. Böyle bir düşünceye sahip olan milletvekillerinden herhangi bir beklenti içinde olmak zaten eşyanın tabiatına aykırıdır. Dolayısıyla AKP’li milletvekillerini geçtim.

Peki, MHP’nin örgütleri, gençleri neden harekete geçmez kardeşim? MHP hani milliyetçi bir siyasi partiydi. Yoksa milliyetçilik Cumhuriyetin yıkılışını seyretmek midir? Sosyal medyada hemen hemen her gün MHP’li milletvekillerinin mail adresleri ile telefonları dolaşıyor. Eğer MHP’liler halen daha vekillerini aramamışlarsa veya vekillerini ikna etmemişlerse MHP bundan böyle kendisini milliyetçi olarak lanse etmesin kardeşim. Çünkü Milliyetçilik böyle günde belli olur. Eğer MHP’nin örgütleri sahte milliyetçiler ise o zaman söyleyecek hiçbir sözüm yok. Eğer hal böyleyse MHP’lilerin de bundan böyle vatan, millet, bayrak demeye hakları yok kardeşim. 17.01.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title