BugünMakaleler

İLK DÖRT MADDEYİ DE DEĞİŞTİRECEKLER

Anayasa görüşmelerinin birinci tur oylaması devam ederken AKP’li Bursa Milletvekili İsmail Aydın yaptığı konuşma ile ağzındaki baklayı çıkartarak geçen hafta gündeme damgasını vurmuştu. Böylelikle İsmail Aydın AKP’lilerin gerçek niyetini de ortaya koymuş oldu. Ancak milletin vekilliği yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekilliğini yapan MHP’li vekiller İsmail Aydın’a ilk etapta bir tepki gösterdiler ama sonrasında hiçbir şey olmamış gibi Cumhuriyeti ortadan kaldıran Başkanlık Yasasına oy vermeye devam ettiler.

“İleride ilk dört madde de değiştirilebilir”

Evet, bu sözü AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın Başkanlık Yasasının görüşülmekte olduğu TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma esnasında sarf etti. İsmail Aydın’ın sarf ettiği bu sözlere Cumhuriyet Halk Partili Milletvekilleri tepki gösterince İsmail Aydın tekrar kürsüye çıkarak “Anayasanın değiştirilmez maddesinin yer alması gerektiğini ifade ettim. İlk dört maddenin teminatı bizleriz” diyerek sözlerini düzeltmeye çalıştı ancak bu arada gerçek niyetini de ortaya koymuş oldu.

Hiç kuşku yok ki, İsmail Aydın’ın kafasındaki bu düşünceyi Meclis’te bulunan birçok AKP’li Milletvekili de savunuyor. Hatta AKP’li Milletvekilleri Bahçeli’nin Başkanlık sistemini gündeme getirmesinden evvel bu konuyu defalarca dile getirdiler. Anayasanın ilk dört maddesinin değişmesi de dâhil Yeni Anayasa yapmak istediklerini yazılı ve görsel medya üzerinden deklare ettiler. Bu yüzden İsmail Aydın’ın şimdi yeniden bu konuyu gündeme getirmesi yeni bir şey değil. Ancak Bahçeli’nin bu ilk dört maddenin değişmemesi şartıyla destek verdiği Başkanlık Yasasının Meclis’te oylamasının yapıldığı günlerde dile getirilmiş olması önemlidir. Yani AKP’lilerin ilk dört madde konusunda MHP’ye söz vermiş olmalarından sonra halen daha bu maddelerin değiştirilmesini gündeme getirmeleri önemlidir.

MHP’li Milletvekillerinin hassasiyeti üzerine Başbakan Binali Yıldırım da göstermelik te olsa bir açıklama yaparak Bahçeli’nin yüreğine su serpti, ancak AKP’li Milletvekillerinin birçoğu Anayasanın ilk dört maddesinin değişmesini halen daha istiyorlar. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan öyle istiyor. Şimdilik Başkanlık sistemini Meclis’ten geçirmekte oldukları için bu isteklerini dile getirmekten kaçınıyorlar. Biraz önce de söylediğim gibi başta Cumhurbaşkanı Erdoğan dâhil AKP’li birçok Milletvekili şu an Meclis’te oylanmakta olan Başkanlık Sistemi kabul edildikten sonra Anayasanın ilk dört maddesini yine gündeme getirecekler. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

Anayasanın ilk dört maddesinin ne zaman gündeme getirileceğini ben size şimdiden söyleyeyim. Malum Başkanlık Sistemi yapılacak olan referandumda da kabul edilmesinden sonra Başkan olan Erdoğan Anayasanın ilk dört maddesini yine diline dolayacak. Muhtarlar toplantılarında ve yapmış olduğu toplu açılış törenlerinde sürekli dile getirecek. Hatta Erdoğan Anayasanın ilk dört maddesini bay pas etmek için elinden geleni arkasına koymayacak. Başkanlık Sistemine geçilmesiyle birlikte Anayasanın ilk dört maddesinin herhangi bir anlamının kalmadığını söyleyecek. Bu durum üzerine Bahçeli yine meydana çıkarak yine fiili bir durum var diyecek. Bu fiili durumu düzeltelim diyecek. Sonrasında Meclis’e Anayasanın ilk dört maddesinin kaldırılacağı yasa teklifi sunulacak. Sonrası malum. Meclis’e sunulan bu yasa değişikliği TBMM’de kabul edilecek. Böylelikle Cumhuriyetin son kalıntıları da ortadan kaldırılmış olacak. Bahçeli ile Erdoğan’ın vekilliğini yapan MHP’liler de kına yakacaklar.

Ne diyordu AKP’li İsmail Aydın? “İleride ilk dört madde de değiştirilebilir” Evet şu an Anayasamızın ilk dört maddesinin de değiştirileceği ileriki günlere doğru hızla yol alıyoruz. Başkanlık sistemi referandumdan da geçtikten sonra bu olay bitmiş demektir. Gün bugündür. Eğer vekiline söz geçirebiliyorsan MHP’li kardeşim, harekete şimdi geçeceksin. Yoksa yarından sonra sizi temsil etmeyen vekilleriniz sayesinde Cumhuriyete veda etmiş olacağız. Haberin olsun. 18.01.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title