BugünMakaleler

TSK YASASI ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞINIR MI?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

KHK ile Bakanlıklara bağlanan TSK’yı kurtarmanın tek yolu ilgili yasayı Anayasa Mahkemesine taşımaktan geçiyor. Bunun dışında şu an için başka bir yol ve yöntem de maalesef yok. AKP’nin atmış olduğu bu yanlış adımdan geri dönmesi de beklenemez. Zaten TSK’yı esir almak istemeyen bir zihniyet durduk yerde bu kararnameyi çıkarmazdı. Öyle değil mi?

TSK’nın Bakanlıklara bağlanmasından sonra Devlet Bahçeli; “TSK’nın yapısal sorunlarını çözeyim derken, asırlar boyunca oluşmuş ve olgunlaşmış gelenek ve ilkeleri çiğnenirse geriye Saddam veya Kaddafi ordusuna benzer bir kalabalık kalacaktır ki, bu da vatan ve istiklal kaybıdır.” demişti. Peki, bu sözleri sarf eden Devlet Bahçeli şu an bu sözlerinin arkasında durabiliyor mu? Yani Erdoğan’ın KHK ile TSK’yı Bakanlıklara bağlamasının ardından ilgili kanunu Anayasa Mahkemesine taşımayı düşünüyor mu? Gittiği geldiği yerlerde bu kanuna olan itirazını yüksek sesle dillendiriyor mu? Geçen pazar günü katılmış olduğu Yenikapı Mitinginde bu konuya değindi mi? Elbette hayır. Bahçeli her zaman olduğu gibi yine tribünlere oynadı.

TSK’nın yapısının bozulması ileri günlerde telafisi zor durumları da beraberinde getirecek. Eskiden olduğu gibi terörist gruplara karşı caydırıcı etkisini kaybedecek. Her zaman olduğu gibi sürekli aldatılan Erdoğan’ın bu durumu algılaması ise mümkün görünmüyor. Sürekli aldatılan bir insanın ülkeyi yönetmeye devam etmesi de ayrı bir konu. Burada uyanması gereken ise asıl Türk Milletidir. Şu an gördüğüm kadarı ile Türk Milletinin de uyandığı da uyanacağı da yok. Erdoğan’ın arkasına takılmışlar gidiyorlar. Nereye gittiklerini sorsanız bile yanıt verecek durumda değiller. Anlayacağınız Erdoğan’ın oynatmakta olduğu demokrasi tiyatrosuna bu denli kendilerini kaptırmışlar. Kılıçdaroğlu bile bu tiyatroyu meşrulaştırdıktan sonra, ne deseniz boş.

TSK’nın Bakanlıklara bağlanmasına en yüksek düzeyde itiraz etmesi gereken Kılıçdaroğlu ise Başbakan Binali Yıldırım’a bu işi KHK yerine Mecliste kanun çıkararak yapalım diyor. Yapılan itirazı görüyor musunuz? Atatürk’ün koltuğunda oturmakta olan Kılıçdaroğlu’nun TSK’nın Bakanlıklara bağlanmasına hiçbir süratle itiraz etmiyor. Sadece bu işi kanun çıkararak yapalım diyor. Kemal Kılıçdaroğlu TSK’nın Bakanlıklara bağlanmasından sonra Hürriyet Gazetesinden Ahmet Hakan’ı aramış. Kılıçdaroğlu Ahmet Hakan’a bakın neler söylemiş;

Sivilleşmeye evet: Askerin sivil otoritenin emrine girmesine biz de evet diyoruz. Devletin yeniden yapılandırılması gerekliliğini biz de söylüyoruz. Ama bunun yolu bu değil.
Orduya el atılmalı: Ordunun yeniden yapılandırılması şart.

Bir insan ancak bu kadar ordu düşmanı olabilir. Bu denli kendi ordusuna kin güdebilir. Oysa Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Binali Yıldırım’a çıkarılmış olan bu kararnameyi geri çekmesini söylemesi beklenirdi. Eğer Başbakan’dan olumlu bir adım gelmez ise de Anayasa Mahkemesine götürmesi beklenirdi. Evvelki gün basından öğrendiğim kadarı ile Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’ın bu kararnameyi Anayasa Mahkemesine taşınması adına ilk imzayı kendisinin atacağı yönünde bir haber vardı. Ben bu yüzden Mustafa Akaydın’ı tebrik ediyorum. Cumhuriyet Halk partili bir milletvekiline de ancak böyle bir davranış yakışır. Cumhuriyet Halk Partili diğer Milletvekillerinden de aynı davranışı bekliyorum. Yakın zamanda Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri bu süreçte Kılıçdaroğlu gibi AKP’nin arkasından mı sürüklenip gidecekler yoksa özlerine dönüp milli ordudan yana mı taraf olacaklar, hep beraber göreceğiz.

KHK ile TSK’nın Bakanlıklara bağlanması konusunda bir başka çelişkiyi ise Genel Kurmay Başkanı Hulisi Akar yaşıyor. Sanıyorum darbe girişimi esnasında Hulisi Akar’ın başına güneş geçmiş olmalı. Normal şartlarda Hulisi Akar’dan oturmuş olduğu koltuğa sahip çıkması beklenirdi. Kuvvet Komutanlıklarının Bakanlıklara bağlanmasına itiraz etmesi beklenirdi. Ancak görünen o ki; onun da TSK’nın yapısının bozulmasına hiçbir itirazı yok. TSK’ya sahip çıkacak olan bir insan zaten temsil etmiş olduğu orduyu esir alan AKP’nin mitingine katılmazdı. Bu mitingde konuşma yapmazdı. Hulisi Akar şimdiye değin hangi mitingde konuşmuş da şimdi bu mitingde konuşuyor? Aklı başında olan bir insan temsil ettiği orduyu dağıtan Erdoğan’ı alkışlar mı? Tarihte böyle bir örnek var mı? Kendi ordusunun dağıtılmasına göz yuman bir insan Genel Kurmay Başkanlığı ’da yapamaz.10.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title