Makaleler

TOPRAK BİZDEN,MASRAF BİZDEN,TETİK NATO’DAN


Orta doğunun Emperyalist saldırılarına maruz kalan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat, tüm dünyaya meydan okurcasına halen dimdik ayakta duruyor. Beşşar Esat halen Amerika Birleşik Devletlerine ve onun işbirlikçi yardakçılarına adeta meydan okuyor. Bugüne kadar iktidardan inişi ile ilgili ne kadar tahminler yapılmışsa hepsi de boşa çıktı. İlk tahminleri dünyada eşi benzeri bulunmayan ünlü Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu yapmıştı. Ancak gelişmeler Ahmet Davutoğlu’nu yanılttı. Davutoğlu, Rusya ve Çin’i hesaba katmamıştı. Davutoğlu ilk yanıldığı nokta ise Amerikanın Cumhuriyetçi eski Başkanı George Bush ile Obama’yı aynı kefede görmesi oldu. Geçmişte George Bush, Birleşmiş Milletleri kararına bakmaksızın Irak’ı talan etmişti. Amerika Birleşik Devletleri o zaman Irak’ta kimyasal silah var bahanesiyle girmişti. George Bush, Birleşmiş Milletlerin gözlemcilerinin Irak’ta kimyasal silah olmadığına dair düzenledikleri raporları bile dikkate almadan Irak’a girmişti. Sonuçta Irak Saddam Hüseyin’nin elinden alındı ancak tüm araştırmalara rağmen kimyasal silah bulunamadı. Bu yüzden Amerikan Haber Alma Servisi ( CIA ) Irak’ta kimyasal silah olmadığını kabul etmek zorunda kalmıştı.

Peki, geldiğimiz nokta da Suriye’de durum nedir? Geçmişte CIA’nin düştüğü yanılgıya şimdi de Ahmet Davutoğlu düşmüş görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri ise şimdi sütü üfleyerek içiyor. Davutoğlu’na sorarsanız Beşşar Esat kimyasal silahları çoktan kullanmaya bile başlamıştır. Ahmet Davutoğlu’nun yanıldığı diğer bir durum ise geçmişte olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin aynı Irak’ta olduğu gibi Birleşmiş Milletlerinin kararı olmadan Suriye’ye gireceğini zannetti. Geçmişte dili yanan ABD ise bu sefer temkinli bir duruş gösteriyor. ABD bu sefer bize uzaktan gaz vermekle yetiniyor. ABD bugüne kadar Ahmet Davutoğlu’na güvenmenin boş olduğunu anlayınca Özgür Suriye Teröristlerinin komutasını Ahmet Davutoğlu’ndan aldı. Bu durumu içine sindiremeyen Ahmet Davutoğlu ise mevcut gelişilmelere yabancı kalmamak için Özgür Suriye Teröristlerini yeni merkezinde yapılan toplantılara katılmaya başladı. Eee zor tabi. Gün geliyor insanın elinden oyuncağını alıveriyorlar.

Ahmet Davutoğlu’nun Suriye’de çuvalladığı diğer bir konu ise Rusya, Çin, Irak ve İran birlikteliğidir. Davutoğlu, ABD’nin geçmişte olduğu gibi Birleşmiş Milletlerin kararını tanımadan hareket edeceğini sanmıştı. Bu konuda da büyük yanılgıya düştü. Rusya ve Çin’e rağmen Birleşmiş Milletlerden karar çıkamayacağını göremedi. Aslında bu tür makamlara geçmişte tecrübesi olan siyasilerin gelmesi gerekirdi. Ancak acemilik, çıraklık ve ustalık döneminin hepsini birden bir döneme sığdırmak Davutoğlu’na pahalıya mal oldu. Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın bile uyarılarını dikkate almayan Ahmet Davutoğ’lu siyaseten de bitmiş durumdadır. Böyle durumlarda istifa denen bir mekanizmanın çalışması gerekiyor ama o mekanizmayı çalıştıracak bir irade bile maalesef yok. İşte geçenlerde İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak bile istifa mekanizmasını işletti. Başarısız olduğu bir konuda ülkesine daha fazla zarar vermemek için istifa etti. Daha yeni geçenlerde CIA Başkanı Petraeus’da istifa etmişti. Sözde kadın meselesi ileri sürülse de sonuçta Amerika Birleşik Devletleri’nin istihbaratında önemli açıklar olmalı ki çuvalcı general istifa etti. Her ne olursa olsun bu türde görevini yapamayanların ülkesini zor durumda bırakmamak için istifa etmeleri en doğru harekettir. Geçmişte de iktidara gelen siyasi partilerin ileri gelenleri bile yanlış uygulamalarından dolayı istifa ederlerdi. Ancak ileri demokrasiyi yaşadığımız günümüzde böyle onurlu istifa mekanizması maalesef çalışmıyor. Zaten Ahmet Davutoğlu’dan böyle bir hareket beklenmez.

Hal böyle iken şimdi de aynı yanlışlar tekrar etmeye devam ediyor. Yani yeni yapılanan Özgür Suriye Teröristlerine katkıda bulunabilmek için NATO’dan Patriot Füzeleri alıyoruz. NATO masrafları bize ait olmak üzere Hatay’a Patriot Füzelerini yerleştirecek. Ancak tetik NATO’da olacak. Yani patriot’un yerleştirileceği topraklar bize ait. Masraflar da bizden ancak tetik NATO’dan. Oh ne ala memleket değil mi? Peki Patriot hangi durumlarda kullanılacak? Tabi ki savunma amaçlı kullanılacak. Ancak Suriye Devlet Başkanı biz karşı savaş açmazsa nasıl kullanılacak? Daha önce olduğu gibi yine Özgür Suriye Teröristleri sanki Suriye Ordusu atıyor gibi Hatay’ın boş arazilerine top mermisi atacaklar. Bunu fırsat bilen NATO’da Suriye’nin Beşşar Esat’ın elinde olan önemli mevzilere füze gönderecektir. İşte olayın özeti bundan ibarettir. Yoksa durduk yerde koskoca Patriot Füzeleri Ülkemize getirilmezdi. Beşşar Esat şimdiye kadar yapılan top yekûn saldırıları bertaraf etmişti. Beşşar Esat şimdi de yeni yapılanan Özgür Suriye Teröristlerini, patriotların gölgesinde eskiden olduğu gibi yine bertaraf edebilecek mi hep beraber göreceğiz 03.12.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title