Makaleler

SURİYE’DE YENİ DÖNEM

sait-balciİngiltere Başbakan’ı David Cameron ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollende geçtiğimiz günlerde Suriye’de teröristlere uygulanan silah ambargosunu tek taraflı olarak kaldırdıklarını açıkladılar. Suriye’ye uygulanmakta olan silah ambargosu kararını Birleşmiş Milletler Örgütü almıştı. Bölge ülkelerine barış yerine savaş tohumları eken İngiltere ile Fransa baktılar ki Devlet Başkanı Beşar Esat bölgeye tekrar hâkim olmaya başladı hemen teröristlere destek çıkmak için kıvranmaya başladılar. Sanki Suriye’de akan kanlardan teröristler sorumlu değilmiş gibi hemen kolları sıvadılar. Baktılar ki Birleşmiş Milletler Örgütünden ambargonun kaldırılmasına yönelik bir karar çıkmayacak öncelikle Avrupa Birliği Ülkeleri olan Almanya, Avusturya ve İsveç üzerinde baskı kurdular. Ancak Almanya, Avusturya ve İsveç ambargonun kalkmasına yönelik bir adım atmayınca bu sefer ABD ile birlikte adım atarak Suriye’ye karşı Birleşmiş Milletler Örgütünün almış olduğu ambargoyu tanımadıklarını açıklayarak Suriye’nin teröristlerine maddi ve manevi olarak destek olacaklarını açıkladılar. Kuşkusuz verilen destek içinde en önemlisi silah ve mühimmat yardımı ilk sırada yer alıyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a karşı yeni yaptırımlara yönelen İngiltere ve Fransa ilk adımlarını atarken diğer taraftan da geçenlerde İstanbul’da Suriye Geçici Hükümeti kuruldu. Geçici Hükümeti ise ABD yanlısı Gassan Hito kurdu. Sanki Suriye’de hükümet yokmuş gibi biz de bu teröristlere kucak açtık. Sözde kurulan hükümet yasalmış gibi aynı zamanda tanıma gafletine de düştük. Sözde kurulan bu kukla hükümet yakında Hatay ilimize bir Suriye Bayrağı da dikerse hiç şaşırmayalım. Ne de olsa çok misafir severiz ya o yüzden.

Ülkemizde Suriye Kukla devletinin kurulmasından sonra SUKO’da ( Suriye Ulusal Konseyi ) yeni gelişmeler yaşandı. SUKO Başkanı Muaz El Hatib istifa etti. Muaz El Hatib’in istifasında ABD dayatması ile kurulan hükümetin etkili olduğu söylendi. Tabi tüm bu olup bitenler Suriye’de Devlet Başkanı Başar Esat rejiminin devrilememesinden kaynaklanıyor. Esat Suriye’ye hâkim olduğu müddetçe muhalif teröristlerin daha çok karışacağa benziyor. Çünkü ABD, Suriye’de Beşar Esat’ı devirmek için kimi göreve getirdiyse hiç biri de başarılı olamadı. ABD öncelikle Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’ndan sorumlu Ö.S.O ‘nu ( Özgür Suriye Ordusu ) kurmuştu. Ancak ABD baktı gördü ki Ahmet Davutoğlu komutasındaki Ö.S.O bir halt yiyemedi bu sefer Ö.S.O varlığını devam ettirirken Muaz El Hatib’in başkanlığında SUKO’yu oluşturdu. Muaz El Hatib’e Ö.S.O’dan farklı görevler verdiler. Muaz El Hatib ilk etapta bölge ülkeleri ile Suriye’de barış görüşmeleri yaptı. Muaz El Hatib hatta Rusya ile de görüşmelerde bulundu. Muaz El Hatib’in çabaları yetersiz gelmiş olacak ki ABD şimdi de geçici Suriye Hükümetini kurdurdu. Yani anlayacağınız ABD, Suriye’de Esat rejimini devirebilmek için her önüne gelene bol keseden çiçek dağıtıyor. Ancak durum öyle bir hale geldi ki şimdi Suriye’den kimin sorumlu olduğu belli değil. Bir yanda halen teröristler Suriye’de kan akıtmaya devam ediyorlar. Onlara dur diyen yok. Eline silah alan zavallı insanlar üç beş kuruşa metelik atıp işe gider gibi savaşa gidip geliyorlar. Öbür taraftan da Suriye Ulusal Konseyi barış görüşmeleri yapıyor. Yeni seçilen kukla hükümet ise ne yapacak belli değil. Anlayacağınız Suriye’de her şey bir birine girmiş durumda.

Son gelen haberlere göre Suriye Ulusal Konseyi üyeleri, Muaz El Hatib’in istifasını kabul etmemişler. Anlaşılan Suriye Ulusal Konseyi üyeleri Suriye’yi yeni kurulan kukla hükümetine bırakmak istemiyorlar. Bu yüzden de kararlıklarını ortaya koymuşlar. Doha’da toplanan 24.Arap Birliğine Suriye’yi Muaz El Hatib’in temsil ettiğine göre Suriye Ulusal Konseyinin halen varlığını sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Doha’da toplanan 24.Arap Birliği, Muaz El Hatib’i muhatap almasıyla aynı zamanda mevcut Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı dışlamış oluyor.

İlerleyen günlerde Suriye’de ne olup bitiğini daha iyi anlayacağız. Şimdilik Suriye’ye bahar temizliği yapan Devlet Başkanı Beşar Esat hâkim durumda görünüyor. Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ise Suriye’yi önümüzdeki günlerde Birleşmiş Milletler Örgütünde yeni kurulan kukla devletin temsil etmesini sağlayacaklarını söyledi. Ahmet Davutoğlu’nun bu sözleri bana bir atasözümüzü hatırlattı. ’’Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış’’. Şimdilik gelişmeleri bekleyip göreceğiz.29.03.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title