Makaleler

SORUMLULUK SİZDE İSE İSTİFA EDİN FARUK BEY!

sait-balci

Ermenek’te meydana gelen maden kazası ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Vatan Gazetesinden Murat Çelik’e konuşmuş. Faruk Çelik verdiği röportajda deyim yerindeyse günah çıkarmış. Faruk Çelik günah çıkarmasına çıkarmış ama maden kazası ile ilgili sorumluluklarının olduğunu bile bile gereğini yapmaktan söz etmemiş. Yani Faruk Çelik, maden kazası ile ilgili sorumlulukları olduğunu kabul ediyor ama istifa etmeyi bir türlü düşünemiyor. Aslında bu röportajı yapan Murat Çelik’te de suç var. İnsan koskoca Devletin Bakanına istifa mekanizmasını hatırlatmaz mı? Belki Faruk Çelik böylesi durumlarda ne yapacağını bilmiyor. İnsan ona’’ İstifa etmeyi düşünür müsün Bakanım’’ diye sormaz mı? Doğrusu Murat Çelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına ayıp etmiş.

Bakan Faruk Çelik Soma maden kazası ile ilgili bakın neler söylemiş. ’’Soma’da 301 kişi öldü. Bir kaç gün sonra maden açılsın dendi. İşçi, işveren, mülki amirler, bölge milletvekillerine kadar herkes baskı yaptı. Eş dost tanıdıklarımızı araya sokup ulaşmaya çalışanlar oldu. Güvenli hale gelince açtık. İki gün sonra yangın çıktı.’’ demiş. Her şeyden evvel şimdi buradan Faruk Çelik’e sormak isterim. Maden ocağının güvenli hale geldiğine nasıl karar verdiniz de açtınız? Söz konusu maden ocağının güvenli hale geldiğine dair elinizde denetim raporu var mıdır? Maden ocağının güvenli hale geldiğine dair kanattın oluşmasına rağmen iki gün sonra yangın çıkıyorsa varın gerisini siz düşünün. Bir de güvenli olduğuna dair kanaatin oluşmadığı diğer maden ocakların halini siz düşünün? İnşallah yarın bir gün o maden ocaklarında da kazalar meydana gelmez.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Murat Çelik’e dert yanarcasına ‘’Murat Bey, bakın çok açık söylüyorum. Benim gördüğüm bu madene ruhsat verilmemeliydi’’ diyor. Peki, Bakan Faruk Çelik’in ruhsat ile ilgili suçladığı Bakan kim? Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan başkası değil tabi. Sanki Faruk Çelik muhalefet partisi milletvekiliymiş gibi bakan arkadaşını kazanın meydana geldiği maden ocağına ruhsat vermekle suçluyor. Peki, Faruk Çelik kim? İktidar partisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tabi ki. Yani bakan, bakanı suçluyor. Güya bu kazalarda kendisinin hiç suçu yokmuş gibi. Peki, Faruk Çelik söz konusu maden ocaklarında adam gibi bir denetim yaptırabiliyor mu? Yani Sosyal Güvenlik İş Müfettişlerine hiçbir etki altında kalmadan rapor hazırlatabiliyor mu? Hadi diyelim yaptırıyor. Peki. Faruk Çelik maden işletmecileri iş güvenliği tedbirlerini almıyorlarsa, zamanında kamuoyunun önüne çıkıp maden işletmecilerinin iş güvenliği tedbirlerinin almadıklarını neden açıklamıyor. Hani kendisinde suç olmadığını söylüyor ya o yüzden. Maden ocaklarının tekrar açılması için araya giren milletvekillerini ve hatırı sayılır kişilerin kim olduklarını neden açıklamıyor? Siz bir taraftan yapılan baskılar sonucu iş güvenliği müfettişlerine göstermelikten öte bir rapor düzenletemeyeceksiniz ama öbür taraftan da ben masumum diyeceksiniz. Yemezler Faruk Bey, yemezler. Maden ocaklarında kazalar meydana geldikten sonra bu timsah gözyaşlarına kimse inanmaz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in açıklamalarından Soma’da meydana gelen maden kazasından hiç ders çıkarılmadığı net bir şekilde anlaşılıyor. Bu konuda işverenlerin söz konusu maden ocaklarında herhangi bir güvenlik tedbiri almadıkları gibi, iktidar partisi de özellikle kazaların meydana geldiği maden ocaklarında ciddi anlamda denetim yapmadığı anlaşılıyor. Meydana gelen kazaların ardından gerekli tüm adımların atılacağına dair namus ve şeref sözü veriyorlar ama verdikleri sözler orada kalıyor. Sonrasında da verilen sözler unutulup gidiyor. Ta ki yeni kazalar meydana gelene kadar.

Büyük bir olasılıkla Ermenek’te meydana gelen bu maden kazası da Cumhurbaşkanı’nın verdiği sözlere rağmen yine unutulup gidecek. Çünkü meydana gelen kazaların ardından maden işletmecilerine ciddi anlamda yaptırım uygulanmıyor. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Bunun fıtratında bunlar da var’’ dedikten sonra kim takar Erdoğan’ı. Maden işletmecileri meydana gelen bu kazalardan ders çıkartacaklarına Faruk Çelik’in dediği gibi araya milletvekilleri ve hatırı sayılır insanları koyarak maden ocaklarını yine kaldıkları yerden işletmeye devam ederler. Meydana gelen kazalarda ölenlerde öldüğü ile kalırlar. Yarın tekrar görüşene dek hoşça kalın. 03.11.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title