BugünMakaleler

SİZ NASIL ATATÜRKÇÜSÜNÜZ?

Yakın bir zamandır yazmıyordum. Bir süre de yazmayı düşünmüyordum. Çünkü bu aralar yeni bir kitap yazmak için araştırma içine girdim. Araştırmaya halen daha devam ediyorum. Yazılması gereken önemli bir konuyu ele aldım. Konusu bende gizli kalsın. Yazmayı bitirdiğim zaman eminim siz de bana hak vereceksiniz.

Başlarken de söylediğim gibi bu aralar araştırma yaptığım için yazmıyordum. Daha doğrusu yazmaya fırsat bulamıyordum. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yapmış olduğu bir açıklama beni bu makaleyi yazmaya itti. Derdim Cumhurbaşkanı Erdoğan’a laf yetiştirmek değil. Erdoğan düşmanlığı üzerinden makale yazacak da değilim. Ancak siz milletin hassas olduğu bir konuda görüş beyan ederseniz hatta ve hatta daha evvel böylesine hassas bir konuda duyarlılık göstermemiş iseniz yapmış olduğunuz söylem tartışılır. İşte ben de kalemi bu yüzden elime aldım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürkçülük ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştirdikten sonra ‘’ Şimdi birileri çıkmış biz Atatürk’e Atatürk dedik diye kendilerine göre bir sürü senaryo yazıyor. Cumhuriyetimizin kurucusunun adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise bizim bunu ifade etmemizden daha tabii ne olabilir? Ülkemizin ve milletimizin bu önemli değerini darbecilerin, vesayetçilerin ruhu faşist söylemi Marksist marjinal çevrelerin tekeline mi bırakacağız? CHP’nin Atatürk’ü milletimizden kaçırmasına izin vermeyeceğiz. Atatürk’ü zihinsel fetişizme kurban etmeyiz.’’ dedi.

Erdoğan’ın öncelikle bugüne kadar Atatürk’e Gazi Mustafa Kemal derken bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk demesini son derece olumlu buluyorum. Birçok çevrelerin Erdoğan’ın takiyye yaptığını söylemesine rağmen bu söylem değişikliğini olumlu buluyorum. Esasen kurtuluş savaşları sonucunda bir milletin varlığının sürdürmesine vesile olan Büyük Önder Atatürk’e ismi ile hitap edilmesini uygun bulmam. Düne kadar Erdoğan’ın yapmış olduğu hatayı maalesef Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da yaptı. Erdoğan’ın yapmış olduğu hatayı sürdürdüğü siyaset açısından bir nebze de olsa anlamak mümkündür ancak bugün Atatürk’ün koltuğunda oturmakta olan Kılıçdaroğlu’nun da Erdoğan gibi Atatürk’e Gazi Mustafa Kemal diye hitap etmesini anlamak mümkün değildir. Eğer siz Atatürk’e Gazi Mustafa Kemal diye hitap ederseniz, yarından sonra size de isminizle hitap ederler. Yok, eğer siz isminizle hitap edilmek istemiyorsanız ve tarihe mal olmuş bir lidere saygısızlık yapmak istemiyorsanız ona soyadı ile hitap etmelisiniz.

Buradan Erdoğan’ın söylemine geliyorum. Öncelikle Erdoğan’ın Atatürk’e Gazi Mustafa Kemal Atatürk diye hitap etmesini önemsediğimi söylemiştim. Ancak Atatürk’ü benimsemek, onu sahip çıkmak salt Gazi Mustafa Kemal Atatürk diye hitap etmekten ibaret değildir. Böyle bir söylem ile Atatürkçü olamazsınız. Onu anlayamazsınız. Ona soyadı ile hitap ederek saygı göstermiş olursunuz ancak onun devrimlerine sahip çıkmadıktan sonra onu benimsemiş olamazsınız. Daha doğrusu onun kurmuş olduğu Cumhuriyeti ortadan kaldırmakla Atatürkçü olamazsınız. Laikliği benimsemedikten sonra Atatürkçü olamazsınız. Kadına değer vermedikten sonra Atatürkçü olamazsınız. Parlamenter sistemin yerine Başkanlık sistemini getirmekle de Atatürkçü olamazsınız.

Diyelim ki Atatürkçüsünüz. Bir an böyle farz edelim. O zaman müfredattan Atatürkçülük ile ilgili konuları neden azaltınız? Lise son sınıflarında okutulmakta olan Biyoloji derslerinden evrim konusunu neden çıkarttınız? 19 Mayıs törenlerini neden yasakladınız? Geçmişte 23 Nisan ve 29 Ekim törenlerine neden katılmadınız? Yine geçmişte 10 Kasım törenlerine katılmamak için neden bin bir mazeret ürettiniz? Atatürk Orman Çiftliği’ni neden Amerikalılara sattınız? Atatürk Anıtlarına çelenk koymayı neden yasakladınız? Resmi kurumların tabelalarından T.C ibaresini neden kaldırdınız? Okullar da okutulmakta olan andımızı neden yasakladınız? Neden, birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştılar dediniz? Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu’nu desteklemeye neden son verdiniz? Türk Milletini neden ayaklar altına aldınız? Bu sorulara yanıt verebilir misiniz?

Şimdi gelinen durum itibarıyla Atatürkçü olunmasına herhangi bir itirazım yoktur. Esasen Atatürkçülük hiçbir kimsenin tekelinde değildir. Hatta Atatürkçülük onun kurmuş olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nde tekelinde de değildir. Çünkü Atatürkçülük öyle basit bir durum değildir. Atatürkçü olmak isteyen öncelikle onun kurmuş olduğu Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkması gerekir. Cumhuriyetin devrimlerine sahip çıkması gerekir. Siz bu kriterleri yerine getirebiliyor musunuz? Sonuçta ben Mustafa Kemal Atatürk’ün bir askeri olarak bu kriterlere bakarım. 13.11.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title