BugünMakaleler

ERDOĞAN ABD’YE KARŞI ASIL MÜCADELEYİ İKTİDARA GELDİĞİ İLK YIL VERMEYE BAŞLAMASI GEREKİRDİ

Bu aralar gündem de bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başbakan Bülent Ecevit’e yönelik yapmış olduğu eleştiri var. Erdoğan’a göre CHP’nin geçmişinde poposunu trabzana dayayan ABD lideri karşısında el pençe durmak varmış. Artık şimdiler de el pençe duran Türkiye yokmuş. Erdoğan bunu söylüyor. Sizi bilmem ama ben ABD karşısında el pençe divan duruşa bakmam. Ben ABD karşısında ülkeyi kimin daha iyi savunduğuna bakarım. Kimin ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’ne ortak olduğuna bakarım. Kimin Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eş Başkanı olduğuna bakarım. Öyle ya, siz ABD Başkanının karşısında el pençe durabilirsiniz ama ülkenizin çıkarlarından da bir gram geri adım atmazsınız. Öyle değil mi?

Aslına bakarsanız Cumhurbaşkanı Erdoğan Bülent Ecevit’i ABD Başkanı karşısındaki duruşu nedeniyle eleştireceğine yatıp kalkıp ona dua etmesi lazımdı. Çünkü Erdoğan’ın bugün Cumhurbaşkanı konumuna gelmesi Bülent Ecevit’in ABD’nin Irak’ı işgal etme girişimini ülkemiz sınırları içinden gerçekleştirmesine karşı takındığı dik duruş yüzündendir. Evet, Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi resme yansıyan görüntüye göre ABD Başkanı karşısında el pençe duruyor. Ancak Ecevit o görüşmesinde ve o haliyle bile Irak’ın işgal edilmesini onaylamıyordu. Bülent Ecevit salt Irak’ın işgal edilmesini onaylamıyor aynı zamanda da diğer komşu ülkelerimizin talan edilmesini de onaylamıyordu. Çünkü Bülent Ecevit komşu ülkelerimizin toprak bütünlüğünü önemsiyordu. Komşu ülkelerimizin bugün olduğu gibi terörist istilasına uğramasını istemiyordu. Meselenin asıl iç yüzü de zaten buydu.

Bülent Ecevit daha o zamanlar da Büyük Ortadoğu Projesi’nin gerçek amacını bildiği için ABD’nin Irak topraklarına ülkemiz sınırları içinden geçişine izin vermemişti. Ancak ortada bir sorun vardı. O da, Bülent Ecevit’in Büyük Ortadoğu Projesi’ne karşı direnecek yeterli gücünün olmamasıydı. Hatırlarsanız o dönemde ANAP ve MHP ile ortak koalisyon hükümeti vardı. Eğer Ecevit o zaman tek başına iktidar olmuş olsaydı ABD’nin Irak’ı işgali gecikirdi. Böylesine bir gecikme Büyük Ortadoğu Projesi’ni sekteye uğratabilirdi. Ancak şu an itibarıyla böylesine iyimser düşünmenin hiçbir şeye faydası yok. Olanlar da zaten oldu. ABD Irak’ın işgalini ülkemiz toprakları üzerinden geçerek gerçekleştirmedi ama kurmuş olduğu üsler vasıtasıyla ülkemizi yine kullandı. ABD’ye üslerimizi kullandıran da AKP iktidarı oldu. Toplum şimdi Bülent Ecevit’i ABD Başkanı karşısında eli pençe durmasından çok Büyük Ortadoğu Projesi’ne karşı verdiği mücadele ile hatırlayacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basında sık sık geçmiş dönem darbelerini eleştirdiğine tanık olmuşsunuzdur. Ben çok kere tanık oldum. Yalnız ortada bir gerçek var ki o da, Erdoğan’ın DSP, ANAP, MHP hükümetine karşı yapılan sivil bir darbe neticesinde iktidara geldiğidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdi bütün bu gerçekleri görmezden gelerek durduk yerde Bülent Ecevit’i ABD Başkanı karşısında el pençe durmasını eleştirmesi son derece manidardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan en azından kendisinin iktidara gelmesine vesile olan Bülent Ecevit’i bu şekilde rencide etmemesi gerekirdi. Sonuçta Erdoğan iktidara gelmesini Bülent Ecevit’in Başbakan olduğu koalisyon hükümetine yapılan sivil darbeye borçludur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her şeyden evvel Bülent Ecevit’i ABD Başkanı karşısında el pençe durduğu resmi eleştireceğine şimdilerde ABD’ye karşı verdiği mücadeleyi asıl daha o zamanlarda vermeye başlaması gerekirdi. ABD’nin Bülent Ecevit Hükümetini neden yıkmak istediğini anlaması gerekirdi. 2003 yılında iktidar geldikten sonra da ABD’nin gerçek niyetinin bölge ülkelerini talan etmek istediğini görmesi gerekirdi. Dolayısıyla Bülent Ecevit’in verdiği mücadelenin aynısını daha o zamanlarda ABD’ye karşı vermesi gerekirdi. Ancak kime ne anlatacaksınız?19.10.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title