Makaleler

SIKIYSA DAĞITMADAN ALIN DA GÖRELİM

sait-balci
Dünkü Sözcü Gazetesinin yazdığına göre, miting alanlarında AKP lehine tezahürat yapanlara yemek+ yol + 50 lira ödeniyormuş. Sahne önünde durup alkış tutanlara 150 lira ödeniyormuş. Başbakan konuşurken sahnenin önünde bayılanlara 350 lira ödeniyormuş. Başbakan’ı almak için havalananına gidenlere ise 250 lira ödeniyormuş. Rakamların gerçeği ne kadar yansıttığını tam olarak bilemiyorum. Ancak miting alanlarına gidenlere 100 lira verildiğini duydum. Devletin tüm olanaklarını kullanmalarına rağmen insanları miting alanlarına getiremiyorlar ya o yüzden. Başka türlü milleti kandıramıyorlar ya o yüzden olsa gerek.
İktidar partisinin dağıttığı paralar bunlarla da sınırlı değil tabi. Buraya kadar olanı mitinglerin kalabalık görünmesi için yapılan çalışmalar. İşin bir de bundan sonrası var. Yani daha geride AKP’ye oy vereceklere ödenecek paralar var. Şimdiden bazı il ve ilçe seçim kurullarından mühürlerin neden çalındığını sanıyorsunuz? Demokrasiye inanan bir parti mühür çalar mı? İleri demokrasilerde çalınıyor işte. İşleri güçleri çalmak oldu, ne yapacaksınız? Huy edinmişler, ne yapacaksınız? Başka türlü canları rahat etmiyor çünkü. İllaki bişey çalacaklar yani. İşte şimdi de mühürler çalınmaya başladı. Yarından sonra oy pusulaları çalınmaya başlayacak. Sonra da ülkenin bilmem neresinin çöplüğünde atılmış oy pusulaları bulunacak. Peki, sonra ne olacak? Hiçbir şey. Atı alan Üsküdar geçtikten sonra ağlamanın sızlamanın da faydası olmaz. Her zaman ki gibi yine bu konu yaklaşık belirli süre ülkenin gündemini teşkil eder o kadar. Sonrası ise Allah kerim.

İşin bir de ikinci yarısı var tabi. Yani çalınan oy pusulalarına yine çalınan mühürler ile AKP adaylarına verilecek oylar için pusulalar mühürlenecek. Sonra AKP’ye oy verecek seçmenlerin eline bu pusulalar tutuşturulacak. Sandıktan boş oy pusulasını geri getirenlere bedeli ödenecek. Bunun ödemesi belirlenmiş midir bilemiyorum. Ancak senaryonun aynen uygulanacağından eminim. Çünkü bu filmi daha önce seyrettik. Şimdi de tekrarını seyredeceğiz. Böylelikle seçmenler milli iradelerini sandıklara yansıtmış olacaklar. Bu sefer ne kadar yansıtabilirler bilmiyorum ama yine böylelikle halkı kandırmaya devam edecekler. Kafaları ancak bu işlere çalışıyor işte. Doğru dürüst iş yapmayı bilmezler. Yoksa para pul dağıtmadan çoğunluğun oyunu alamazlar. Yalan dolan söylemeden oy alamazlar. Ülkemizin gerçeği bu, ne yapacaksınız? Önce seçmenleri birkaç torba yiyecek erzakına muhtaç ederler. Sonra da oyları böylelikle toplarlar. Bu mudur ileri demokrasi? Bu mu olmalı münhasır medeniyetlere ulaşmaya çalışan toplumun geldiği nokta?
Toplum, 12 yıldır AKP İktidarı boyunca maalesef bu şekilde aşağılandı ve horlandı. İnsanlar, bırakın geleceklerini garanti altına almayı günlük yaşantılarını idame ettirmenin arayışı içindeler. Aldıkları maaş ile ay sonunu getirebilmenin telaşı içindeler. Öbür tarafta ise Bakan çocukları paracıklar içinde sefa sürüyorlar. Paraları saymaya bile zahmet etmiyorlar. Zaten sayılamayacak kadar çoklar. Sıfırlanamayacak kadar çoklar. İhale almak isteyen her firma rüşvet veriyorsa toplanabilecek paraları varın siz düşünün? Öyle az buz parayı da kabul etmiyorlar çünkü. Nasıl olsa kucaklarına oturacaklarmış ya o yüzden. İşler garanti ya o yüzden.

Meydanlara çıkıyorsunuz bedelini alıyorsunuz. Sahne önlerinde tezahürat yapıyorsunuz bedelini alıyorsunuz. Konuşmalar yapılırken bayılıyorsunuz bedelini alıyorsunuz. Havaalanına karşılamaya gidiyorsunuz yine bedeli alıyorsunuz. Oy kullanıyorsunuz bedelini alıyorsunuz. Yeter ki AKP’ye hizmet edin. Yeter ki kimliğinizi, öz benliğinizi kiraya verin. Ne kadar hizmet ederseniz o kadar karşılığını alıyorsunuz. Bunun adı da maalesef milli irade oluyor. 26.03.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title