Makaleler

OLMADI TEOMAN, OLMADI

sait-balci
Herkesi kendileri gibi sandıkları için İstanbul Gümrük Müdür Yardımcısı Teoman Coşkun Budak’a rüşvet teklif etmişler. İşleri güçleri yolsuzluk ve rüşvet ya o yüzden. İşleri böyle bitirmeye alışmışlar ya o yüzden. Alışkanlık haline gelince bırakamıyorlar çünkü. Ancak Teoman anasından helal süt emmiş olacak ki bu rüşveti kabul etmemiş. Demek ki ülkemizde namuslu dürüst memurlar da var. Dedeleri Teoman gibi birilerinin de bu memleket de yaşadığını bilememiş olmalı ki ‘’Memurun ve fahişenin parasını peşin vereceksin’’ demiş. Bu sefer ya dedeleri düşünememiş olacak, ya da dedelerini tam dinlemiş olacaklar. Yoksa böyle yol kazası yaşanmazdı. Neyse artık geçmiş olsun. Hem insan koskoca Bakanların çocukları dururken Gümrük memuruna rüşvet mi teklif edilir? Rüşvetin de bir haysiyeti şerefi vardır canım. Öyle her önüne gelene rüşvet teklif edilmez ki. Her işin olduğu gibi bu işinde bir adabı usulü vardır canım. Hiç olacak iş mi bu?

Diyorum ki, rüşveti dağıtırken insan biraz da adil olmalı. Yani bu memleket de İçişleri, Çevre ve Şehircilik, AB den Sorumlu ve Ekonomi Bakanlığından başka Bakanlık yok mu? Diğer Bakanlıkların günahı ne? Onlar Bakanlıktan sayılmaz mı? Onların rüşvete ihtiyacı yok mu? Yazık yani. Diğerlerinin canı can da onların ki patlıcan mı? Rüşvet teklif edilmeyen diğer Bakan çocukları adına üzülmedim desem yalan olur. Bu Ülke böylesine bir rüşvet adaletsizliğini kaldıramaz. Rüşvet alınıp verilecekse adam gibi yapılmalı kardeşim. Ekonomi Bakanımız saati ta elin memleketlerinden nasıl getirtmiş gördünüz mü? Helal olsun vallahi. Bakan dediğiniz böyle olmalı. Yani her işe iyi bakmalı. Memleket deki saatler kesmemiş olacak ki ta İsviçrelerden aldırmış. Hem de özel uçakla aldırıp getirtmiş. Ah Teoman ah, bu hayırseverleri şimdi sen nasıl üzmüşsündür kim bilir? İnsan biraz da onları düşünmez mi? Bak şimdi seni görmeye dayanamadıkları için nerelere tayinini çıkarmışlar gördün mü? Yoksa rüşveti kabul etmediğin için ta Gazianteplere kadar gönderirler miydi?

Bak şimdi Teoman, sana iki çift sözüm daha olacak. Sen bu memleketin işleri nasıl yürüyor biliyor musun? Senin gibiler yüzünden memleketin iki yakası bir araya gelmiyor Teoman. İnsan biraz da memleketin halini düşünür. Teklif ettikleri rüşveti kabul etmediğin için memleketin işleri nasıl aksamıştır biliyor musun? Kolay mı sanıyorsun sen bu işleri? Bu iktidar bu memleketin sorunlarını çözmek için yıllarca bürokrasi ile mücadele etti. Kimi zaman önüne engel olarak muhalefet partileri çıktı. Kimi zaman yalaka olmayan medya çıktı. Kimi zaman da toplumsal hareketler çıktı. Bugüne değin iktidar partisi bunların alayı ile mücadele etti. Milletimiz bu iktidara mühürü neden veriyor biliyor musun? İşte bu bürokrasinin önündeki engelleri kaldırsınlar diye. Vatandaşlar kolayca köşeyi dönsünler diye. Bakan çocukları geleceklerini garanti altına alabilsinler diye. Sen bunları bilmiyor musun? Senden istediklerini yapmadığın için kim bilir o işleri daha sonra nasıl halletmişlerdir? Nasıl zaman kaybı yaşamışlardır Allah bilir. Oysaki o anda senden istediklerini yapıverseydin memleketin gelişmesine ne kadar katkıda bulunurdun biliyor musun Teoman? Kendine acımadıysan onlara da mı acımadın Teoman?

Bak Teoman, sen sen ol bir daha memleketin işlerini yokuşa sürme! Büyük fedakârlıklarla bu işe kendini adamış olan insanları zora sokma! Onlar Allah’ın izniyle kendilerini bu işlere adamış insanlardır. Onlara bir destek de sen çıksaydın kim bilir Allah katında ne kadar sevap kazanacaktın? Bir taraftan bu memleketin kalkınmasına katkıda bulunmuş olacaktın diğer taraftan da kendilerini hayır işlerine adayan bu insanlara katkıda bulunmuş olacaktın. Daha ne diyeyim sana Teoman. Yanlış yapmışsın Teoman hem de çok yanlış yapmışsın. İnsan bir kere de olsa Diyanet İşleri Başkanlığı’na sormaz mıydı? Ulemalar a da sormaz mıydı? Sen de hiç akıl da mı yok Teoman? Daha ne diyeyim sana Teoman? Seni Allah ıslah etsin diyorum da başka bişey demiyorum. 18.03.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title