BugünMakaleler

OHALSİZ YÖNETEMEZLER

’16 Nisan Pazar günü yapılan rejim değişikliğini de içinde barındıran Başkanlık sistemini anlatırlarken terörün biteceğini söylüyorlardı. Vesayet sisteminin kalkacağını söylüyorlardı. Sıkıyönetim halinin kalkacağını söylüyorlardı. Sıkıyönetim halini ve savaş halini kaldırdılar ancak bunların tamamını olağanüstü hal adı altında birleştirdiler. Bu konuda yaptıkları tek şey de bundan ibaretti.19 Nisan Çarşamba gününden itibaren de olağanüstü hal durumunu 3 ay daha uzattılar. Böylelikle referandumun seçimin ardından işe ilk olarak olağanüstü hal durumunu yeniden uzatarak başlamış oldular.

Rejim değişikliği sisteminin kabul edilmesi halinde her şeyin güllük gülistanlık olacağını söylüyorlardı. Peki, siz seçimin sonuçlanmasının ardından demokrasinin kazandığını hissedebildiniz mi? Şu an her şey güllük gülistanlık mı? ‘’ Atı alan Üsküdar’ı geçti’ ’ ’Sür eşeği Niğde’ye’’ ‘’AGİT o raporu külahıma anlatsın’’ sözlerinden ne anlıyorsunuz? Referandumun kabul edilmesinden sonra ülkenin şaha kalkacağını mı sanıyorsunuz? Dakika bir. Gol bir. Olağanüstü hal durumunu yeniden bir üç ay daha uzattılar. Oysaki şu an OHAL durumunu uzatacak herhangi bir durum yoktu. Hani FETÖ’nün siyasi ayağına girmek için uzattılar desem böyle bir şey de yok. Genel seçimler yapılmadan FETÖ’nün siyasi ayağına asla giremezler. Bu konu hakkında daha önce yazmıştım. Tekrar aynı konuya değinmeye de gerek yok.

Peki, OHAL durumunu yeniden neden uzatmış olabilirler? Bu konu hakkında bilginiz var mı? Bunu hiç düşündünüz mü? İsterseniz ben tahminimi sizlerle paylaşayım. Sonrasında OHAL’in neden uzatıldığı konusuna varın siz karar verin. Her şeyden evvel bir defa OHAL ile ülkeyi yönetmeyi alışkanlık haline getirdiklerini söylemeliyim. Bu alışkanlığı da kalıcı hale getirdiler. Lafa gelince Cumhuriyetin kurulduğu yıllardaki tek partili dönemleri eleştirirler. Cumhuriyet karşıtı gösterilerden dolayı ilan edilen sıkıyönetim dönemlerine söylenmedik laf bırakmazlar. Ancak şimdi kendi besledikleri FETÖ’nün darbe girişimine maruz kalmalarını bahane ederek ülkeyi OHAL ile yönetmeye başladılar.

15 Temmuz kontrollü darbe girişimi bastırıldı mı? Evet bastırıldı. Darbe girişimine adı karışan gerek askeri, gerekse emniyet kanatlarına operasyon yapıldı mı? Elbette yapıldı. Devletin kurumlarına sızan FETÖ elemanlarına operasyon yapıldı mı? Elbette yapıldı. Peki, geriye ne kaldı kardeşim? FETÖ’nün siyasi ayağına yapılmayan operasyon değil mi? Eğer OHAL’i yeniden üç ay daha uzatmalarının sebebi FETÖ’nün siyasi ayağına girmek ise söyleyecek herhangi bir sözüm yok. Ancak ileriki günlerde göreceksiniz ki, genel seçimler yenilenmeden FETÖ’nün siyasi ayağına giremeyecekler. O halde OHAL neden uzatıldı?

OHAL’in üç ay daha uzatılma sebeplerinden bir tanesi, rejim değişikliğini de içinde barındıran Başkanlık sistemine karşı oluşabilecek protestoları bertaraf etmek içindir. Mühürsüz kabul edilen oyların iptal edilmesini önlemek içindir. Evet, OHAL rejim değişikliği sisteminin kabul edilmesini meşrulaştırmak için yeniden uzatıldı. Bundan sonra bir defa daha uzatılır mı bilemiyorum. Ancak bildiğim bir şer varsa o da, OHAL’siz ülkeyi yönetemedikleridir. Başka bir sebebi varsa ben bilemiyorum.21.04.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title