BugünMakaleler

AVRUPALI LİDERLER NEDEN TEBRİK ETMEDİ?

Anadolu Ajansı’nın 16 Nisan Pazar günü yapılan rejim değişikliği referandum seçiminin sonuçlarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilk etapta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tebrik etmiş. Onun arkasından Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas tebrik etmiş. Eski Mısır Devlet Başkanı Mursi halk destekli ordu tarafından devrilmemiş olsaydı ilk tebrik edenler arasında muhakkak o da olurdu. Daha sonra Bahreyn Kralı Al Halife, Gine Devlet Başkanı Conde, Tunus Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, Hamas siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en – Nuceyfi, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ve Mısır Müslüman Kardeşler Örgütü tebrik etmişler. Fakat her nedense tebrik edenler arasında Avrupa ülkelerinin liderleri yok. Avrupa ülkelerinin liderleri sonradan tebrik etmişler midir bilemiyorum. Ancak benim gördüğüm kadarı ile tebrik edenler arasında demokrasiyi içine sindirmiş bir devlet başkanı yok.

Pazartesi günü geç saatlerde ajanslar ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradığı yönünde haber geçtiler. Bu açıklama hiç kuşkusuz ABD Başkanı Trump’ın Erdoğan’ı tebrik ettiği yönünde algılandı. Ancak daha sonra ABC Gazetesinin Washington temsilcisi Yılmaz Polat’ın yazdığına göre ABD Başkanı Trump Erdoğan’ı referandum seçimi dolayısıyla aramamış. Trump’ın Erdoğan’ı aramasının asıl sebebi Suriye konusuymuş. Belli ki ABD Başkanı Trump Rakka operasyonu konusunda Erdoğan da fikir değişikliği olup olmadığını kontrol etmiş. Bu görüşmeden sonra şu ana kadar Erdoğan’ın Trump’a ne yanıt verdiği ile ilgili herhangi bir bilgi yok.

ABD Başkanı Trump Suriye’ye yapılacak olan Rakka Operasyonu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nabzını yokluyor olabilir. Ancak Erdoğan’ın Suriye konusunda hamle yapacak hali kalmadı. Rusya ve İran ile başlayan Astana görüşmelerinin devamını da getiremedi. ABD’nin Suriye’yi bombalamasını memnuniyetle karşıladı. Öte taraftan da ABD’nin YPG ile birlikte yapacağı Rakka Operasyonuna itiraz ediyor. Oysaki Erdoğan’ın biraz önce söylediğim gibi Suriye konusunda yapacak herhangi bir hamlesi kalmadı. Eğer Fırat Kalkanı Operasyonu halen daha devam ediyor olsaydı Erdoğan’ın belki bu konuda yapacak birkaç hamlesi olurdu. Oysa Erdoğan Suriye konusunda ele geçirdiği bu hamleyi de kaybetti. Dolayısıyla bu konuda yapacağı iki şey kaldı. Bunlardan birisi Rusya ve İran ile başlatmış olduğu Astana görüşmelerine kaldığı yerden devam etmek, diğeri ise YPG’nin de içinde olduğu Rakka operasyonuna katılmaktır. İkisinden birisi. Erdoğan’ın maalesef başka bir seçeneği de kalmadı.

Şimdi hal böyleyken ABD Başkanı Trump referandum seçimleri tamamlanır tamamlanmaz Erdoğan ile bu konuyu görüşmüş olması muhtemeldir. Biraz önce de söylediğim gibi şu an itibarıyla Erdoğan’ın ABD Başkanına ne yanıt verdiği bilinmiyor. Yakında bu görüşmenin detayları basına sızar. O zaman biz de bu sorunun yanıtını bulmuş oluruz.

Tekrar başladığım konuya döneyim. Zaten bugün yazdığım makalenin ana konusu Erdoğan’ı tebrik eden ülkelerin liderleri ile ilgiliydi. Bir soru ile bugünkü yazıma son noktayı koyacağım. Sizce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı demokrasiyi işleten Avrupa ülkelerinin yerine Arap Ülkelerinin liderlerinin tebrik etmesi ne anlama gelir? Yanıtını sizlere bırakıyorum.20.04.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title