Makaleler

OCCUPY CHP

sait-balci
Geçenlerde ‘’OCCUPY CHP’’ adı altında internet üzerinden örgütlenen bir grup genç, Cumhuriyet Halk Partisini işgal ettiler. Tabi ki buna işgal denirse. Belli ki bu gençler memleket de işlerin yolunda gitmediği için inisiyatif almak istiyorlar. Bu yüzden internet üzerinden örgütlenmişler. Gençleri, Cumhuriyet Halk Partisinin Gençlik örgütü karşılamış. Bu arada birkaç Milletvekili de bu karşılamaya iştirak etmiş. Ancak partinin Genel Başkanı karşılamada yokmuş. Partinin ileri gelenleri de yokmuş. Belli ki gençlere ‘’siz karşılayın’’ talimatı verilmiş. Onlar da üzerlerine düşen görevi yerine getirmişler. Cumhuriyet Halk Partisinin ileri gelenlerinin o gün gençleri karşılamaktan başka ne gibi önemli işleri olduğunu anlayabilmiş değilim. Öyle sanıyorum ki, Cumhuriyet Halk Partisinin kadroları gençlerden korktukları için o gün partide yoklardı. Yoksa aklıma başka türlü bir mazeret gelmiyor.

Şimdi buradan Cumhuriyet Halk Partisini işgale gelen gençleri gösterdikleri bu medeni cesaretten dolayı tebrik ediyorum. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi bu işgal ile kendine gelmez. Bu işgal ile önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri alınamaz. Gelecek yıl yapılacak olan Milletvekili seçimleri alınamaz. Eğer böyle işgal ile seçimler alınacak olsaydı şimdiye değin çoktan işler yoluna girmişti. Ancak yine de bu gençlerin samimi olduklarından en ufak bir şüphem yok. Cumhuriyet Halk Partisinin seçim kazanması adına gösterdikleri samimiyetten hiç bir tereddüttüm yok. Bu gençler tamamen memleketin gidişatından rahatsız oldukları için işgal eylemi yaptılar. Cumhuriyet Halk Partisinin ayağa kaldırmak için işgal eylemi yaptılar. Yoksa aksini düşünmek bile abese kaçar.

Ancak işgal eylemi yapan gençlerin bilmedikleri o kadar çok şey var ki, buradan hangisinin yazacağımı bilemiyorum. Öncelikle gençlerin bilemeleri gereken en önemli konulardan birisi partinin tüzüğünü bilmeleridir. Onun haricinde partinin olağanüstü durumlarda ve olağan durumlarda yapılan kongre seçimlerinde aday olmalarıdır. Yalnız bu durum için öncelikle parti üyeliklerinin kesinleşmesi gerekiyor. Ondan sonra yapılan seçimlerde kongre ve ön seçim delegeliği için seçimlere katılmaları gerekiyor. Dolayısıyla yapılan seçimlerden delege olarak seçilmeleri gerekiyor. Tabi ki bu durum uzun soluklu bir süreç gerektiriyor. Bu süreçte de sabırlı olmak gerekiyor. Daha sonra da gerek ilçe Başkanlığı seçimlerinde, gerekse İl Başkanlığı seçimlerinde oy kullanabilir konumda olmaları gerekiyor. İşte bana göre gençlerin asıl görevi burada başlıyor. Bu durumda gençlik örgütleri belirli bir parti disiplini içerisinde partinin önünü açacak başkanları göreve getirebilirler. Cumhuriyet Halk Partisinin gerçek misyonunu yüklenecek adayları ön plana çıkarabilirler. Dolayısıyla duyarlı partililerin işbaşına gelmelerini sağlayabilirler. Bu misyonun altından kalkabilirler mi açıkçası bilemiyorum. Ancak her hâlükârda bu gençlerin çalışma yöntemi bu olmalıdır. Yoksa salt seçimler aşamasında çalışmayla seçimler alınmıyor. Seçmen de son dakika ziyaretlerine kanmıyor.

Gençlerin direnişini parti yönetimi dikkate alır mı? Cumhuriyet Halk Partisinin kadroları, gençleri bağrına basar mı? Şimdilik bunları bilmiyoruz. Baştan da dediğim gibi gençlerin, samimi olduklarından en ufak bir şüphem yok. Ancak seçim yenilgisine rağmen koltuklarını boşaltmak istemeyen partililer, bu gençlerin önüne açmak isteyeceklerinden şüpheliyim. Yine her zaman olduğu gibi kendi bildiklerini yapacaklar. Kendi doğrularının arkasından gidecekler. Her bir seçim yenilgisinin ardından yine yeni bahaneler uyduracaklar. Gençlerin inisiyatif alma istediklerine her zaman olduğu gibi yine şüpheyle yaklaşacaklar. Ta ki yeni bir seçim yenilgisi alana dek.16.04.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title