Makaleler

OBAMA İLE ERDOĞAN’IN GÜNDEM FARKI

sait-balci

Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanlarının gündemi şu sıralar birbirinden farklılık gösteriyor. Böyle olunca doğal olarak da bizim dünya liderinin gündemi gölgede kalıyor. Patlasa da, çatlasa da durum değişmiyor. Obama ise Erdoğan’a karşı bildiğini okumaya devam ediyor. Ne de olsa artık eskisi kadar bizimkine ihtiyacı yok. Obama’nın Irak’taki muhatabı Mesut Barzani, Suriye’de ki muhatabı ise Salih Müslim. Bizimkinin muhatabı kim peki? Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat olmadığına göre, IŞİD ile İmralı tabi ki. Bizimki de bu muhatapları ile ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesine arkadan yön vermeye çalışıyor. Ne kadar etkin olduğu ise hal ve vaziyetten belli oluyor. ‘’Mesele Kobani değil, hala anlamadınız mı’’ söyleminden belli oluyor. Meseleyi biz çoktan anladık ama anlaşılan Erdoğan yeni anlamış. Bu yüzden ona ‘’Günaydın’’ diyorum.

Obama Mesut Barzani ile Salim Müslim’i muhatap almasından bu yana her iki lideri IŞİD’e karşı korumaya almıştı. IŞİD Kerkük’e saldırıya geçtiği anda Obama anında devreye girmişti. IŞİD güçlerine Kerkük’ü teslim etmedi. Sonrasında da IŞİD’in Kobani’ye saldırısına da havadan yanıt verdi. Daha sonra Peşmerge güçlerini uluslararası hukuka aykırı olarak ülkemizden Kobani’ye geçirdi. Peki, bu aşamada bizim dünya lideri ne yaptı? Hiçbir şey. Sadece ‘’Peşmerge’nin Kobani’ye geçişini biz önermiştik’’ demekle yetindi. ABD’den gelen açıklamalar ise bu konuda da Erdoğan’’ yalanlamıştı. Eski Dışişleri Bakanı şimdiki Başbakan Davutoğlu ‘’Ortadoğu’da bizim haberimiz olmadan bir tane yaprak bile kımıldayamaz’’ demişti. Bu aralar Ortadoğu’da birçok yaprak kımıldıyor ama bizimkilerin haberi var mı bilemiyorum.

Obama Ortadoğu’ya yön verirken bizimki nereye yön veriyor peki? Yani bizimkinin gündeminde neler var? Bu aralar neyle meşgul? Ben söyleyeyim. Erdoğan’ın gündeminde şu an Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ile Gülen Cemaat’i var. Erdoğan ne zaman ABD’ye gitse veya ne zaman ABD’den önemli şahsiyetler gelse önleri hemen Esat ile Gülen’i koyuyor. Çünkü Erdoğan’a göre şu an bu iki isim daha önemli. Aslında her ikisi ile de geçmişte senli benli idi. Fakat gelişen olaylar onlarla arasına kara kedi girmesine neden oldu. Bu yüzden Erdoğan salt bu iki kişiye endekslenmiş durumda. Onlarla yatıp onlarla kalkıyor. Onları halletse sanki bütün sorunları çözecek.

Obama’nın gündeminde ise ne Esat var, ne de Gülen. Esat’ı zaten Rusya ile anlaşarak gündeminden çıkarmıştı. Gülen’i de teslim etmeyeceğini defalarca söyledi. Bu durumu Erdoğan’da zaten doğrulamıştı. Erdoğan bu konuda halen daha Obama’yı ikna edebileceğini düşünmesi ise çaresizlikten başka bir şey değil.

Sanıyorum 20 Kasımlarda ABD Başkan yardımcısı Joe Biden ülkemize gelecek. Hani şu özür meselesi ile gündeme gelen Obama’nın yardımcısı. Erdoğan, Joe Biden için ‘’Benim içim tarih olur.’’ demişti ama demek ki Joe Biden tarih olmamış. Zaten Biden ’da özürün gündeme gelmesinden sonra ‘’Ben asla özür dilemedim’’ demişti. Eğer Biden ülkemize gelirse Erdoğan’ın sözüne ne kadar sadık olup olmadığını bir defa daha göreceğiz.

Yarın tekrar görüşmek umudu ile hoşça kalın.13.11.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title