Makaleler

MÜSLÜMANLIK BU İSE BEN MÜSLÜMAN DEĞİLİM

sait-balci
Ortadoğu hemen hemen her gün kan ile sulanıyor. Eline silah alan terör estiriyor. Akan kanlardan ders alan ise yok. İnsan hayatı sudan ucuz hale gelmiş. Ölenin arkasından bakan bile yok. Bu kadar vahşetin içinde ölüm de artık sıradan sayılır hale gelmiş. Hani bir gün can kaybı yaşanmamış olsa anormal bir durum sayılacak. Çünkü Ortadoğu’ya yön verenler böyle istiyorlar. Daha çok kan akıtılmasını istiyorlar. Çünkü onlar insan hayatı üzerinden kazanıyorlar. Yaşamlarını daha çok kan kaybına borçlular. Yaşananlar ise vahşi kapitalizmin kanunudur. Emperyalizme esir düşen milletler birbirlerinin boğazını sıkarak emperyalizme karşı olan görevlerini fazlasıyla yerine getiriyorlar. Başka da zaten yaptıkları bişey yok. Ortadoğu’da yaşananlar da bu durumun tipik bir örneğidir.
Dün Irak’ta, Libya’da yaşananlar bugün Suriye’de yaşanmaktadır. Hem de en acımasızca, vahşice yaşanmaktadır. Hiç suçu olmadığı halde yoldan geçenler bile vahşice katledilmektedir. You Tube adlı internet sitesine girdiğimiz zaman bu örnek videolara rastlamamız mümkün. You Tube’de ne ararsanız var. El Nusra adlı terör örgütünün Suriye Ordusuna ait bir askeri öldürdükten sonra yaptığı vahşeti sanırım görmeyen kalmamıştır. Tır şoförlerinin malum eli kanlı teröristlerce katledilmesini görmeyen kaldı mı bilmiyorum. Benzer olaylar halen Suriye’de yaşanmaya devam ediyor. İnsan canına mal olan her katliam Allah için yapılıyor olmalı. Yoksa gözü dönmüş bu teröristler bu kadar canı alırken vicdan azabı çekerlerdi. Vicdan azabı çekmediklerine göre muhakkak sevap işliyor olmalılar.

İnsan yaşamını sorgusuz sualsiz son verenlerin büyük bir çoğunluğunu da maalesef Müslüman olan teröristler oluşturuyor. Arkalarında da elbette vahşi kapitalizm var. Büyük sermaye sahipleri var. Silah tüccarları var. Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek isteyen büyük sermaye şirketleri var. Petrol ağaları var. Yer üstü ve yer altı zengin maden yataklarına konmak isteyen köstebekler var. Müslüman ülkelerde yaşayan halklar da maalesef bu insan tüccarların esiri olmuş durumda. El Kaide ise, ABD’nin çıkarlarına hizmet eden eli kanlı bir terör örgütüdür. ABD kendisine karşı mücadele eden Hizbullah terör örgütüne karşı El Kaide’yi kullanmaktadır. Yani ABD, Müslümanı Müslümana kırdırmaktadır. Bu sayede Ortadoğu’nun dengesini korumaktadır. Ancak burada sorgulanması gereken asıl konu ise Müslüman toplulukların kendilerine kurulan bu tuzakları görememeleridir.

Peki, Müslümanlık bu mudur? En son kabul edilmiş olan din bu mudur? Müslümanlık demek batının esiri olmak mıdır? Vahşi emperyalizmin uşağı olmak mıdır? Kapitalizm adına kan akıtmak mıdır? İnsan kanına susamak mıdır? Masum insanların canını almak mıdır? Kuranı Kerim böyle mi buyurmaktadır? Biraz sözlüğü karıştırdım. İslam inanışına göre bir insan tabanca, tüfek, kama ve kılıç gibi öldürücü bir alet ile haklı olmadığı halde haksız yere öldürmenin cezası ‘’kısas’’mış. Kısas ise bir insanın ölümüne sebep olmuş kişinin aynı şekilde öldürülmesiymiş. Buradan masum insanları vahşice öldüren El Kaide militanlarının da aynı şekilde öldürülmesi anlamı çıkıyor. İslam inanışına göre haksız yere can almanın cezası bu. Ancak günümüzde medeni kanun var. Medeni kanuna göre de insan hayatına mal olan katiller hesabını adalet önünde vermesi gerekiyor. Ancak şu anda Suriye’de teröristlerce işgal edilmiş bölgelerde adalet diye bir şey yok. Böyle bir durumda olan yine suçsuz yere katledilen masum insanlara olmaktadır. Eğer bu durum İslam inanışına göre adalet oluyorsa ve bu durum Müslümanlık ile uyuşuyorsa ben Müslüman değilim. 25.09.2013

SAİT BALCI

Paylaş

One thought on “MÜSLÜMANLIK BU İSE BEN MÜSLÜMAN DEĞİLİM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title