Makaleler

ÇARŞI GRUBU, CUMHURİYETİN YILMAZ BEKÇİLERİDİR

sait-balci
Bağımsız yargı ele geçirildi. Üniversiteler kuşatıldı. Türk Ordusu dağıtıldı. Basın ve medya susturuldu. Akademisyenler, yazarlar, gazeteciler, Türk Ordusunun emekli ve muvazzaf subayları Silivri zindanlarına atıldı. İşadamları sindirildi. Yani kısacası toplumun geniş katmanları üzerinde yoğun baskılar yapıldı. Yani bitaraf olan bertaraf oldu. Bu şekilde ABD’den bile ileri demokrasiye geçildi. Demokrasi tarihinde kırılması güç rekorlara imza atıldı. Böylesine bir başarı elbette kolay edilmiyor. Bu başarıda yandaş medyanın emekleri vardır. Yandaş iş adamlarının katkıları vardır. Tarafsız ve bağımsız yargının sonsuz yardımları vardır. Gizli tanıkların yol gösterici ifadeleri vardır. Sözde demokratik sürece sonradan ilave edilen ‘’Akil İnsanların’’ beyhude çabaları vardır. Yani var oğlu var.

Peki, geriye ne kaldı? Cumhuriyet Halk Partisinden başka ne kaldı? İşçi Partisinden başka ne kaldı? Türk Gençlik Birliğinden başka ne kaldı? Atatürkçü Düşünce Derneğinden başka ne kaldı? Halk TV, Ulusal Kanal, Kanal B’den başka ne kaldı? Cumhuriyet Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, Yurt Gazetesi, Sözcü gazetesinden başka ne kaldı? Oda TV, Muhalif Gazete ’den başka ne kaldı? Ne mi kaldı? Elbette Çarşı kaldı. Gezi Parkı eylemlerinin destekçisi Çarşı kaldı. Her siyasi eylemlerde siyasi iktidarı karşısına çıkan Çarşı grubu kaldı. Tribünlerde siyasi iktidarı protesto eden Çarşı grubu kaldı. O halde ne yapmak lazım? Elbette bu taraftar grubunu da dağıtmak lazım değil mi? Neme lazım belki yarından sonra rakip filan olur değil mi? İşte şimdi ülkenin gündeminde Çarşı Grubu var. Genciyle yaşlısıyla tüm toplumun gururu haline gelen bir Çarşı Grubu var. Galatasaray ve Fenerbahçeli taraftarların bile gurur duyduğu bir Çarşı grubu var. Kısacası toplumun geniş katmanlarının kalbinde taht kurmuş bir Çarşı Grubu var.

Geçen hafta sonu oynanan ve uzatma dakikalarında hakem tarafından tatil edilen Beşiktaş Galatasaray derbisinden bahsediyorum. Galatasaraylı Melo, görmüş olduğu kırmızı karttan sonra Beşiktaş tribünlerine doğru yapmış olduğu hareketten sonra kendilerini 1453 grubu diye adlandıran kendini bilmez bazı taraftarların sahaya atlamalarından bahsediyorum. İçlerinde AKP Gençlik kolları üyelerinin de bulunduğu bu grubun derbi maçına sürdükleri lekeden bahsediyorum. Sonuç itibarıyla bu bir spor müsabakasıdır. Spor müsabakalarında yenmek de var yenilmekte var. Zorlu geçen derbi maçı Galatasaray kazanmıştır. Sahaya atlamak yerine, sağa sola sandalye fırlatmak yerine adam gibi derbiden galip çıkan Galatasaray’ı kutlamak lazım. Kırmızı kart görüp sahayı terk eden Melo’yu da sahaya girmeden protesto etmek lazım. Ancak amaç bu değil ki. Amaç, ülkenin yükselen grubu olan Çarşı Grubunu zan altında bırakmaktır. Gezi ve Taksim protestolarının yükselen grubu Çarşı Grubunu itibarsızlaştırma amaç edinilmiştir. Kısacası Çarşı Grubundan Gezi Parkı eylemlerinin intikamı alınmak istenmiştir.

Demek sıra Çarşı grubuna gelmiş. Tüm kurum ve kuruşlar sindirilmiş sıra Çarşı Grubuna gelmiş. Çarşı rakip olarak görülmüş. Ülkede ilk defa bir spor takımının taraftarları, siyasi iktidar partisi için büyük bir engel olarak görülmüş. Ancak Çarşı Grubunu daha tanıyamamışlar. Böylesine komplolarla sindirebileceklerini sanıyorlarsa aldanıyorlar. Bu grup ilkeli spor anlayışına sahiptir. Beşiktaş taraftarları olmakla birlikte aynı zamanda haksızlıklara karşı duyarlı bir gruptur. İçlerinde toplumun tüm kesimlerini temsil eden kişilikler vardır. Toplumun böylesine hassas olduğu konularda duyarlı bir grubu dağıtmak öyle kolay olmasa gerek. Çarşı Grubu üzerinde oynanmakta olan senaryolar gün ışığına çıkmıştır. Siyasi iktidarın planları bir kez daha suya düşmüştür. İktidarda bulunan siyasi iktidar, bir gün bu arenadan silinip gidecek ama Çarşı Grubu dün olduğu gibi, bugün de yarın da var olmaya devam edecektir. Çarşı Grubu, siyasi iktidarlar tarafından halka uygulanmakta olan baskılara karşı her zaman mücadele etmeye devam edecektir. Çünkü Çarşı Grubu Beşiktaş Futbol Takımının taraftarı olmakla birlikte aynı zamanda Atatürkçü ve laik Cumhuriyetin yılmaz bekçileridir.27.09.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title