Makaleler

MİLLİYETÇİLİĞİ AYAKLAR ALTINA ALANLAR

sait-balciBaşbakan, Mardin’de yaptığı konuşmada ‘’Kimse bizim karşımıza Kürtlükle, Türklükle çıkmasın! Biz her türlü Milliyetçiliği ayaklar altına almış iktidarız’’ diyor.

Peki, nerde kaldı o zaman ‘’Tek Millet, Tek vatan, Tek Bayrak ‘’ söylemi? Ben söyleyeyim. Geçmişte kaldı. Başbakan günlük siyaset yaptığı için geçmişte yaptığı söylemlere takılıp kalmamak lazım. Eski Cumhurbaşkanı bile ‘‘Dün dündür, bugün bugündür ‘‘ dememiş miydi? İşte Başbakan’da bu yöntemi uyguluyor. Yani Başbakan güne dayalı siyaset yapıyor. Millet geçim derdine düşmüş ama Başbakan seçim derdinde. Başbakan yeni Anayasa’yı bir halletsin bakın söylem tekrar nasıl değişecek. Bugün Milliyetçiliği ayaklar altına alan Başbakan, seçimler arifesinde yine en ateşli bir Milliyetçi kesilirse hiç şaşırmayın. Hatta ve hatta Başbakan, Milliyetçilikte MHP’yi bile sollar.

Siyasi İktidarın vagonu haline gelen Milliyetçi Hareket Partisi ‘’AKP İktidarı, Türk Milletini ayaklar altına almak istiyor ancak buna izin vermeyeceğiz ‘’ diyor. Milliyetçi Hareket Partisi acaba hangi yaptığı muhalefet ile Türk Milletinin onurunu kurtaracak? ‘’Türk Milleti’nin’’ onurunu bugün uyguladıkları siyaset ile kurtaracaklarsa hiç boşuna zahmet etmesinler. Çünkü bugün ortaya koydukları siyaset ‘’Türk Milleti’ni’’ daha yerin dibine sokuyor. Milliyetçi Hareket Partisinin ileri gelenleri hiç merak etmesinler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ulusalcı kadroları ‘’Türk Milletini’’ siyasi İktidarın gazabından koruyacaklardır. Burada Milliyetçi Hareket Partisi illaki bişeyler yapmak istiyorsa kendilerine naçizane bir önerim olacak. O da şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonunda görüşülmekte olan Bölünme Anayasasından çekilmeleridir. Çünkü bu komisyonda her durdukları dakika ‘’Türk Milleti’nin’’ sonunu getirmektedir. Göz göre göre Ülke, parçalanmanın eşine doğru hızla yol almaktadır.

Burada açıkçası Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetim kadrolarına da bir çift sözüm olacak. Başta Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan gibi Cumhuriyet Halk Partisinin tüzüğünü, ilkelerini özümsemiş kendini Cumhuriyet Halk Partisinin geçmişten bu yana sürdürdüğü misyonunu benimsemiş partilileri kapsam dışında bırakıyorum. Sözüm meclisten dışarı yani. Ancak, sözlerimden alınacak olan partililer varsa da lütfen alınsınlar. Çünkü havasını kokladığımız ve ayağını bastığımız bu memleket hepimizin. Daha da doğrusu bu memleket gelecek nesillerin. Bizler gelecek nesillere nasıl bir memleket bırakırsak onlar da o ölçüde bu memleketi sahipleneceklerdir. Ancak bizlerin en başta görevimiz, kurtuluş savaşlarında şehit kanları ile kurtardığımız bu vatanı gelecek nesillere Türkü ve Kürtünün ayrışmadığı birlik beraberliğin egemen olduğu bir memleket bırakma zorunluluğumuz vardır.

Şu an geldiğimiz noktada ise siyasi iktidarın ‘’Türk Milleti’ni ayaklar altına almış olduğunu söyleyebilmesi bir yerde bizim basiretsiz bir politika ortaya koymamızdan ileri gelmektedir. Daha dün eski Genel Başkan Deniz Baykal, Cumhuriyet Halk Partisinin uygulaması gereken politikaları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapalı oturumunda dile getirdi. Deniz Baykal, bugün uygulamamız gereken politikaları tek tek ortaya koydu. Deniz Baykal’ın konuşmasından Ülke bütünlüğüne verdiği önem açıkça belli oluyor. Bugün Cumhuriyet Halk Partisini yönetenlerin Eski Genel Başkan Deniz Baykal’dan öğrenecekleri çok şeyler vardır. Geldiğimiz noktada şu an uygulanmakta olan politikalar, Cumhuriyet Halk Partisinin özü ile de hiç uyuşmamaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi şimdi ‘’Türk Milleti’ni, Cumhuriyet Halk Partili olmadığını açıkça söyleyen ve Cumhuriyet Halk Partisinin kadrolarına kafatasçı olarak niteleyen Hüseyin Aygün ile mi koruyacaktır? Yoksa İzmir Milletvekili Rıza Türmen’in Anayasa’da ‘’Türk Milleti’’ kavramının çıkarılmasının gerektiğini yönündeki söylemi ile mi koruyacaktır? Yoksa yoksa daha dün Cumhuriyet Halk Partili olmadığını söyleyen İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile mi koruyacaktır? Lütfen şimdi söyler misiniz Cumhuriyet Halk Partisi hangi kadroları ile laik Cumhuriyeti ve Türk Milleti’ni koruyacaktır? 22.02.2013
SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title