Makaleler

MADIMAK ATEŞİ DAHA HENÜZ SÖNMEDİ

19 Yıl önce 2 Temmuz 1993’de yakılan Madımak ateşi maalesef halen devam ediyor. Son duruşmada ortaçağ karanlığında kalmış yabozların yaktığı ateş ile diri diri yanan 33 aydının görüldüğü dava zamanaşımına uğradı. Günlerce duyarlı ulusal gazetelerde yer alan zamanaşımı uyarısı ve sivil toplum örgütlerinin gösterilerine rağmen dava düştü. Polis, yangına sıkamadığı suyu davanın zamanaşımından düşmesini protesto eden göstericilere sıktı. Bir taraftan Oda Tv davasından yargılanan Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk’un tahliye kararlarına sevinirken diğer taraftan da Sivas Katliamından dolayı açılan davanın zamanaşımına uğratılmasına üzüldük. Sevinçle hüzün’ün aynı zamana dek gelmesi belki bir tesadüftür ama aynı zamanda da manidardır.

            Türk Hukuk Sisteminde elbette bir zamanaşımı vardır. Olması da normaldir. Fakat Türk Hukuk Sisteminde ‘’İnsanlık adına işlenen Suçlarında’’ zamanaşımı yoktur. Yani ‘’din, dil, ırk ve mezhep gibi önemli konularda bir topluluğa karşı yapılan katliam sonucunda işlenen suçlar’’zamanaşımına tabi değildir. Bu davada mahkeme heyeti, insanlık suçu işlendiğini kabul ediyor ama öbür taraftan da davanın zamanaşımına bırakıyor. Mahkeme Heyetinin bu kararına dayanak olarak da davadan yargılanan dönemin Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak’ın vefatını gösteriyor. Mahkeme Heyetine göre, Cafer Erçakmak vefat etmemiş olsaymış dava zamanaşımına uğramayacakmış. Mahkeme heyeti, insanlık suçuna giren bu davaya bireysel bakıyor. Hâlbuki bu davaya bütünsel açıdan bakmak gerekiyor. Her ne kadar katliama neden olan bu dava zamanaşımına uğramış olsa da temiz aşaması için Yargıtay yolu açıktır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de en son umuttur. Açık açık insanların diri diri yanmasına neden olan bu katliamın örtülmesi insan hakları adına kabul etmek mümkün değildir. Er ya da geç bu dava muhakkak aydınlatılmalıdır. Katliama neden olan yabozlar hak ettikleri cezayı almalıdırlar.

Madımak ateşinde Asaf Koçak, Erdal Ayrancı, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Nesimi çimen, Hasret Gültekin, Asım Bezirci, Behçet Aysan, Muhibe Akarsu, Carına Cuanna,Sdibe Suları,Serkan Doğan,Muammer Çiçek,Yeşim Özkan,Handan Metin,Sait Metin,İnci Türk,Nurcan Şahin,Huriye Özkan,Ahmet Özyurt,Murat Gündüz,Mehmet Atay,İnci Türkkoray Kaya,Menekşe Kaya,Özlem Şahin,Gülsüm Karababa,Sehergül Ateş,Asuman Sivri,Belkıs Çakır,Serpil Canik,Yasemin Sivri ve Gülender Akça tam 19 yıl önce medeniyet den nasibini almamış yabozların oteli ateşe vermeleri sonucu yanarak can verdiler.İnsan olan insan böyle bir katliam karşısında nasıl duyarsız kalabilir. Dinine bağlı olan bir insan katliama göz yumabilir mi? İnsanların otel içerisinde olduğunu bile bile otel nasıl ateşe verilebilir? insanların cayır cayır yanmasını seyretmek acaba hangi Müslümanlığa sığmaktadır? Yoksa  bizim bilmediğimiz başka bir Müslümanlık daha mı vardır?

Madımak davasında düşünülmesi gereken en önemli nokta ise otelin ateşe verildiği saatlerde emniyet birimlerinin neden isyan bayrağı açan topluluğa müdahale etmedikleridir.Yine jandarma birliklerinin de neden müdahale etmedikleridir.Eğer devlet isyancılara teslim olmuşsa yazık bizim devletin haline.Yok eğer bile bile yapılan katliama göz yumulmuşsa o zaman söyleyecek hiçbir kelime bulamıyorum.

Katliam davasının bugüne kadar sonuçlanamaması ise apayrı bir faciadır. Yani adaletin 19 yıldır Sivas Katliamına uğramaması insanlık adına en büyük talihsizliktir. Bir taraftan yargının ağır işlediğinden şikâyet edip eski HSYK’nın yapısını tümden değiştireceksiniz. Yargıyı tümden ele geçireceksiniz. Öbür taraftan da yine aynı bildiğiniz bildik deyip istediğiniz davaları hızlandırıp tahliyeleri sağlayacaksınız, istemediğiniz davaları ise sürüncemede bırakacaksınız.Bu mudur hukukun üstünlüğü?Bu mudur insan haklarına gösterilen saygı?  Hani yargı çok hızlı işleyecekti. Adalet zamanında yerini bulacaktı. Bir taraftan burada katliam olduğunu kabul edeceksiniz fakat öbür taraftan da sanki yangında hiç bir canlı yanmamış gibi davanın zamanaşımına bırakacaksınız.Dersim isyanlarından dilenen özür neden Sivas Katliamından dilenmiyor? Dersimde bir takım aşiret reisleri Devlet’e karşı isyan bayrağı açtıkları için ayaklanmalar bastırılmıştır. Ya Sivas da ne olmuştur? Sivas da katliama maruz kalanlar Devlete isyan bayrağı mı açmışlardır? İsyan bayrağını açan katliamı gerçekleştiren katilledir. Madımak Katliamına maruz kalan aydınların ailelerinden özür dilemiyorsanız bırakın bari adalet yerini bulsun. 16.03.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title