Makaleler

KKTC ELDEN ÇIKIYOR MU?

sait-balci

Geçenlerde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanlığı seçimini Başbakan Erdoğan’ın kazanmasını istediklerini açıkladı. Peki neden? Birazdan açıklayacağım ama öncesinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Pensilvanya’da düzenlenen Amerikan Ortadoks Kilisesi Başpiskoposluğu Ruhban Meclisi’nde Kıbrıs Konusu ile yaptığı konuşmayı hatırlayalım. Joe Biden burada yaptığı konuşmada ‘’Biz Ada’da tek devlet tanıyoruz. O da Rum kesimidir’’ dedi. Joe Biden aynı zamanda burada yaptığı konuşmada Türk Askerlerinin KKTC’den ayrılmalarını da istedi. İşte şimdi taşlar yerine oturdu. Demek ki Güney Kıbrıs Rum Lideri boşu boşuna Erdoğan’ı desteklemiyormuş. Biden ile Anastasiadis, Büyük Ortadoğu Projesinin eski Eş Başkanı Erdoğan ile KKTC’nin satışı konusunda görüşerek anlaşmışlar. Büyük bir ihtimalle Erdoğan’da hiç tereddüt etmeden Biden’nin sunduğu planı kabul etmiş olmalı. Çünkü Başbakanlık bildiğim kadarı ile Biden’nin açıklamalarını yalanlamadı.

Peki, bu plan hangi konuları içeriyor? Kıbrıs’ta kalıcı barış adına hangi adımların atılması planlandı. Öncelikle ve içtenlikle ifade edeyim ki, Başbakan’ın KKTC’nin yasal statüsünü savunmuş olmasını beklemiyorum. Çünkü Başbakan öteden beri KKTC’yi sürekli ayak bağı olarak görüyordu. Bu nedenle ilk etapta Kıbrıs Davasının kahramanı Denktaş’ı pasifize ederek işe başladı. Denktaş’ın yerine de Talat’ı önce Başbakanlığa sonra da Cumhurbaşkanlığına oturttu. Sonrasında da Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşılık KKTC’nin tek devlet çatısı altında Rum Yönetimine katılması planını öne sürdü. KKTC’nin Rum Yönetimi altına girmesiyle birlikte KKTC vatandaşları da Avrupa Birliğine Birleşik Kıbrıs sayesinde üye olacaklardı. Bu plan için hem Rum Yönetiminde hem de KKTC’de referandum yapıldı. Referandum KKTC’de kabul edilmesine rağmen Rum Kesiminde kabul edilmedi. Çünkü Güney Kıbrıs bu referandum ile ne Türkiye Cumhuriyetini ne de KKTC’nin Avrupa Birliğine girmesini istedi. Güney Kıbrıs’ın zaten o dönemde Avrupa Birliğine tek başına üyeliğinin kabul edilmesi gündemdeydi. Kıbrıs Rum Kesimi bu durumu bildiği için referandum da hayır oyu kullandılar. Sonrasında da Güney Kıbrıs tahmin edildiği gibi Avrupa Birliğine üye olarak alındı. Böylelikle o dönemde Başbakan’ın hayalleri suya düşmüştü.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın tekrar şimdi Kıbrıs konusunu gündeme getirmesi Başbakan Erdoğan ile anlaştıklarını ortaya koyuyor. Böylelikle şimdi Suriye ve Irak’taki olumsuz gelişmelere bir de Kıbrıs meselesi eklenmiş görünüyor. Joe Biden bu konuda anlaştıklarını söylediğine göre sanıyorum Başbakan bu kez yeni istekte bulunmamış olmalı. Yani KKTC’yi hiç yoktan Güney Kıbrıs Rum Yönetimine teslim edeceğinin sözünü vermiş olmalı. Başbakan’ın bu konuda başka bir B planı da olamayacağına göre KKTC’yi kaybettiğimizi şimdiden söyleyebilirim. Yakın bir zamanda, belki de Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında KKTC’den Türk Askerlerinin çekilmeye başlarsa bilin ki süreç başlamış demektir.31.07.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title