Makaleler

CUMHURİYET’İN SALT SORUNU AYDIN ENGİN DEĞİL

sait-balci

Cumhuriyet Gazetesi ikinci göz ağrımdır. Birincisi ise 12 Eylül döneminde yayın hayatına son veren ‘’Demokrat Ege’’ gazetesiydi. Demokrat Ege’nin 12 Eylül dönemine kadar, Cumhuriyet’in ise 12 Eylül’den bu yana okuyucusuyum. Cumhuriyet Gazetesini bazı dönemler okumadığım da oldu. Çünkü o dönemlerde Hasan Cemal gazetenin ideolojisini değiştirmeye kalkmıştı. Sonrasında ise bazı yazarlar gazeteden ayrılmışlar ve okurlar da gazeteyi almayarak protesto etmişlerdi. Sonuçta da Hasan Cemal ve ekibi gazeteden ayrılmak zorunda kalmıştı. Bu konuyu daha önce yazdığım için şimdi daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Bugün ise Cumhuriyet ailesine yeni gelen yazarları ve bu yazarlara tepki veren yazarı yazacağım. Herhalde kimi yazmak istediğimi üç aşağı beş yukarı anladınız. Eleştirilmeyi hak ediyor mu, etmiyor mu yazımın sonunda siz karar verin.

İsterseniz işe Cumhuriyet ailesine katılan yazarları yazarak başlayayım. Yeni katılan yazarlar Aydın Engin, Ceyda Karan, Özgür Mumcu, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık olmak üzere beş kişiler. Bu isimleri zaten önceden tanıyorsunuz. Aydın Engin uzun yıllar Cumhuriyette yazdı. Sonrasında Birgün ve Radikalde yazdı. En son olarak da T24 de yazıyordu. Murat Sabuncu’da T24’den gelenler arasında bulunuyor. Ceyda Karan ise Taraf Gazetesi yazarı idi. Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu ise kapanan Radikal Gazetesinden geldi. Ahmet Şık’ ı zaten tanıyorsunuz.

Peki, Cumhuriyet ailesine yeni katılan Aydın Engin ile kim barışık değil. Uzun yıllar Cumhuriyet’te de yazan Aydın Engin, Mustafa Balbay’ı neden rahatsız etti? Murat Sabuncu’dan rahatsız olmayan Mustafa Balbay Aydın Engin’den neden rahatsız oluyor? Mustafa Balbay umarım yakın bir zaman içinde bu konuya açıklık getirir. Zira sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar yetersiz. Eğer Mustafa Balbay Cumhuriyet gazetesinin Atatürkçü çizgiden uzaklaşması ile ilgili rahatsız olmuş ise bu konuda içinin rahat olmasını tavsiye ederim. Çünkü bu gazetede uzun zamandan beri Atatürkçü çizgiden uzaklaşmış yazarlar var. Onlar geçmişten bu yana halen yazıyorlar. Örneğin Hikmet Çetinkaya. Bugün Hikmet Çetinkaya’yı Atatürkçü olarak niteleyebilir miyiz? Daha dün Cumhuriyet Halk Partisinin Atatürkçü Milletvekillerine kafatasçı olarak niteleyen bir insan Atatürkçü olamaz. Mustafa Balbay’ın Hikmet Çetinkaya’dan rahatsız olduğuna ben hiç şahit olmadım. Demek ki sorun Atatürkçülük değil.

Devam edeyim. Peki, o halde sorun nedir? Gazetenin çizgisini değiştiren Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız’da değilse nedir? İbrahim Yıldız, Mustafa Balbay’ın Ergenekon Davasından tutuklanmasından sonra Mustafa Balbay’a sormadan onun görüşünü almadan Ankara temsilciliğine Utku Çakırözer’i atayan kişidir. Mustafa Balbay’ın zor günlerinde bu değişimi yapan kişi, deyim yerindeyse Mustafa Balbay’ı arkadan vuran kişidir. Mustafa Balbay, serbest kaldıktan sonra İbrahim Yıldız’a bile bu derece tepki göstermedi. Peki, Mustafa Balbay, Mehmet Faraç’ın gazeteden ayrılmasına tepki gösterdi mi?

Artık sadede geliyorum. Cumhuriyetin asıl sorunu Aydın Engin değil. Ayrıca Aydın Engin’i de savunmuyorum. Cumhuriyetin başka sorunları var. Örneğin gazetenin Atatürkçü çizgiden uzaklaşması en önemli sorunlardan bir tanesi. Sonrasında Cemaat yanlısı bir çizgiye gelmesi de ikinci sorunu. Yazarların içinde Atatürkçü yazarlar yok mu? Elbette var ama gazete eski sol ideolojisinden hayli uzaklaştı. Yani gazete asıl öz kimliğinden uzaklaştı. Cumhuriyetin asıl önemli sorunu da zaten budur. Mustafa Balbay’ın Aydın Engin’e tepki göstermesi ise onun hüsnü kuruntusudur. Ayrıca Cumhuriyetin sorunlarından bir tanesi de Mustafa Balbay’ın ta kendisidir. Çünkü yıllardır yazmış olduğu köşesinde ‘’Uğur Mumcu’nun köşesinde yazıyorum’’ diye hava atmasını bilir ama Uğur Mumcu’nun sergilediği gazeteciliğin binde birini bile göstermez. Eğer Mustafa Balbay, Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazeteci olsaydı, onun izinden yürüyen gazeteci olsaydı ve sapına kadar da Atatürkçü ve Kemalist bir yazar olsaydı kendisini Ergenekon Davasından tutuklayan Cemaatin peşinden sürüklenip gitmezdi. Mustafa Balbay bu konulara birazcık kafa yormuş olsaydı bugüne kadar devletin tüm kurumlarını sarıp sarmalayan Cemaati savunmaya geçmezdi. İşte Cumhuriyetin asıl sorunlarından birisi de maalesef Mustafa Balbay’ın ta kendisidir. 01.08.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title