Makaleler

KERRY, ÖVDÜYSE ÇELİŞKİYE DÜŞMEZ

sait-balci
Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen Asya – Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC ) zirvesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kimyasal silahları imha etmeye başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını söylemiş.
Kerry aynı zamanda bu girişimin Esad rejimi açısından artı puan olduğunu söylemiş. Tabi bu durum bizim Başbakan’ı küplere bindirmeye yetmiş. Neymiş efendim? Esad teröristmiş. Eğer John Kerry böyle konuşmuş ise kendisiyle ters düşermiş. Sanki kendisinin söylemleri ile eylemleri birebir örtüşüyormuş gibi, John Kerry’ye akıl vermeye çalışıyor. Rusya’nın devreye girmesiyle birlikte kimyasal silahların imhası konusunda Obama ile Esad çoktan anlaşmış fakat bizimkinin aklında halen Suriye’ye yapılması planlanan saldırı kalmış. Neymiş efendim? İster kimyasal silahla, ister diğer silahlarla Esad devlet terörü estiriyormuş. Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı cihat ilen eden El Kaide Terör Örgütünün militanlarının düzenledikleri katliamları bu tablonun neresine koyacağız? Müslümanlığın şartlarını bilmeyen Hristiyanları katleden militanların vahşetlerini nereye koyacağız? Alevi vatandaşların bulundukları köylere baskın yapan militanların eylemlerini nereye koyacağız? PYD ile giriştikleri çatışmalardan üstünlük sağlayamayan militanların masum Kürt halkını katletmesini nereye koyacağız? İnsan kalbi yiyen katiller midir muhataplarımız? Ortalığa vahşete bulayan bu militanlar mıdır terörist yoksa bunları etkisiz hale getiren Esad mı? Ne dersiniz?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sayesinde Suriye’deki iç savaşın eşiğinden kıl payı dönmüşken şimdi sırf Başbakan üzülmesin diye Esad’ı kınayacak hali yok herhalde. Her şeyden önce bir defa kimyasal silahların imhası konusunda anlaşmışlar. Suriye Devlet Başkanı Esad’da vermiş olduğu taahhüdünü yerine getirmeye başlamış. Daha ne? İlla ki Irak’ta olduğu gibi Esad’ın başına bomba mı yağdırmak gerekiyor? Irak’ta Saddam Hüseyin iktidardan düşürüldü de ne oldu? Irak’ta, Saddam döneminde mi yoksa Saddam sonrası mı daha çok insan öldü? Irak’ta kitle imha silahı var denildi de ne oldu? Koskoca Irak talan edildi ancak kitle imha silahlarına rastlanamadı. Başbakan aynı senaryonun Suriye’de de uygulanmasını istiyor ama ABD Başkanı Obama uyandı. Obama öncelikle topu ABD Temsilciler Meclisine attı. Sonrasında ise ekonomisinin alarm verdiği bir dönemde Rusya Devlet Başkanı ile anlaşarak bu kısırdöngüden kıl payı ucuz kurtuldu. Şimdi Jonh Kerry, Rusya ile varmış oldukları anlaşmayı Başbakan’ın üzülmemesi için tehlikeye atacak öylemi? Eğer böyle bir beklenti varsa daha çok beklenecek. Çünkü ABD ile Rusya bu konuda epey yol aldılar. Bundan sonra kısa bir dönem içinde geri dönmeleri de oldukça zor görünüyor.

Suriye krizinde ABD’nin Rusya ile anlaşmaya varmasının en önemli sebeplerden bir başka nedeni de Suriye’de ABD’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun tüm muhalif grupları kendi çatısı altında toplayamamasıdır. Daha da doğrusu terörist olan grupların Özgür Suriye Ordusundan ayrılmalarıdır. Yani kendi başlarına buyruk olmalarıdır. Sorgusuz sualsiz Kürt ve Alevi halkını katletmeleridir. Hristiyan toplulukları üzerinde baskı kurmalarıdır. ABD’nin planı çerçevesinde hareket etmemeleridir. ABD elbette Suriye’ye böyle kritik bir süreçte müdahale ederek Suriye’yi bu terörist gruplara bırakmak istemez. ABD ne zaman Suriye’de gelişen olaylar lehine dönüşmeye başlarsa ancak işte o zaman harekete geçer. Bu aşamaya kadar da kılını dahi kıpırdatmaz. Öncelikle mevcut grupların birbirlerini yemelerini bekler. Zamanın Özgür Suriye Ordusu lehine dönüşmesini kollar. Ancak bu durumda daha çok zaman alacağa benziyor. Zira ABD ekonomisinin çıkmaza girmiş olduğu bir dönemde Suriye’ye müdahalenin söz konusu bile olacağı mümkün değil. Devlet Başkanı Beşar Esad ile kimyasal silahların imhasına yönelik bir anlaşmaya varılmışken yeniden saldırı planı yapmak hiç gerçekçi olmaz. Ayrıca varılmış olan anlaşmaya göre Beşar Esad sözünü tutmaya başlamışsa John Kerry gibi memnun olmaktan başka yapacak başka bişey de yok. Başbakan kızsa da, kabul etmese de söz konusu durumu kabul etmekten başka yapacak yine bir şey yok.14.10.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title