Makaleler

EL KAİDE’YE MALİ OPERASYON YAPILABİLİR Mİ?

sait-balci
Ülkemizin kara para ile mücadelede bir üst sınıfa çıkması için El Kaide ve Taliban bağlantılı 349 gerçek ve 67 tüzel kişinin mal varlıklarına Bakanlar Kurulu Kararı ile el konacakmış. Bu yönde uluslararası kuruluşlardan da yeterince tepki almışız. Konu Bakanlar Kurulunda görüşülmüş ve kara para aklama ile mücadele edilmesi kararı alınmış. Yani bir taşla iki kuş vurulması düşünülmüş. Böylelikle hem uluslararası kuruluşların tepkileri bertaraf edilmiş olacakmış hem de kara para aklama konusunda bir üst sınıfa geçme olasılığımız varmış. Ancak bu operasyonu yapabilmek için kararlı mali polis lazım. Daha doğrusu mali polisin arkasında dik duracak irade olması lazım. Ben böyle bir irade göremiyorum. Bilmiyorum sizler görebiliyor musunuz? El Kaide ve Taliban üyelerinin mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin alınmış olan kararın Resmi Gazete’ de yayımlandıktan sonra araştırma yapılmış. Yapılan araştırmalar neticesinde listede yer alan isimlerin mal varlıkları ile ilgili Bankalar, Tapu Müdürlükleri ve Borsa kuruluşları nezdinde yapılan araştırma neticesinde herhangi bir mal varlığına rastlanmadığı öğrenilmiş. Araştırmalar derinleştirilerek devam edecekmiş. Haydi, hayırlısı bakalım.

Şimdi bu noktada söz konusu araştırma hususunda tahmin edebileceği gibi aklıma çok şeyler geliyor. Hani konu Yargıtay’da yeni sonuçlanan Balyoz Davası sanıklarının mal varlıklarının araştırılması olsa neyse ne. Yargıtay aşamasında olan Ergenekon Davası sanıklarının mal varlıklarının araştırılması söz konusu olsa şimdiye değin on defa araştırırlardı. Mal varlığı olsun olmasın yoktan mal bile bulurlardı. İnsanların üzerine sahte tapu bile düzenlerlerdi. Sahte fatura bile düzenleyebilirlerdi. Ne de olsa bu konuda uzmandırlar. Gizli tanıklara bile şahitlik yaptırırlardı. Ancak konu El Kaide Terör Örgütü olunca biraz düşünmemiz lazım. Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine karşı cihat ilan eden El kaide Terör Örgütünden bahsediyoruz. Suriye sınır kapılarımızı sonuna kadar açtığımız El Kaide terör örgütünden bahsediyoruz. Hatay’da yapılan bir operasyon neticesinde Irak’tan aldıkları kimyasal maddeleri ülkemiz üzerinde Suriye’ye taşıyan El Kaide terör örgütünden bahsediyoruz. Suriye’de İslami Devlet kurmak için Kürt vatandaşlara, Hristiyan halkına, Alevi kesimlere cihat ilan eden El Kaide terör örgütünden bahsediyoruz. Yani sıradan bir örgütten bahsetmiyoruz. Zaten sıradan bir terör örgüt olsaydı bu derece uluslararası boyutu olmazdı. El Kaide, ülkemizi yönetenlerin şimdiye kadar Esad rejimini devirmesi için destek verdiği bir terör örgütüdür. ABD’nin bile Suriye’de muhalif gruplar için de Özgür Suriye Ordusunu desteklediği bir ortamda bizim desteklediğimiz El Kaide Terör Örgütü’nden bahsediyoruz. Siyasi iktidar elini verip kolunu kaptırdığı böyle bir terör örgütünü bitirme noktasında gerçekçi bir adım atabilir mi? Uluslararası kuruluşların baskısına rağmen bu örgütün mal varlıklarını dondurabilir mi? Ben tabloyu ortaya koydum yorumu sizlere bırakıyorum.

El Kaide Terör Örgütü bugün, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yaşayan gençleri bile saflarına katmaya başlamıştır. Yani PKK’nın ulaşamadığı yerlerdeki genç çocukları Suriye’ye savaşa götürmektedir. Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde propaganda yapmaktadır. Hem de devletin gözü önünde. Hem de sınır kapılarından ellerini kollarını sallaya sallaya geçmektedirler. Onlara bir dur diyen var mı? Sınır kapılarında herhangi bir kontrol var mı? Silahları denetleyen devletin bir birimi var mı? Peki, bu insanlar ülkemizde nasıl cirit atıyorlar? Ceplerinde para yoksa gençleri nasıl kandırıyorlar. Propaganda masraflarını nasıl karşılıyorlar? Yeme içme barınma ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar? Mali finansmanı olmayan bir terör örgütü olabilir mi? Mümkün değil. Ancak işte yapılmış olan araştırmalara göre El Kaide Terör Örgütü’nün arananlar listesinde bulunan militanlarının üzerinde herhangi bir mal varlığına rastlanmamış. Araştırmaları derinlemesine de yapsalar sonuç yine değişmez. Bu araştırmaların samimiyetine benim inanmam güç ama uluslararası kuruluşlar inanır mı orasını bilemiyorum.16.10.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title