BugünMakaleler

KARŞI BALYOZ DAVASI

cropped-DB32A183F424-3.jpgEski adıyla Balyoz denilen dava yeniden başlıyor. Bu sefer roller değişti. Eski Balyoz Davasını meşrulaştırmak için yayın hayatına başlayan Taraf Gazetesinin 1 numaralı sanıkları hakkında iddianame hazırlanmış. Hazırlanan iddianame 276 sayfadan oluşuyormuş ve bu hazırlanan iddianame 13.Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş. Bana sorarsanız hazırlanan bu iddianame vatan düşmanlarına az bile. Bütün temennim bu vatan hainlerinin hak ettikleri şekilde yargılanmalarıdır. Elbette vatansever komutanlarımıza kurulan tuzaklar onlara da kurulsun demiyorum. Adalet neyse yerini bulsun diyorum. Başka da bir şey demiyorum. Ancak Türk Ordusunu çökertmenin hesabı da mutlaka sorulsun diyorum.

Söz konusu iddianame devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, terör örgütü propagandası yapmak suçlaması ile hazırlanmış. Mehmet Baransu Türk Ordusunun kozmik odasından çalınan bavul dolusu belgeler ile kumpasın kurulmasına yardım ettiği için bir numaralı sanık olmuş ve hakkında 75 yıl hapis isteniyormuş. Aynı ceza Tuncay Opçin için de isteniyormuş. Taraf Gazetesinin diğer kurucu yazarları olan Ahmet Altan ile Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur eğer dava kabul edilirse 52 yıl ile yargılanacaklarmış. Açılan Balyoz Davasında yüzlerce askerin tutuklanmasına neden olan raporu hazırlayan Binbaşı Ahmet Erdoğan hakkında gerçeğe aykırı bilirkişilik yapmak suçlamasıyla da ayrıca dava açılmış. Ne diyeyim? Memlekete hayırlı uğurlu olsun. Ne demiş atalarımız? ‘’Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner’’ İşte o hesap. Dün Büyük Ortadoğu Projesi uğruna Türk Ordusunu kurdukları kumpaslar ile çökertmeye çalışanlar bugün hesap vermeye başlayacaklar. İşin aslı da özü de bu.

İddianamesi hazırlanan sözde bu gazetecilerin yargılanmalarına hiçbir itirazım yok. Ancak Balyoz Davasının başlamasına yardım ve yataklık eden bu sözde gazetecilerin haricinde bu davayı meşrulaştırmaya çalışan başka gazeteciler de vardı. Peki, onlar ne olacak? Örneğin CNN TÜRK ekranlarında hazırladıkları ‘’Dört bir taraf’’ adlı haber programında savcılardan aldıkları gizli bilgiler ile bu davayı meşrulaştırmaya çalışan Nazlı Ilıcak ile Nagehan Alçı ne olacak? Onlar yargılanmayacaklar mı? Türk ordusuna kurdukları kumpastan dolayı onlar hesap vermeyecekler mi? Yaptıkları algı operasyonu onların yanına kar mı kalacak? Peki, açılan davadan dolayı terfi ettirilmeyen komutanların hakları ne olacak? Yine bu dava kapsamında yaşamlarını yitiren komutanların durumu ne olacak? Açılacak olan bu yeni dava onların yaşamını geri getirebilecek mi? Dökülen gözyaşları ne olacak? Açılan dava bu mağduriyetleri giderebilecek mi? Elbette gideremeyecek. Ancak her şeye rağmen bu vatan düşmanlarından er ya da geç hesap sorulması gerekiyordu. Şimdi bu sürece giriyoruz. Ümit ederim ki umutlarımız boşa çıkmaz.

Balyoz Davasını meşrulaştırmaya çalışan başka yazarlar da vardı. Örneğin dönemin Radikal Gazetesi yazarı Oral Çalışlar açılan davayı ‘’Darbecilikle ilk hesaplaşma’’ diye yorumlamıştı. Sabah Gazetesinden Mahmut Övür ise ‘’Balyoz ile darbeler tarihine son’ ’yorumunda bulunmuştu. Star Gazetesinden Hikmet Genç ‘’ Konuşun bakalım Babıali Balyozcuları’’demişti. Yine Star Gazetesinden Fehmi Koru’’ Dünyada komplo, biz de darbe’’ demişti. Dönemin Zaman Gazetesinden Mehmet Kamış ise ‘’Gücün adalete yenildiği gün’ ’nitelemesinde bulunmuştu. Yeni Şafak Gazetesinden Ali Bayramoğlu ise’ ’Balyoz gibi kararlar’ ’demişti. Örnekleri daha çoğaltabiliriz. Ancak önemli olan bu değil. Önemli olan Balyoz Davasını bilerek meşrulaştırmaya çalışan bu gazetecilerin yargıya hesap verip vermeyecekleridir. 13.06.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title