BugünMakaleler

KANAYAN YARA GATA

cropped-DB32A183F424-3.jpg

GATA 15 Temmuz öncesi Askeri bir hastaneydi. Burada çalışan doktorlar da operasyonlarda yaralanan askerlerin imdadına anında yetişiyordu. Yaralı hiçbir asker ne ilaç sıkıntısından, ne de başka sorundan dolayı geri çevriliyordu. GATA tam anlamıyla kendi kendine yeten askeri bir hastaneydi.

15 Temmuz FETÖ / ABD darbe girişiminden sonra OHAL ilan edildi. Daha sonra ilan edilen OHAL ile beraber Askeri kurumlar deyim yerindeyse dağıtılmaya başlandı. Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı’na, Genel Kurmay Başkanlığı ’da Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmıştı. Bu kapsamda GATA da Sağlık Bakanlığı’na bağlandı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Sivilleşen GATA ilaç ve malzeme sıkıntısı yaşamaya başladı. Burada çalışan doktorların yazmış olduğu reçeteler geçersiz kılındı. Yani anlayacağınız GATA tamamen itibarsızlaştırıldı ve yetersiz hale getirildi. GATA’nın Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasının nedeni olarak da buraların FETÖ’nün yuvası olması ileri sürüldü. Oysaki FETÖ’nün sızdığı yer sadece GATA değildi. FETÖ TSK’nın tüm birimlerine sızmıştı. Emniyet Güçlerinin içine sızmıştı. MİT’e sızmıştı. Başbakanlık’a sızmıştı. FETÖ Kaçak Saray’a bile sızmıştı. Anlayacağınız FETÖ devletin tüm kurum ve kuruluşların içine sızmıştı. FETÖ’nün TSK’nın içine sızmasından Genel Kurmay Başkanı ne kadar sorumlu ise aynı zamanda söz konusu bu örgütün devletin kurumlarına sızmasından da Cumhurbaşkanı Erdoğan sorumluydu. Yani FETÖ salt askeri alanlara sızmış olsaydı biz nebze de olsa GATA’nın Sağlık Bakanlığı’na bağlanması anlaşılabilirdi. Ancak FETÖ devletin tüm kurumlarının içine sızmıştı. FETÖ’nün devleti ele geçirmesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da payı vardı. Çünkü ‘’Ne istediler de vermedik’ ’diyen Erdoğan’dan başkası değildi.

Eğer amaç FETÖ’yü sızdığı kurumlardan temizlemek ise söz konusu bu kurumları devletin bir başka kurumlarına bağlamak çözüm değildir. Çünkü sonuçta FETÖ’nün ele geçirmediği kurum neredeyse kalmamış. Eğer siz gerçekten FETÖ ile mücadele etmek istiyorsanız, bu örgütün siyasi ayağını mutlaka ortaya çıkarmalısınız. İster Bakan olsun ister Milletvekili, her kim bu örgütün içinde yer almışsa gözünün yaşına bakılmamalıdır. Bu örgütün üyeleri ister iktidar partisi içinde olsun, ister muhalefet partisi içinde olsun hiç fark etmez. Eğer siz azimliyseniz ve bu örgüt ile mücadele etme konusunda samimiyseniz önünüze çıkan hiçbir sorun size engel olmamalıdır. Bu işin siyasi ayağı hükümetin düşmesine ve çoğunluğu kaybetmesine neden olur gibilerinden bahanelerle siyasi ayağın üzerine gidilmez ise bu örgüt en kısa zamanda tekrar toparlanır ve kaldığı yerden yoluna devam eder. Güçlendiğini hissettiği anda da yine darbe girişiminde yine bulunur. Bu örgütün tüm ayaklarına girilmediği müddetçe şahsen ben FETÖ / ABD birlikteliğini potansiyel darbe girişimcileri olarak görüyorum. Yeni bir darbe girişimi tank ve tüfek ile olmayabilir. Darbe girişimlerinin bin bir türlü şekli var. Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde kalkışma olabilir. Ekonomik darbe girişimi olabilir. Velhasıl FETÖ ile ABD bu ülke üzerinde her zaman potansiyel darbecilerdir.

GATA ile başlamıştım, yine GATA ile devam edeyim. Çünkü son günlerde sivil GATA’nın operasyonlarda yaralanan askerlere hizmet veremediği ile ilgili basında haberler yer almaya başladı. Bu haberlere göre tedavi için gelen yaralılara ilaç yok deniyormuş. Çukurca’da ağır yaralanan ve üç gün Devlet Hastanesinde bekletildikten sonra şehit olan Özgür Özekin’in tedavisi için gerekli olan ilaçları GATA ailenin kendisinin bulmasını istemiş. Aile gerekli olan ilacı Eskişehir’de bulmuş ama bu süre zarfında Özgür Özekin şehit düşmüş. Şimdi buradan yetkililere sormak isterim. Madem bu askeri hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na devrettiniz. O zaman operasyonlarda yaralanan askerlerin tedavisini ne diye geciktiriyorsunuz kardeşim? Koskoca GATA’da neden ilaç bulunmaz? Suriye’ye savaşmaya giden dinci cihatçı teröristlerin tedavisi hiç aksatılmadan yapılıyor da, PKK’ya karşı mücadele eden yaralı Mehmetçiklerin tedavisi neden aksatılıyor? Bu soruya iktidar sahipleri yanıt verebilirler mi? Geçenlerde Sağlık Bakanı bu konuda bir açıklama yaptı ama hiç kimsenin bu açıklamadan tatmin olduğunu sanmıyorum. Şimdi ben de buradan iktidar sahiplerine bir çağrı da bulunuyorum. Ya, Sağlık Bakanlığı’na bağladığınız GATA’yı tekrar TSK’ya devredin, ya da bu hastanelere tedavi için gelen yaralı Mehmetçiklere zamanında ve yerinde müdahale edin kardeşim. Yok, eğer bu işi de beceremiyorsanız, efendice biz bu işi yapamadık diyerek milletten özür dileyin. Her seçim öncesi ‘’Biz hesabımızı Millete veririz’’ diyorsunuz ya, o yüzden. 08.10.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title