BugünMakaleler

KADININ FENDİ ERKEĞİ YENDİ

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Tecavüzcüye af getiren cinsel istismar düzenlemesi Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın komisyondan geri çekmesiyle birlikte şimdilik gündemden düşmüş oldu. Ancak Meclis Adalet Komisyonundan çekilen bu düzenlemenin bir daha Meclis’in gündemine gelmeyeceğini düşünmeyin. Çünkü bu düzenleme görünen lüzum üzerine şimdilik gündemden düşürüldü. Şu an asıl gündemde Bahçeli’ye gönderilen başkanlık sistemi var. Bu sistem Cumhurbaşkanı Erdoğan için hayati önem taşıyor. Dolayısıyla bu aşamada cinsel istismar düzenlemesini muhalefet partilerine ve kadınlara rağmen yasalaştırmaya çalışmak ortamı germekten başka bir işe yaramazdı. Oysaki şu an yapılması gereken en önemli iş başkanlık sisteminin Meclis’ten geçirilmesidir. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan tecavüzcüye af getiren düzenleme için şimdilik frene bastı.

Eğer bugün başkanlık sistemi tartışılıyor olmasaydı Cumhurbaşkanı Erdoğan kesinlikle bu düzenlemeyi engellemezdi. Erdoğan kız çocuklarını eve kapatmak için 4+ 4+ 4 adlı kesintili eğitim sistemi konusunda nasıl geri adım atmadıysa, bugün de cinsel istismar düzenlemesi konusunda geri adım atmazdı. Ancak biraz önce de ifade ettiğim gibi şu an Erdoğan için en önemli konu başkanlık sistemidir. Zaten Erdoğan her gün bu sistem ile yatıyor bu sistem ile kalkıyor. Gündemde böylesine hayati önem taşıyan bir konu varken Erdoğan elbette durduk yerde toplumun tepkisini çekecek bir düzenlemeye izin vermezdi. Adalet Bakanı ve Başbakan zaten Erdoğan’a rağmen bu düzenlemeyi yasalaştıramazlardı. Dolayısıyla bu düzenleme görünen lüzum üzerine şimdilik rafa kalktı. Ancak şartlar tekrar olgunlaştığında hiç kuşkunuz olmasın, bu düzenleme Meclis’in gündemine yine gelecek.

Cinsel istismar düzenlemesine karşı en büyük tepkiyi verenlerin başında Cumhuriyet Kadınları Derneği vardı. Hatta Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman bu düzenlemeyle ilgili TBMM’nin önünde basın açıklaması yaptı. Meclis’te AKP, CHP ve MHP’nin ileri gelenleri ile görüşmeler yaptı. Cumhuriyet Kadınları Derneğinin bütün şubeleri eş zamanlı basın açıklaması yaptılar. Bu düzenleme hakkında Cumhuriyet Halk Partisi de mücadele verdi. Hatta AKP’li kadınlar bu konuda Sümeyye Erdoğan ile beraber Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı ziyaret ettiler. Dolayısıyla bu düzenleme toplumun geniş kesimlerinde yankı buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da ilgili düzenlemeye tepki göstermesi cinsel istismar düzenlemesinin sonunu getirdi. Ancak Sümeyye Erdoğan’ın bu düzenlemeye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan habersiz tepki göstermesi beklenemezdi. Dolayısıyla Sümeyye Erdoğan’ın çıkışı ile bu düzenlemenin Adalet komisyonuna geri çekileceği anlaşıldı. Böylelikle Erdoğan Sümeyye Erdoğan üzerinden Başbakan Binali Yıldırım ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a mesaj vermiş oldu. Yoksa Sümeyye Erdoğan durduk yerde konuya girmezdi. Ancak Erdoğan’ın bu düzenlemenin geri çekilmesi konusunda neden direk Başbakan Binali Yıldırım ile iletişim kurmadığı tartışılır. Erdoğan’ın bu konuda neden kızı Sümeyye Erdoğan’ı dâhil ettiği tartışılır.

Cinsel istismar düzenlenmesinin komisyondan geri çekilmesi ile ilgili dikkat çeken başka bir husus daha var. O da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Başbakan Binali Yıldırım’ın bu düzenlemeyi oldubittiye getirmek istemeleridir. Gerçi AKP bu tür yasa tasarılarını hep oldubitti ile gece yarıları halletmiştir ama bu düzenlemenin içeriği hakkında sanki Erdoğan ile mutabakat sağlanmamışa benziyor. Zaten Erdoğan da bu konuya parmak bastı. Cinsel istismar düzenlemesi hakkında Erdoğan’ın yaptığı açıklamadan sonra Başbakan Binali Yıldırım, “Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz” demişti. Daha sonra Bozdağ, “Bu konu artık kapanmıştır. Tasarıdan komple çıkarıldı. Ama partiler anlaşırsa ileride tekrar gündeme gelebilir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cinsel istismar düzenlemesinin iptal edilmesi hakkında yapmış oldukları açıklamalar kafalarda Başbakan ile Cumhurbaşkanı’nın bu düzenleme hakkında farklı mı düşünüyorlar sorusunu akla getirdi. Ancak Başbakan Binali Yıldırım bu düzenleme hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan farklı de düşünmesi sonucu değiştirmezdi. Çünkü son karar verici mercii Erdoğan’dır.

Meclis’in gündeminden şimdilik düşürülen cinsel istismar düzenlemesi sadece ve sadece Bahçeli’ye yaradı. Çünkü bu düzenlemeye MHP’de tepki göstermişti. Hatta bu konu ile ilgili yazmış olduğum bir yazı da bu düzenlemenin AKP ile MHP arasında bir sürtüşmeye neden olmayacağını yazmıştım. Bu düzenleme bu şekliyle yasalaşacak ise MHP’nin muhalefet etmeyeceğini dile getirmiştim. Hatta MHP’nin bugünün şartlarında AKP ile karşı karşıya gelmeyeceğini ve bu yüzden bu düzenlemenin Meclis’ten geçmesine itiraz etmeyeceğini söylemiştim. Bu konuda yanıldım. Ancak AKP ile MHP arasında bu düzenlemeden dolayı herhangi bir çatışma çıkmayacağı konusunda haklı çıktım. Esasen Bahçeli’nin bu düzenlemenin geri çekilmesi konusunda AKP’ye yapmış olduğu çağrı da karşılık bulmuş oldu. Aslında Erdoğan’ın bu düzenlemeyi geri çektirmesi konusunda Bahçeli’den çok kadınlardan gelen tepkiler etkili oldu. Fakat meyveyi yemek Bahçeli’ye nasip oldu. Kim bilir belki de asıl amaç, Bahçeli’nin iktidar partisine karşı tabanına muhalefet ettiğini göstermekti. Belki de Erdoğan her şeye rağmen cinsel istismar düzenlemesinin Meclis’ten geçmesine göz yumdu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Kadınların direnişini göze alamadı.24.11.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title