Makaleler

IŞİD’İN KOBANE SALDIRISINDAN MÜSLİM’DE SORUMLU, BARZANİ’DE

sait-balci

IŞİD’in Kobane saldırısının sorumlularını mı arıyorsunuz? Hiç uzaklara gitmeye gerek yok. Sorumlular yanı başımızda. Hiç uzakta da değiller. Elbette başta ABD ve onunla birlikte hareket eden küresel güçler de sorumludur. ABD ve sözüm ona bu küresel güçler Büyük Ortadoğu Projesini uygulamaya koymamış olsaydılar bugün ne Suriye’de, ne de Irak’ta kan gövdeyi götürürdü. Keza yine Saddam Hüseyin döneminde Irak’a müdahale edilememiş olsaydı yüzlerce insan halen hayatta olurdu. Irak bugün olduğu gibi ikiye bölünmemiş olurdu. Sünni, Şii mezhep çatışmaları yaşanmazdı. Bölgede IŞİD denen terörist militanlar cirit atıyor olmazlardı. Keza yine Suriye cihatçı terör örgütlerinin yuvası haline dönüşmezdi. Dolayısıyla bugün Kobane’de yaşamakta olan masum halk, IŞİD denen terörist militanların hedefi haline gelmezdi.

Bugün Kobane IŞİD teröristlerinin saldırısı altında kalmışsa bu durumun baş sorumlusu hiç kuşkusuz ABD’den başkası değildir. İkinci sorumlu ise AKP iktidarıdır. AKP İktidarı daha düne kadar IŞİD’i hasım olarak gördüğü için tırlar dolusu silah ve mühimmat yardımında bulundu. Yaralı IŞİD militanlarını ülkemizde tedavi ettirdi. Ülkemizde eğitim kamplarının kurulmasına müsaade etti. Sonuçta IŞİD, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’ın silah ve para yardımları ile bugünlere geldi. IŞİD sözde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı devirme bahanesi ile kendi hükümranlığını ilan etti. Kontrolden çıktı. Bölgedeki diğer cihatçı militanların desteği ile de arkasında halk olmadan devlet kurduğunu açıkladı. Arkasında bir halk olmadan nasıl devlet kuruluyorsa işte öyle devlet kurdular.

IŞİD’in bölgede bu kadar palazlanmasının bir sorumlusu da Barzani ile birlikte Salim Müslim’dir. IŞİD militanları Irak’ta kafa kesmeye başladıkları zaman Barzani herhangi bir tepki bile göstermedi. Yine IŞİD Irak’ta Türkmenleri asıp kestiği zaman Barzani yine tepki vermedi. Barzani IŞİD’in Irak’ta palazlanıp büyümesini adeta seyretti. Yani ‘’Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın’ ’misali. Ancak IŞİD militanları ne zaman Kerkük’e saldırıya geçtiyse Barzani’nin aklı o zaman başına geldi. O zaman IŞİD’e karşı Kerkük’ü savunmaya girişti. Barzani kendi başına IŞİD’e karşı koyamayacağı için ABD ve Almanya’dan yardım istedi. ABD bugün Kobane’ye saldıran IŞİD militanlarına yapmış olduğu hava saldırısını o günlerde Kerkük’ü korumak için de gerçekleştirdi. Eğer Barzani IŞİD’in ilk palazlandığı dönemlerde bu örgüte karşı merkezi Irak hükümeti ile birlikte mücadele etmiş olsaydı bugün belki de Kobane saldırı altında olmayacaktı. Ne dersiniz, yanılıyor muyum? Ancak tatbiki o dönemlerde IŞİD Kürtler için herhangi bir tehlike oluşturmuyordu. Bu yüzden de Kürt liderler IŞİD’in katliamlarına sessiz kaldılar. Dolayısıyla bugün IŞİD saldırılarına o zamanlardan adeta davetiye çıkarmış oldular.

Peki, bugün IŞİD saldırılana maruz kalan PYD lideri Salim Müslim zamanında IŞİD’e karşı bir mücadele etti mi? Küresel güçler topyekûn Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın üzerine çullandıkları zaman Salim Müslim ne yaptı? Beşar Esat ile birlikte bu cihatçı militanlara karşı mücadele etti mi? Doğrusunu söylemek gerekirse Salim Müslim’de o sıralar kaçak güreşti. Bir taraftan Esat’ın boşalttığı bölgeye yerleşti ancak öbür taraftan da Esat ile beraber hareket etmedi. Salim Müslim’in tek yaptığı hareket, Esat’ın bırakmış olduğu bölgeye yerleşmek oldu. Evet, Salim Müslim’de cihatçı militanlar ile zaman zaman çatıştı ancak bu çatışma cihatçı militanların saldırısına uğradığı zamanlarda gerçekleşti. Salim Müslim de Barzani gibi hiçbir zaman bu cihatçı militanlar ile zamanında mücadele etmedi. Hem Suriye rejiminden yana gibi göründü, hem de ABD’den yana gibi tavır aldı. Yani Salim Müslim ne suya dokundu, ne de sabuna. Bugüne kadar da yan geldi yattı. IŞİD’in bir gün Kobane’ye saldırabileceğini de hiç hesap edemedi. Tıpkı bugün IŞİD’e karşı mücadele edemediği gibi.

Sonuçta Kobane bugün IŞİD saldırısı altında ise, bu saldırıdan başta ABD olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve AKP iktidarı olduğu kadar, Barzani ile birlikte Salim Müslim’de sorumludur. Şimdi bu koalisyon güçleri ne yapıp edip masum Kobane halkını IŞİD militanlarına karşı korumak zorundadırlar. 09.10.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title