BugünMakaleler

İNCİRLİK’İ KAPATABİLİRİZ DEMEK, ERDOĞAN’IN ‘’NE NOTASI’’ DEMESİNE BENZER

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Son günlerde iktidar çevrelerinden NATO’nun İncirlik’te bulunan hava üssünün kapatılabileceğine dair söylemler duyar olduk. Fakat duyun da inanmayın. Çünkü kapatılacak olan yer muhalif bir gazete değil. Muhalif bir televizyon kanalı değil. Kayyuma devredilecek bir şirket hiç değil. Kapatabiliriz dedikleri yer NATO’nun İncirlik’teki hava üssü. Dolayısıyla burası KHK ile kapatılabilecek bir yer değil. Çünkü burası AKP’yi iktidar getiren yer.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık İncirlik’in NATO üssü olmadığını, ABD askerlerinin orada ülkemizin izniyle bulunduklarını söylemiş. Fikri Işık bu konuda son kararın Türkiye’de olduğunu ve gerektiğinde nihai kararı verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın, demiş. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ’da ‘’ Şartlar değerlendirilir. Egemenlik hakları çerçevesinde tasarruf hakkı bizde’’ demiş. Hatta bu konuda iktidar çevrelerince de bir anket yapılmış. Yeni Şafak Gazetesinin internet sitesinde düzenlenen ankette katılan 35 bin kişi, ‘’Adana’dan kalkan uçaklar PKK’ya silah taşıyor. ABD müttefikimiz değil. İncirlik kapatılsın’’ demişler. Aslında doğrusu da budur. El Bab’ta IŞİD’e karşı verilen mücadele kapsamında İncirlik Hava Üssü Türk Ordusuna hava desteği sağlamıyorsa bu üssün kapatılması konusunda geç bile kalınmıştır. Hatta ülkemizde bulunan NATO üslerinin tamamı kapatılmalıdır. Aynı zamanda da NATO’dan da çıkılmalıdır. Ancak bugün iktidar da bulunan AKP’nin en azından İncirlik Hava Üssünü bile kapatabilmesi için kırk fırın ekmek yemesi lazım.

8 Temmuz 2003 yılında dönemin AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ta 11 Türk askerinin ABD askerleri tarafından gözaltına alınması ile ilgili ABD’ye nota verilmesini isteyen muhalefete “ne notası veriyorsun, müzik notası mı” diye cevap vermişti. Şimdi AKP’lilerin NATO’nun Adana’daki İncirlik Üssünün kapatılmasını gündeme getirmeleri beni ister istemez bu nota işine götürdü. Eğer dün ABD’ye Türk askerlerinin gözaltına alınması ile ilgili bir Nota verebilmiş olsaydık belki bugün İncirlik Hava Üssünü kapatabilirdik. Ancak köprülerin altından çok sular aktı. O gün de bugün değil artık. Erdoğan’ın bugün böyle bir hamle yapabilmesi de mümkün görünmüyor. ‘’Elini veren kolunu kaptırır’’ diye bir atasözümüz vardır bilirsiniz. Şimdi tam da bu noktadayız.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın dile getirdikleri konu aslında bizim uluslararası varlığımızın bir göstergesidir. Ortadoğu’nun geleceği ile ilgilidir. Daha da doğrusu İncirlik Hava üssünün kapatılması konusu Büyük Ortadoğu Projesinin devamı ile ilgilidir. Bu projenin mimarları olan ABD ile batılı emperyalist devletler başlatmış oldukları bu projenin ülkemiz ayağına takılmasına asla rıza göstermezler. Biz tek başımıza uluslararası çevrelere de karşı koyamayacağımıza göre, İncirlik Hava Üstünün kapatılması konusunu tamamen unutmamız gerekir.

İncirlik Hava Üssünün kapatılması ile ilgili bir ihtimal daha var. O da NATO’dan çıkarak Rusya, İran, Irak ve Suriye ile tam bir mutabakat içinde hareket etmemizdir. Aslında bu konu hakkında atılmış bir adım var. Moskova’da Rusya, İran ile bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşma halen daha geçerliliğini koruyor. Ancak bu anlaşma halen hazırda İncirlik Hava Üssü’nü kapatabilmemiz için bize gereli hamleyi yapmamızı sağlamaz. Eğer Moskova’da yapılmış olan bu anlaşmayı daha ileri bir noktaya taşıyabilirsek ABD’ye karşı güç birliği yapmış oluruz. NATO’dan çıkmak suretiyle de ülkemizde bulunan NATO’nun tüm hava üslerini kapatma iradesine sahip olmuş oluruz. Ancak bugünkü şartlarda İncirlik Hava Üssünü kapatamayız. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ‘da boş boş konuşmuş olurlar. Bilmem anlatabildim mi? 10.01.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title