BugünMakaleler

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

UĞUR MUMCU’YU VE DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMA!
DENİZ FENERİNİ UNUTTURMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

Gündem İç Güvenlik paketi. Şeffaflık paketi ertelendi. Belki de tamamen rafa kaldırıldı. Çünkü Cumhur Başbakan öyle buyurdu. Davutoğlu’na ‘’Paket yasalaşırsa İlçe Başkanı ve İl Başkanı bile bulamazsın ‘’ dedi. Bu söylemden durumun ne kadar vahim olduğunu anlayabilirsiniz. Hani tabiri caizse içlerinde pek doğru dürüst partili kalmamışa benziyor. 12 yılda geldikleri durum bu işte. Her geçen gün biraz daha şeffaf olacakları yerde daha da kötüye gidiyorlar. Bu analizi ben değil Cumhur Başbakan’ın kendisi yapıyor. Bana da yazmak düşüyor.

Malum durum üzerine Cumhur Başbakan’ın talimatıyla Şeffaflık Paketinden vazgeçen Başbakan şimdi İç Güvenlik Paketini Meclise getirmeye çalışıyor. Demokrasiyi tamamen rafa kaldıracak olan bu paketin şimdiden toplumun büyük kesiminin tepkisini çektiğini söyleyebilirim. Barolar Birliği gazetelere tam sayfa ilan vererek toplumu bilgilendirmeye ve uyarmaya çalışıyor. İktidar partisine demokrasi uyarısı yapıyor. Ancak Güney Amerika seferine çıkan Cumhur Başbakan henüz geri adım atmış değil. Başbakana bu paketin Meclisten geçirmesi ile ilgili talimatını vermiş durumda. Yani anlayacağınız asayiş berkemal. Cumhur Başbakan işleri rayına koyduğu için gönül rahatlığı içinde 3. dünya ülkelerini ziyarete çıktı. Eskisi gibi Fransa’ya, Almanya’ya, Amerika’ya gitmiyor artık. Gitse de yüzüne bakacak insan kalmadı. O da bu durumu biliyor. O yüzden nerede gün görmemiş memleket varsa oraya gidiyor. Eskiden de böyle yapardı zaten. İşleri yoluna koydu mu bir yurt dışı gezisine çıkar. Âdetindedir.

Peki, Cumhur Başbakan ne diye bu İç Güvenlik Paketini dayatıyor? Mevcut paketler yetmiyor mu? Mevcut yasalar yetersiz mi kalıyor? Peki, nedir sorun? Paketi terörle mücadele etmek için mi çıkartıyor? PKK için çıkartıyor desem, onunla zaten müzakere ediyor. Irak’tan ve Suriye’den memlekete sızmış olan IŞİD teröristleri için çıkartıyor desem onları zaten baştan beri hasım görüyor. Yani anlayacağınız bu paket terörizm ile mücadele etmek için çıkmıyor. Bu paket düpe düz sivil toplum örgütlerinin demokratik haklarını kullanmalarının önüne geçmek için çıkıyor. Toplu gösteri haklarının önüne geçmek için çıkıyor. Yargı kararı olmaksızın yurttaşları toplayıp zindanlara atmak için çıkıyor. Çünkü yarından sonra Başkanlık Sistemine geçecekler. Ve sonrasında laik Cumhuriyet rejimini değiştirmenin adımını atacaklar. İşte bu paket rejim dönüşümünün adımlarıdır. Gelecek karanlık günlerin adımlarıdır.

Bu konuda muhalefet partileri dâhil toplumun tüm kesimine büyük iş düşüyor. Sen ben kavgası etmeden bu pakete direnmek gerekiyor. Bu paketin Meclisten geçmemesi adına mücadele etmek gerekiyor. Çünkü çıkacak olan yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi de düşmüş durumda. Yani anlayacağınız Cumhuriyetin tüm kaleleri düşmüş durumda. Şu an için ayakta sadece sivil toplum örgütleri ile meslek örgütleri kaldı. Yarından sonra onları da kaybetmemek için mücadele etmek gerekiyor. Bunun için muhalefet partileri Mecliste tek yumruk halinde hareket etmeleri gerekiyor. Yoksa yarından sonra çok geç olacak.

Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.12.02.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title