BugünMakaleler

HİÇ KİMSE HUKUKTAN ÜSTÜN DEĞİLDİR

Donald Trump’ın göreve başlamasıyla birlikte ilk işi Irak, İran, Suriye, Sudan, Somali ve Yemen vatandaşlarına ABD’nin kapılarını kapatmak olmuştu. Trump seçim vaatlerinde de bu yönde adım atacağını önceden vaat etmişti ama yine de göreve geldikten sonra bu girişimden vazgeçeceği sanılıyordu. Ancak Trump beklentileri boşa çıkardı. Biraz önce isimlerini saydığım ülkelerin vatandaşlarına hiç düşünmeden kapıları kapattı.

Donald Trump’ın aldığı bu karara Adalet Bakanı Vekili Sally Yates, 7 Müslüman ülkeye uygulanan kararnameyi uygulamayacağı açıklayarak tepki gösterdi, ancak Adalet Bakanı Vekilinin bu tepkisi görevden alınması ile sona erdi. Sonrasında devreye Federal Mahkeme girdi. Washington Eyalet Başsavcısı Bob Ferguson’un vize ve seyahat yasağına karşı Federal Yargıç James Robart, ABD Başkanı Donald Trump’a tokat gibi bir yanıt verdi.

‘’ ABD Başkanı da içinde olmak üzere hiç kimse hukuktan üstün değildir’ ’

Evet, ABD Federal Yargıç James Robart Donald Trump’a aynen böyle yanıt verdi. Sonrasında Federal Yargıç James Robart, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına getirilen ancak uygulamada yasal vizesi olanları ve yeşil kart sahiplerini de etkileyen kararı, ABD genelinde olmak üzere askıya aldığını duyurdu. Sonrasında neler olur bilemiyorum. Ancak şu an itibarıyla ABD’deki yargıç seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump’a hak ettiği dersi verdi. ABD Başkanı seçilmekle hukukun üstünde olunamayacağını hatırlattı.

Şimdi buradan nereye geleceğimi sanıyorum üç aşağı beş yukarı tahmin etmişsinizdir. Hele hele Marmaris Güncel’de yazmakta olduğum yazıları takip ediyorsanız ne demek istediğimi gayet iyi anlarsınız. Ancak ben yine de sizi fazla merakta bırakmayacağım. ABD Federal Yargıç James Robart’ın ABD Başkanı Donald Trump’a sarf etmiş olduğu sözü, biz de uzun bir süredir hatta on beş yıldır AKP iktidarına karşı söylüyoruz. Hukukun seçilenlerin üstünde olduğunu söylüyoruz. Gelişmiş ülkelerde uygulamanın bu şekilde olduğunu söylüyoruz. Demokrasiden söz edebilmek için öncelikle hukukun üstün olması gerektiğini söylüyoruz. Ancak bugüne kadar AKP iktidarına hukukun üstünlüğünü öğretemedik. Bugünden sonra da öğretebileceğimizi pek sanmıyorum. Çünkü bunların fıtratında hukukun üstünlüğü diye bir kavram yok. Bunların fıtratında ‘’hukukun seçilmişlerin emrinde olma anlayışı var. Demokrasinin amaç yerine araç anlayışı var. E hal böyle olunca pek tabi ki ortada ne demokrasi kalır, ne de bir hukuk. Hukukun ve insan haklarının rafa kalktığı bir ülkede özgürlüklerden bahsetmek de olmaz tabi. Demokrasi olmayan bir ülkede doğal olarak insan hak ve özgürlükleri zaten olmaz. Hele hele OHAL ile yönetilen bir ülkede bu tür kıstaslardan söz etmek hiç olmaz.

Bizim ülkemizde iktidar sahipleri eskiden beri hukukun önlerinde bir engel olduklarından şikâyet ettiler. Önlerinin hukukla kesildiğinden yakındılar. Ancak kendileri iktidara gelene kadar ülkeyi yönetenlerin hukukla sorunlarının olmadığını görmezden geldiler. Ne zaman konuştularsa, bu ülkede AKP’nin önünün kesilmek istendiğini söylediler. Partilerinin kapatılmak istendiğini söylediler. Ancak partilerinin kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarının asıl sebebinin Anayasayı ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek olduğunu saklama gereği hissettiler.

ABD’de Federal Yargıç James Robart, ABD Başkanı Donald Trump’a hitaben ‘’ ABD Başkanı da içinde olmak üzere hiç kimse hukuktan üstün değildir’ ’diyor. Peki, o zaman demokrasinin kuralları bizim ülke içinde geçerliyse Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl oluyor da hukukun üstünde olabiliyor? 08.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title