Makaleler

GEL JOHN KERRY GEL

Sait BalcıABD Dışişleri Bakanlığına yeni atanan John Kerry ilk ziyaretini ülkemize yapacakmış. Başkan Obama’da ilk seçildiği dönem ilk ziyaretini ülkemize yapmıştı. Anlaşılan o ki John Kerry’nin de ilk tercihi ülkemiz olmuş. Meğerse ülkemiz ne bulunmaz hint kumaşıymış da bizim haberimiz yokmuş. John Kerry’nin kediler ile arası ne durumdadır bilmiyorum ama Ankara’nın muhakkak el altında bir kedi bulundurmasında yarar görüyorum. Hatta ne olur olmaz diye diğer sevimli hayvanlardan da birer yedek bulundurulabilir. Aslında en doğrusu bu durumu John Kerry ile paylaşmaktır. John Kerry hangi hayvandan hoşlanıyorsa ona göre hazırlık yapmak lazım. Bir bakarsınız John Kerry hayvanlardan hoşlanmayabilir de. ABD Büyükelçiliğimiz ziyaretin olumlu geçmesi adına bu konuda detaylı bir çalışma yapmasını salık veriyorum.

Buradan ABD Dışişleri Bakanının asıl ziyaret sebebine geliyorum. Biliyorsunuz eski Dışişleri Bakanı Clinton yeni dönemde görev almak istemeyince uzun bir süredir Dışişleri Bakanlığının koltuğu boş kalmıştı. Dolayısıyla ABD, ülkemizde ne olup bittiğini daha yakından görmek istemiş olabilir. Kahramanmaraş’a Gaziantep ve İncirlik’e yerleştirilecek patriot füzeleri de gelmişti. Uzun zamandır Türkiye Komünist Partisi bölgede patriot füzelerini protesto ediyor. Bu protestolara Türkiye Gençlik Birliği ’de katıldı. Dolayısıyla ülkemizde var olan Amerikan karşıtlığı tavan yapmış durumda. Bu durum ABD’nin gözünden kaçtığını hiç düşünemiyorum. Her ne kadar patriotların planlandığı gibi ülkemize yerleştirilecek olması ilk bakışta sorunsuz gibi görünse de aslında durumun hiç de o kadar basit olmadığı anlaşılıyor. Yarından sonra meydana gelen Amerikan karşıtlığı mitinglere dönüşürse patriotların yasallığı da tartışma konusu olabilir.

Fransa, Almanya, İngiltere gibi ekonomik yönden gelişmiş ülkeler açısından NATO’nun faaliyetleri sorun yaratmayabilir. Söz konusu bu ülkeler gelişmekte olan Ülkelere oranla vatandaşlarının geleceklerini bir nevi garantiye almış olduklarından dolayı bu ülkelerde NATO’nun faaliyetleri onları rahatsız etmeyebilir. Çünkü sözüm ona bu ülkelerde Arap Baharları yaşanmıyor. Büyük Ortadoğu Projesi bu ülkeler için uygulanmıyor. Üstüne üstlük bu ülkeler ABD ile birlikte uyumlu bir şekilde hareket ettikleri için onlar için tehlike söz konusu değildir. Ancak ekonomik yönden gelişmesini tamamlayamayan bizim ve bizim gibi ülkeler için ABD ve NATO her zaman tehlikedir. Çünkü ABD ile birlikte hareket etme noktasında bizim konumumuz diğer ülkelerden büyük farklılıklar göstermektedir. ABD Büyük Ortadoğu Projesini her ne kadar bizimle birlikte sahneye koysa da sonuçta bu projenin bir ucu da bize dokunmaktadır. Yani Irak’ta olduğu gibi bizde de bir özerk bölge oluşturulmak istenmektedir. Böyle bir duruma Ülkenin ulusalcı kesimlerinin tepki göstermesi kadar doğal bir şey olamaz. Ülkemize hayırdan çok şer getiren bir oluşuma razı olmamız ebette mümkün değildir. Ülkemizde AKP tek başına iktidarda olsa da geniş halk kitleleri, patriotlar yüzünden huzursuzdur. Bu durumu ABD elbette çok iyi bilmektedir. John Kerry hem patriotları hem de bu durumları gözlemlemek için gelmektedir.
John Kerry aynı zamanda Suriye’deki son gelişmeleri NATO toprakları olarak gördükleri ülkemizden, yerinde görmek istemektedir. ABD Dışişleri Bakanı olmuş bir parlamenterin elbette gelişen olayları gözlemek hakkıdır. Ancak Suriye’de meşru bir devlet Başkanını istifa etmedi diye top yekûn üzerine çullanmak da eşkıyalıktır. Filistin’e bomba yağdıran İsrail Devletine herhangi bir yaptırım uygulayamayanlar bugün Büyük Ortadoğu Projesi adı altında Beşşar Esat’ı, Suriye’ye doldurdukları teröristlerle linç etmek istemektedirler. İşte şimdi de Clinton’dan sonra yıpranmamış yeni taze ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suriye ve yarından sonra İran’da da insanlık katliamlarına imza atmak için gelmektedir.30.01.2013
SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title