Makaleler

DONANMA’YA YARGI MI KOMUTA EDECEK ?

Sait Balcı
Türk Silahlı Kuvvetlerinde bunca tutuklamadan sonra Donanma Komutanlığı, el birliği ile bitirildi.

İç ve dış düşmanlarımızın gözü aydın. Bugünlere elbette kolay gelinmedi. Dünyada sayılı bir orduya sahip olan Türk Silahlı Kuvvetlerini yenilgiye uğratmak elbette güçtü. Şimdiye değin dışarıdan çökertilememişti. Kurtuluş Savaşları ile kahramanlaşan Türk Ordusu Mazlum Milletlere ’de moral kaynağı olmuştu. Başta Rusya olmak üzere tüm Dünya Liderleri Emperyalist Devletlere karşı verdiğimiz mücadeleden dolayı Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman Ordusuna karşı büyük övgüler yağdırmışlardı. Kahraman Türk Ordusu dört bir taraftan saldırıya geçen düşman askerlerine tarihte unutamayacakları bir ders vermişti. İşte geçmişte büyük zaferlere imza atan bu Türk Ordusuydu. Emperyalist Ülkelerin savaş meydanlarında bükemediği bileği şimdi iktidarda bulunan siyasi İktidar Partisi büküyor. Başta ABD olmak üzere Emperyalist Ülkeler siyasi İktidara, ‘’Ordunuzu biz dağıtamadık bari siz dağıtın’ ’diyor. İşte el birliği ile Türk Ordusu göz göre göre yok ediliyor. Başta satın alınmış medya olmak üzere ikinci Cumhuriyetçiler ellerini ovuştura ovuştura manzarayı tribünden sırıtarak seyrediyorlar.

İktidar Partisi ve liberal kesimlerin Türk Ordusundan alıp veremedikleri nedir? Türk Askerinin varlığı onları neden rahatsız etmektedir? Emperyalist Devletlerin derdini anlamak mümkün ama içimizdeki Bizanslıların derdini anlamak pek mümkün değil. Tarihte hangi Millet Ordusunu yargıya bu denli teslim etmiştir? Böyle bir örnek var mıdır? Devleti temsil ettiğini söyleyen siyasi iktidar kusura bakmasın ama buna ‘’Bindiği dalı kesmek’’ denir. Eğer kendi ordusunu dağıtan bir siyasi iktidara Emperyalist Ülkeler alkış tutuyorsa burada bir yanlışlık var demektir. Eğer İktidar sahipleri ne yaptıklarının bilinci içerisinde hareket ediyorlarsa başka sebep aramaya gerek yoktur.

Cumhuriyetin bekçisi olan Türk Ordusu nasıl olurda İktidar sahipleri tarafından bu denli itibarsızlaştırılır? Nasıl olur da bütün subayları zindanlara atılır? Donanma Komutanlığından istifa eden Oramiral Nusret Güner, Casusluk Davasının kabul edilmesinin ardından’ ’Ben Casusların Komutanı mıyım? ‘’diyerek istifa etti. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel’in de istifa edeceği söyleniyor. Murat Bilgel istifa etse de etmese de arkasında göreve gelecek maalesef bir komutan kalmadı. Donanma Komutanlığı’nın morali sıfır. Bir zamanlar Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ‘’İyi ki bu orduyla bir savaşa çıkmamıştık ‘’ demişti. Bülent Arınc’ın bu konuda yanıldığı kesin. Şimdi bir savaş çıksa Donanmayı idare edecek bir komutan yok. Böyle bir durumda ise Donanmayı herhalde Türk Ordusunu içeri tıkan yargı komuta edecek.

Deniz Kuvvetlerinde komuta edecek subayın kalmamasına Başbakan üzüldüğünü ifade ediyor. Hatta Başbakan Askerin bu denli eleştirilmesinden de şikâyet ediyor. Burada Başbakan’ın anlamadığı bir husus var. O da eleştirilenin Türk Ordusu’na yönelik olmadığıdır. Burada eleştirilen salt Genel Kurmay Başkanıdır. Türk Ordusunun içinin boşaltılmasına tepki vermeyen Genel Kurmay Başkanı bu süreçten pekâlâ sorumludur. Şimdi bir nevi Başbakan’ın da Deniz Kuvvetlerinin içinin boşaltılmasından sorumlu olduğu kadar Genel Kurmay Başkanı’da o derece sorumludur.. Ergenekon. Balyoz ve Casusluk Davasından yurtsever subaylar tutuklanırken bir gün dışarıda subay kalmayacağı bilinmiyor muydu? Yoksa bu subaylar tutuklanırken yerlerine kopyaları mı üretilecekti? Henüz böyle bir teknolojiye geçmediğimize göre şu an geldiğimiz duruma bilerek ve görerek geldiğimizi kabul etmemiz gerekiyor. Şimdi bu durumdan ne Genel Kurmay Başkanı’nın ne de Başbakan’ın dert yanma lüksü yoktur. Şimdi sorumlu olan herkesin şapkasını alıp önüne koyma zamanı gelmiştir. Eğer şimdi gerçekten gelinen bu durumdan üzüntü duyuluyorsa zindanların kapılarının muhakkak anahtarları vardır. Ha eğer bu subaylara topyekûn suçlu olduğuna inanılıyorsa o zaman ortada çok daha vahim bir durum söz konusudur. O da şimdiye değin Milli Güvenlik Kurulu Toplantılarının teröristlerle birlikte yapıldığıdır.28.01.2013
SAİT BALCI

Paylaş

One thought on “DONANMA’YA YARGI MI KOMUTA EDECEK ?

  • Bu duruma yanıt TÜRK GENÇLİĞİNİN, TÜRK MİLLETİNİN BİRLEŞİP MİLLİ MECLİS , MİLLİ HÜKÜMET VE İSTİKLAL MAHKEMELERİ KURARAK DAMAT FERİT İKTİDARINA SON VERMEK OLMALIDIR

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title