BugünMakaleler

FETÖ’YÜ BUNLAR MI ARAŞTIRACAK?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Fethullah Gülen Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’da yapmış olduğu darbe girişiminden sonra bu örgütün faaliyetlerini araştırmak için TBMM çatısı altonda bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyonun adına da 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Faaliyetleri Araştırma Komisyonu verilmişti. Sözü edilen bu komisyona AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek, Erzincan Milletvekili Serkan Bayram, Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, CHP’den İstanbul milletvekilleri Zeynel Emre, Aykut Erdoğdu ve Sezgin Tanrıkulu ile İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan seçilmişlerdi.

Bugüne kadar ben açıkçası TBMM çatısı altında kurulan bu komisyonun yapmış olduğu bir çalışmaya tanık olmadım. Kim bilir belki de çalışıyorlardır da ben bilgisiz kalmışımdır. Her neyse. Ancak darbe girişiminin üzerinden 1 ay 15 gün geçti. Şu an Olağanüstü Hal devam ettiği için FETÖ ile mücadeleyi hükümet kendi inisiyatifi içinde devam ettiriyor. Bu konuda muhalefet partilerine de sağlıklı bilgi verdiğinden şüpheliyim. Anlayacağınız hükümet kafasına göre FÖTÖ soruşturması yürütüyor. Bir bakıyorsunuz ordunun komuta kademesinde bir subayı terfi ettiriyorlar. Daha sonra bu subayı FETÖ’cü diye açığa alıp yerine başkasını atıyorlar. Yani anlayacağınız hükümetin her halinden FÖTÖ soruşturmasını sağlıklı yürütemediğini anlıyorsunuz. Bu konuda yetersiz kaldıklarını da görüyorsunuz. O halde hükümet neden bu konuda muhalefet partilerinden yardım almaz? Veya kurulan araştırma komisyonunu neden harekete geçirmez? Soruşturmanın bundan sonraki aşamalarını neden bu komisyonun hazırlayacağı rapora göre devam ettirmez? Hükümet kanadı bu sorulara yanıt verebilir mi?

Bakın 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 1 ay 15 gün geçti. Bu süre zarfında TSK’dan ve kurumlardan birçok insan tutuklandı. Tutuklanan bu zanlılar arasında masum insanlar da çıkabilir. Yani kurunun yanında yaş da yanabilir. Yarından sonra bu zanlılar arasında suçsuzluğu kanıtlanan insanların hesabını kim verecek? Daha evvel Ergenekon ve Balyoz Davaları devam ederken de bu endişelerimi dile getirmiştim. Şimdi yine aynı duyarlılığı gösteriyorum. Tutuklanan bu zanlıların hepsi FETÖ’cü müdür? Eğer hükümet bu kısa süreç içinde ince eleyip sıkı dokumuşsa diyeceğim hiçbir şey yok. Bu durumda bu zanlılar cezalarını çeksinler derim. Ancak sürdürülen bu soruşturma konusunda ciddi endişelerim var. Yaşın yanında kuruların da yanmakta olduğunu düşünüyorum. Eğer TBMM çatısı altında bu darbeyi araştırma komisyonu süs için kurulmadıysa bu komisyonun bir an evvel harekete geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sürecinde bu komisyonun hazırlayacağı rapora göre devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

15 Temmuz Darbe girişimini ve FETÖ’nün faaliyetlerini TBMM çatısı altında kurulan bu komisyon araştırsın ve ona göre hareket edilsin diyorum ama kurulan komisyondaki AKP’li milletvekilleri ile ilgili de ciddi anlamda endişelerim var. Yani işin bir de bu tarafı var. Örneğin AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek 2011 yılında TV8 adlı televizyon kanalında Fethullah Gülen hakkında bakın neler söylemiş.

“Hakkında açılan tüm davalardan, Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi’nin beraat etmesine ve bu beraat kararının kesinleşmesine rağmen, Ergenekon yapılanmasının parlamentodaki uzantıları tarafından ‘çete’ diye hakkında Meclis kürsüsünden konuşma yapanlar oldu.”

Keza yine AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık da Yeni Asır Gazetesinde 20 Aralık 2009 tarihinde yazdığı bir makale de bakın neler söylemiş.

“Vicdani sorumluluğumun gereği olarak belirtmem gerekir ki, Fethullah Gülen Hoca efendi belki de son 1000 yılın en büyük Türk büyüklerinden birisidir. Yeryüzünün her köşesinde Türklüğe yaptığı büyük hizmetleri kendi gözlerimle ve hayranlıkla gördüm. Onu ve arkadaşlarını tehdit gibi görenler, bu vatana hamasi laflardan başka hangi yeryüzü başarısını tattırdılar ki? Fethullah Gülen, Türklerin büyük işler başarabileceğini gösterdi herkese. Ona düşmanlık edenlerin utanması ve oturup bin kere düşünmesi gerekir.”

Buyurun buradan yakın. Bu 2 Milletvekili kurulan bu komisyonun üyesidirler. Şimdi bu Milletvekilleri FETÖ’yü nasıl araştıracaklar söyler misiniz? Ben işte bu sebeplerden dolayı kurunun yanında yaşlarında yanacağını söylüyorum. Çünkü AKP içinde aklı başında doğru dürüst bir insan kalmadı. Olanlar da daha evvel istifa edip gittiler. Tavanından tabanına kadar hemen hemen birçoğu ne yaptıklarının bile farkında değiller. FETÖ’yü zamanında devletin kritik noktalarına yerleştirirlerken de akılları başlarında değildi, şimdi bu örgütü temizlerlerken de akılları başlarında değil. Zaten Erdoğan bu yüzden ‘’bizi aldattılar’’ demiyor muydu? Daha ne diyeyim? 31.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title