BugünMakaleler

FATİH CAMİSİNİ BOMBALAYAMADAN GİTTİ

sait-balci- ortam dosyası

UĞUR MUMCU’YU VE DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMA!
DENİZ FENERİNİ UNUTTURMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

Balyoz Davasının bavulcusunu sanıyorum tanımayanınız yoktur. Hani şu sırf Türk Ordusunu çökertmek adına yayın hayatına başlayan Taraf Gazetesinin yazarından bahsediyorum. Son dönemlerde spor yorumculuğa da başlayan gazeteciden bahsediyorum. Taraf Gazetesinde ‘’Fatih Camisini bombalayacaklardı’’ başlığı ile Balyoz Davasının alt yapısının oluşmasına katkı koyan gazeteciden bahsediyorum. Mehmet Baransu’dan bahsediyorum. Evet, malum bu gazeteci şimdi tutuklandı. Hem de Balyoz Davasından yargılanan emekli ve muvazzaf komutanların atıldığı Silivri zindanlarına konuldu. Ne demiş Atalarımız? ‘’Alma garibin ahını, çıkar aheste aheste.’’ İşte o kadar.

Fatih Camisini bombalayamadan tutuklanan Mehmet Baransu ‘’Devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgileri temin etmek suçundan tutuklanmış. Bana göre bu suçlamalar eksik. Aslında Mehmet Baransu Türk Ordusunu çökertmek ve moral yapısını bozmak suçlarından da yargılanmalı. Bağımsız yargıyı yanıltmak suçundan da yargılanmalı. Balyoz Davasından yargılanan emekli ve muvazzaf komutanların haysiyet ve şereflerinin oynanması suçundan da yargılanmalı. Türk Ordusuna düşmanlık duygusu beslemek suçundan da yargılanmalı. Mehmet Baransu tüm bu suçlamalardan dolayı da yargılanmalı ki, bir daha böyle uydurma planlarla Türk Ordusuna kumpas kurulmasın.

Peki, Türk Ordusunun kozmik odasına girerek devletin gizli bilgilerinin deşifre olmasına neden olan hâkim Kadir Kayan nerede? Onun da şimdi Mehmet Baransu ile birlikte yargılanması gerekmiyor mu? Ya askerin kozmik odasından bu gizli bilgileri dışarıya sızdıran askerler nerede? Onlar da Mehmet Baransu ile birlikte yargılanması gerekmiyor mu? Peki, Taraf Gazetesini bu davanın neresine koyacağız? Taraf Gazetesi zaten sırf bu dava için yayın hayatına başlamadı mı? O dönemlerde gazetenin sorumlu yazar ve yönetmenlerinin de yargılanmaları gerekmiyor mu? Yasemin Çongar ile Ahmet Altan’ın da yargılanması gerekmiyor mu? Elbette gerekiyor. Eğer Mehmet Baransu devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgilerin temini suçundan yargılanıyorsa Yasemin Çongar ile Ahmet Altan’ın da yargılanmaları gerekiyor. Çünkü bu suçu hep beraber işlediler. Hem de bilerek işlediler. O zamanlarda asker düşmanlığı yapmak moda idi. Onlarda bu zevki doyasıya yaşadılar. Şimdi süreç kaldığı yerden aynen devam ediyor. Sıra hesap vermeye geldi. Umarım bu hesap verme dönemi Mehmet Baransu ile sınırlı kalmaz. Balyoz Davasından dolayı kim hesap vermeyi hak etmişse umarım hepsi adilce yargılanırlar. Kumpas kurdukları askerleri adil yargılamadılar ama ben yine de onların adil yargılanmalarını temenni ediyorum. Çünkü hukuk salt bize değil hepimize lazım.

Peki, bu davaların savcısı yargılanacak mı? O da dolaylı olarak devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgileri temin etme suçunu teşvik etmiş olmuyor mu? Yasalar kişilere özgü işlemeyeceğine göre dönemin Başbakanı’nın da yargılanması gerekiyor mu? .Elbette gerekiyor. Ancak dönemin Başbakan’ı Cumhur Başbakan seçildi. Dolayısıyla şimdilik dokunulmazlığı var. Fakat görev süresi elbet bir gün dolacak. İşte o zaman o da yargılanacak. Onun da aynı şekilde adil yargılanmasını temenni ederim.

Bugünlük te bu kadar. Yarın tekrar görüşmek umudu ile hoşça kalın.04.03.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title