Makaleler

FAŞİZMİN AYAK SESLERİ

sait-balciTaksim artık yüzbinleri misafir ediyor. Yurtseverler siyasi iktidarın Gezi Parkını talan etmesine müsaade etmedi. Yurtseverler sıkılan biber gazına rağmen, sıkılan tazyikli suya rağmen bıkmadan usanmadan Taksim’e sahip çıkıyorlar. Polisin caydırıcı müdahalesine rağmen yüzbinler artarak çoğalıyorlar. Ben ettim oldu anlayışı yıkılıyor. Siyasi iktidar belki de bu direnişi hiç beklemiyordu. Ancak uyuyan dev uyanmış ayağa kalkmış durumda. Bugünden sonra ne olur gelir bilemem ama bildiğim tek şey halkların faşizme karşı birleştikleridir. Siyasi iktidarın uyguladığı uyutma taktikleri de tutmamış görünüyor. Taksim’in sonunun ne olacağını ileri ki günlerde hep beraber göreceğiz. Siyasi iktidarın tüm hukuksuz baskılarına rağmen direnen tüm yurtseverleri buradan selamlıyorum.

Taksim’e sahip çıkma güdüsü futbol taraftarlarını da birleştirdi. Galatasaraylısı, Fenerbahçelisi ve Çarşı grubu ile dillere destan Beşiktaş taraftarları da Taksim’de yerlerini aldılar. Çünkü başka Taksim yok. Taksim işçinin emekçinin bayramını kutladığı yerdir.1 Mayıs’ta alanların tadilatı dolayısıyla taksime sokulmayan işçiler şimdi daha özgürler. Şimdi daha bilinçli bir şekilde Taksim’i sahipleniyorlar. Eğer bugün Taksim yoksa yarın da olmayacak. Zaten Taksim’e bu amaç doğrultusunda sahip çıkılıyor. Hiç bir yurtseverin Taksim direnişinde en ufak bir çıkarı dahi yok. Tek çıkar toplumsal olgudur. Tek çıkar Gezi Parkının yeşilliğidir. Tüm çıkar siyasi iktidar tarafından uygulanan ileri faşizme karşı direnmektir. Böylece Gezi Parkı artık normal bir park olmaktan da çıktı. Bundan böyle Gezi Parkı işçinin, memurun, öğrencinin, taraftarların ortak mücadele alanı haline geldi. Yani Türk Halkı ile alay eden siyasi iktidara ders verilen meydan haline geldi. Tahrir meydanlarında aranan demokrasi bundan böyle de Taksim’de aranıyor. Belki de Taksim bundan böyle siyasi iktidarın gidişine tanıklık edecek. Tıpkı Mısır’da Eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in iktidarı, geniş halk kesimleri tarafından Tahrir Meydanında günlerce düzenlenen protestolar karşısında iktidarı bırakmak zorunda kaldığı gibi. Ne diyelim? Darısı bizim başımıza.

En son gelen haberlere göre Gezi parkının yıkılışının yargıya taşındığı, yargının da yürütmeyi durdurma kararı verdiğini duydum. Bu haber son günlerde aldığım en olumlu haberdir. Demek ki yargı da bunlardan çok çekmiş olmalı ki şimdi yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Demek ki yargı da Taksim Gezi Parkının göz göre göre yıkılıp gitmesine seyirci kalmak istememiş. Gezi Parkı ile ilgili yeşili katletme kararını durduran İdare Mahkemesini vermiş olduğu karardan dolayı tebrik ediyorum. Belki de bu karar başka davalara da emsal niteliğinde olacak. Hukuku ve Adaleti kendi çıkarlarına göre kullanan siyasi iktidara umarım bu direniş bir ders olur. Sağ sol demeden tamamen toplumsal çıkarlar uğruna bir araya gelen yurttaşların direnişi birilerinin kulaklarına küpe olur. Umarım bu direnişten kendilerine iyi bir ders çıkarırlar. Umarım siyasi iktidar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın uyguladığı demokrasiyi eşleştireceğine öncelikle kendi ülkesinde uygulamakta olduğu demokrasiyi gözden geçirir. Umarın Taksim direnişi kendilerine okkalı bir ders olur.

Yurttaşların Gezi Parkı’nda polisten yedikleri gaz ve su askerin vicdanını sızlatmış olmalı ki bazı askerler vatandaşlara gaz maskesi dağıtmış. Buna da şükür diyorum. Eğer polisin uyguladığı faşizme karşı asker de duyarlılık göstermeye başlamışsa artık bundan böyle hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını varsayabiliriz. Zaten askerin ileri faşizminden yana taraf olacağı düşünülmezdi. Bütün mesele faşizmi her alanda bertaraf etmektir. İşte o zaman hak ettiğimiz demokrasiye kavuşabiliriz. Hak ettiğimiz toplumsal barışa da ancak bu şekilde sahip olabiliriz. Tekrar buradan Gezi Parkına sahip çıkan yüzbinleri saygıyla selamlıyorum. Yurdun dört bir yanından Taksim’e destek olmak için alanlara çıkan yurtseverleri selamlıyorum. Siyasi iktidarın hukuksuz uygulamalarına karşı direnen İstanbul’daki yurtseverlere destek olan Ankara, İzmir, Adana, Karabük, Marmaris ve adını burada sayamayacağım tüm il ve ilçelerdeki yurtseverleri yürekten tekrar selamlıyorum. Vatandaşlara biber gazı ve tazyikli su sıkan polislerimizi de şiddetle kınıyorum. 03.06.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title