Makaleler

ERDOĞAN’IN YALNIZLIĞI

sait-balci

Yalnızlık sizce nasıl bir duygudur? Yalnız kalan insanlar ne yaparlar? Hayatlarını normal yaşayan insanlar gibi sürdürebilirler mi? Hiç sanmıyorum. Bu duygu ile yaşayan bir insan devleti de yönetiyorsa vay o ülkenin haline. Kimden mi bahsediyorum? Bir zamanlar ‘’Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanıyım’’ diyen Erdoğan’dan tabi ki. Hatırlarsanız o zamanlarda her şey güllük gülistanlıktı. Gerek ABD, gerekse Avrupa Birliği Ülkeleri ile iç içeydi. Ortadoğu’yu birlikte biçimlendiriyorlardı. Mısır’ı, Tunus’u, Libya’yı ve Suriye’yi yeniden şekillendiriyorlardı. İlk etapta epey yol da aldılar. Fakat sonrasında Suriye’de tosladılar. Mısır’da tosladılar. Arap Baharlarının yaşandığı ilk ülke olan Tunus’ta tosladılar.

Peki, şimdi ne oldu? Büyük Ortadoğu Projesini tamamlayabildiler mi? Arap Baharları ile getirdikleri şeriat rejimleri halen devam ediyor mu? Elbette hayır. Olan bugüne kadar hayatlarını kaybeden masum insanlara oldu. Demokrasi geliyor diye onlarca kan akıttılar. Deyim yerindeyse Ortadoğu’yu tam bir kan gölüne çevirdiler fakat getirdikleri liderleri iktidarda bile tutamadılar. Mısır’da kendilerine yakın Mursi’yi iktidara taşıdılar ama halk istemedi. Halk nasıl Mübarek’i istemediyse Mursi’yi de istemedi. Sonuçta Mübarek gibi Mursi’de gitti. Sonrasında Devlet Başkanı seçilen Sisi’yi dünya alem tanıdı ama Erdoğan tanımadı. Hatta Erdoğan gittiği her yerde Sisi’yi darbe yapmakla suçladı. Uluslararası toplumu Mısır’ı kınamaları için çağrılar yaptı. Fakat sonuç değişmedi. En son Katar bile Sisi ile ilişkilerini düzeltmeye başladı.

Tunus ise Arap Baharlarının yaşandığı ilk ülke idi. Müslüman Kardeşler yanlısı iktidar da işbaşı yapmıştı ama laik yurttaşlar karşısında onlarda tutunamadılar. Böylelikle Erdoğan bir hayal kırıklığı da Tunus’ta yaşadı. Müslüman Kardeşler Örgütü iktidarı kaybettikten sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kaybettiler. Erdoğan uluslararası arenada Mısır’dan sonra Tunus’u da kaybederek büsbütün yalnızlaştı. Bir zamanlar dönemin Dışişleri Bakanı ‘’Komşularımızla sıfır sorun’’ diyordu ama onun da sesi erken kısıldı. Ortadoğu’da giderek yalnızlaşan Erdoğan’a en son darbeyi de Katar vurdu.

Dış arenada darbe üstüne darbe yiyen ve dolayısıyla yalnızlaşan Erdoğan içerde de giderek yalnızlaşıyor. Liberaller ile yollarını ayırmasından sonra çıkar ilişkileri yüzünden Cemaat ile de yollarını ayırmak zorunda kalmıştı. Hem iç politikada, hem de dış politikada yalnız kalan Erdoğan’ın geleceği de hiç parlak değil. Partisi her ne kadar tek başına iktidar da olsa, yarının ne olacağı hiç belli olmaz. Bugün kendinizi ne kadar güçlü hissederseniz hissedin, bu gücünüz asla sonsuz değildir. Öyle bir günde gelir ki, bugün bertaraf ettiklerinizin ayaklarına da kapansanız artık nafiledir.

Yarın tekrar görüşmek üzere şimdilik esen kalın.25.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title