BugünMakaleler

ERDOĞAN KAYBETMEYE BAŞLADIĞINI ARTIK KABULLENMELİ

31 Mart Yerel Seçimlerinin sonuçlanmasının ardından iktidar Partisi ülke genelinde aldığı sonuçlar ile yine seçimden birinci parti olarak çıktı ama İstanbul ve Ankara’yı kaybetti. Böylelikle üç büyük il Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmiş oldu. Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş seçimlerde kaybetmiş olduğu Mersin, Adana ve Antalya gibi önemli illeri de kazandı.

İktidar partisi geçmiş seçimlerde olduğu gibi yine 31 Mart yerel seçimlerinde devletin tüm imkân ve olanaklarını kullandı. Devletin Bakanları da her zaman olduğu gibi yine seçim için seferber oldular. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da temsil ettiği makamı gereği tarafsız olması gerekirken AKP Genel Başkanlığı kimliği ile seçim meydanlarında belediye başkanlarından daha çok miting düzenledi. Erdoğan, AKP Genel Başkanlığı kimliği ile miting düzenlerken, devletin imkânlarını da Cumhurbaşkanlığı kimliği ile kullandı. Yani anlayacağınız iktidar partisi her zaman olduğu gibi yine devletin tüm imkân ve olanaklarını sonuna kadar kullandı. Muhalefet partileri ise her zaman olduğu gibi kısıtlı imkânlar ile seçim propaganda çalışmalarını yürüttüler. Seçimleri bu açıdan değerlendirdiğimiz zaman iktidar partisi bir önceki yerel seçimlere göre oylarını kayda değer bir oranda arttırması gerekirdi. Ancak iktidar partisi oylarını arttıramadığı gibi büyük şehirleri de kaybetti. Böylelikle iktidar partisi 31 Mart yerel seçimlerinden umduğunu bulamamış oldu.

İktidara geldiğinden bu yana sürekli seçim kazanan iktidar partisi yerel seçimler de almış olduğu sonuçlardan da anlaşılacağı üzere artık yolun sonuna gelmiş görünüyor. Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimi de artık çantada keklik değil. İktidar partisinin ileri gelenleri de bu durumu gayet iyi görüyor. Şimdiden basına sızan bilgilere göre iktidar partisi bu seçim sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapacak. Metal yorgunluğuna yeni çareler bulunmaya çalışılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim yenilgisi ile ilgili her türlü değerlendirmeyi yapacak ve bu duruma göre gerekli tedbirleri alacak ama asıl dikkate almadığı bir durum var. O da kendisinin de artık bir metal yorgunu olduğudur. Erdoğan eski şevk ve heyecanını kaybeden partilileri ayıklayabilir ama kendisi ile ilgili yorgunluğu nasıl telafi edeceğini bilemiyorum. Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yine aynı kutuplaştırıcı söylemler ile mi, yoksa farklı bir bakış açısı ile mi hazırlanacak? Cumhurbaşkanının bir sonraki seçimlere hangi bakış açısı ile hazırlanacağı, yapacağı seçim değerlendirmelerinden sonra sanırım üç aşağı beş yukarı belli olacak.

Bugün benim sorgulamak istediğim asıl konu ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kabullenemeyen Erdoğan’ın 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesi halinde bu sonucu nasıl kabulleneceğidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim yenilgisi kabullenilemeyince geçersiz sayılan oylar tekrar sayılmıştı. Bu yetmemiş Maltepe’de kullanılan oylar tekrar saydırılmıştı. Sonuçta tekrar sayılan oylar sonuçları değiştirmeyince Yüksek Seçim Kurulu mazbatayı Ekrem İmamoğlu’na vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu değerlendirmede;

‘’Dönem kızgın demiri soğutma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemi’’

dedi, ama Yüksek Seçim Kurulu’na yapmış oldukları itirazın sonucunu da halen takip ettiğine göre, demek ki seçim yenilgisini daha kabullenememiş. Ankara hadi neyse ne de, İstanbul seçim yenilgisini kabullenemeyen Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesi halinde bu yenilgiyi nasıl kabullenecek?

Daha önceki bir makalemde de yazdım. Galibiyetin olduğu yerde mağlubiyet de vardır. Demokrasiler de seçim ile işbaşına gelen siyasi partiler yine seçim ile iktidardan giderler. Bu demokrasinin olmazsa olmazıdır. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde iktidarını her daim devam ettiren bir siyasi yapı olmadığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bir gün seçimi kaybedecek. O zaman dünyanın sonu olmayacağına göre Erdoğan’da böyle bir sonucu kabullenmeyi yapacağı bir özeleştiri ile bir yerlerden başlaması gerekir. Buna ilk olarak İstanbul seçimlerini kaybettiğini kabullenerek başlaması kanımca en doğru seçenek olacak.
24.04.2019

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title