Makaleler

DAVUTOĞLU’NUN KERKÜK SEFERİ

Bir zamanlar Diyarbakır Ankara’ya rağmen nasıl ziyaret edilmişse şimdi de Kerkük aynı mantıkla ziyaret edildi. Aradaki tek fark ise bu ziyarete Türk Dışişleri Bakanlığının alet edilmesidir. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakan sıfatı olmamış olsaydı belki de bu ziyaretin pek önemi de olmayacaktı. Davutoğlu Dışişleri Bakanı sıfatı ile ziyareti gerçekleştirmesi haklı olarak Irak’ın da tepkisini çekti. Ayrıca bu ziyaret sırf Başbakan’ın önceliğinde olan bir ziyaret de değildir. Ziyaret, A.B.D’nin talimatıyla hazırlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tıpkı Ankara’nın tepkisine rağmen Diyarbakır nasıl ziyaret edildiyse şimdi de Kerkük aynı mantıkla Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretle A.B.D Irak’ı dolaylı yollardan uyarmıştır.

A.B.D bu ziyaretle Irak’a Suriye’ye verdiği desteği çekmesini istemiştir. Çünkü Irak, İran ile birlikte Beşşar Esat’a destek vermektedir. A.B.D kısa vadede Suriye’nin işini erken bitirmek istediği için bölgede Suriye’ye verilen tüm destekleri kesmek istemektedir. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’da bu baskılara dayanamadığı için istifa etmiştir. Kofi Annan’nın Suriye’ye müdahaleye yeşil ışık yakmamasından dolayı uzun zamandır A.B.D’nin tepkisini çekiyordu. Son zamanlarda A.B.D Birleşmiş Milletlerden müdahale iznini Rusya ve Çin’e kabul ettiremeyince çözümü nerde paralı ve satılık asker varsa onları Suriye’nin üstüne salmakta buldu. Böylece bu gelişmeler Birleşmiş Milletlerin devre dışı kalmasına neden oldu. Suriye’de çözümü tarafların şiddetsiz ortamda bir araya gelmesine bağlayan Kofi Annan’ı zor durumda bıraktı. Bu yüzden Kofi Annan Suriye Özel Temsilciliğinden istifa etti.

A.B.D’nin Türk Dışişleri Bakanı’nı Barzani’ye göndermesinin ikinci sebebi ise Irak Başbakanı Maliki’nin Barzani’yi tanınmasıyla ilgilidir. A.B.D bu ziyaretle Maliki’ye bulunduğu bölgede muhatabının Barzani olduğu mesajını vermiştir. Ayrıca Maliki’ye Kerkük bölgesinin Barzani’ye ait olduğu mesajı verilmiştir. Maliki, tabi ki ortada dönen bu oyunları pekâlâ iyi bilmektedir. Ancak Maliki haklı olarak Irak’ın bölünmesini istememektedir. Maliki ayrıca bölgede komşu ülkelerini bizim yaptığımız gibi satmak yerine sahiplenmek istemektedir. Maliki, A.B.D yerine Suriye ve İran ile güç birliği yapmaktadır. Maliki, bölgede barışın ve huzurun komşu Ülkerleri ile yapılacak güç birliğinden geçtiğini çok iyi bilmektedir. Maliki bu yüzden hedef tahtasına oturtulmuştur. Böylelikle Maliki Türk Dış politikası ile de rencide edilmiştir.

Suriye’de A.B.D tarafından görevlendirilen paralı teröristlerin Devlet Başkanı Beşşar Esat’ın ordularına saldırması hep aynı Ortadoğu projesinin içinde bulunan senaryolardır. Bugün Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’a bindirme planları yapan emperyalist Ülkeler yarın da aynı benzer senaryolarla İran’a saldıracakladır. Bunun adımları da atılmaya başlanmıştır. Yarından sonra Suriye’de olduğu gibi birçok İranlının ülkelerini emperyalizme peş keş çekmelerine de tanık olacağız. Şimdilik sır gibi bekletilen bu senaryo da yarın bir gün uygulamaya konduğuna ancak tanık olabileceğiz. Yalnız bu senaryonun başlayabilmesi için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat rejiminin düşmesi gerekmektedir. Irak Başbakan’ı da bu durumu çok iyi bilmektedir. Bu yüzden Maliki, Beşşar Esat rejiminin düşmesini istememektedir. A.B.D de zaten bu yüzden Maliki’nin üzerine gitmektedir.

A.B.D, tezgâhladığı bu oyunların devamlılığı için Türk Dışişleri Bakanlığı’nı daha çok kullanacağa benziyor. Kendimize ait bölgesel bir politikamız olmadığından dolayı ithal politikalar uyguladığımız için şamar oğlanına döndük desem yanlış yorum yapmış sayılmam. Bölgede bize ait olamayan politikaları uyguladığımız için şimdilik birkaç atışma dışında pek sorun yokmuş gibi görünse de ileriki günlerde önümüze çıkacak sorunlar şimdiden belli olmaya başladı. Umarım, bu Orta Doğu Projesinin Suriye ayağı tamamlanamadan çöker. Umarım Mısır’da, Libya’da, Irak da olduğu gibi daha fazla kan akmaz. Umarım bölge halkları vahşi emperyalizmin kirli oyunlarını geç de olsa fark ederler. Umarım bölge halkları insanlık adına savaşın yerine barışı seçerler.13.08.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title