BugünMakaleler

DARBE GİRİŞİMİNE GÖZ MÜ YUMULDU?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe girişimini Al Jazeera kanalına verdiği röportaj da eniştesinden öğrendiğin söylemesi devletin ne halde olduğunu ortaya koyuyor da yetiyor bile. Bir zamanlar Bülent Arınç Balyoz Davası başladığı zaman ‘’ Allah’a çok şükür ediyorum ki; ‘’Türkiye bunların zamanında bir savaşa falan girmemiş” demişti. Şimdi ben de diyorum ki; ‘’Ülkemiz iyi ki MİT Müsteşarı Hakan Fidan varken bir savaşa filan girmemişiz’’ .Yoksa bu istihbarat noksanlığından dolayı düşmanların saldırılarından bile haberimiz olamazdı. Öyle değil mi? Yoksa yanılıyor muyum?

Darbe girişimi ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler geliyor. Gelen bilgileri birleştirdiğiniz zaman da devletin bu darbe girişimine karşı ne kadar hazırlıksız olduğu ortaya çıkıyor. Oysaki aylar öncesinden Fethullah Gülen Terör Örgütünün darbe girişiminde bulunabileceği söyleniyordu. Siz şimdi bu istihbarat bilgilerine kulaklarınızı tıkarsanız elbette zafiyete düşersiniz. Söz konusu bu örgüt ile ilgili iddianameyi hazırlayıp ta düğmeye basmışsanız bilmelisiniz ki, bu örgüt can haliyle saldırabilir ve darbe girişiminde bulunabilir. Çünkü bu örgütün rütbeli askerleri zaten yaklaşan YAŞ toplantılarında nasıl olsa ordudan tasfiye edileceklerdi. Öyle ya da böyle bir şekilde görevden alınacaklardı. Şimdi bu örgüt boş durabilir mi? Hazır arkasında ABD desteği de varken bu örgütün darbe girişiminde bulunmak isteyeceğini tahmin edememek için insanın akıl tutulması yaşaması lazım. Yoksa bu durumu başka türlü izah etmek mümkün değil.

MİT darbe girişimini her nasıl olduysa saat16:00 sıralarında öğrenmiş ve bu saatlerde Genel Kurmay Başkanlığına bilgi vermiş. Genel Kurmay Başkanlığı da saat 20.00 sıralarında Cumhurbaşkanını bilgilendirmiş. Bu bilgi paylaşımı da bana çok enteresan geldi. Çünkü normal şartlarda Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları olası bir darbe girişiminden MİT’ten önce haberleri olması gerekirdi. Yoksa koskoca Türk Silahlı Kuvvetleri ayağının dibindeki darbe girişimini MİT’ten öğreniyorsa burada da bir sorun var demektir. Zaten darbe girişimini başlatan askerler bunun ön çalışmasını aylar öncesinden başlatmış olmalılar. Yoksa bir günde bir darbe girişimi ne planlanabilir, ne de yapılabilir. Genel Kurmay Başkanı bugüne kadar bu darbe girişimin planlanmasından, hiç haberi olmadıysa onun da Hakan Fidan’dan geri kalan bir yanı yoktur. Sonuçta bu darbe girişimcileri Türk Silahlı Kuvvetlerini, Milli İstihbarat Teşkilatını ve Emniyet Genel Müdürlüğünü atlatarak bu darbe girişimini hazırlamışlarsa, bu durumda büyük bir tehlike atlatmışız demektir. Yok, eğer devletin istihbarat birimleri bu darbe girişimine bilerek sessiz kalmışlarsa büyük bir suç işlemişler demektir. Devletin tepesi ise bu darbe girişimden haberdar olmasına rağmen darbe girişiminin yapılmasını bekleyip te ondan sonra harekete geçtiyse, bu durum vatana ihanet etmekten başka bir anlama gelmez. Durum biraz da bu öngörüye işaret ediyor.

Darbe girişiminin bastırılmasıyla birlikte biliyorsunuz sabah saatlerinde darbecilere karşı olağanüstü operasyonlar başlamıştı. Türk Silahlı Kuvvetlerine, Emniyet Genel Müdürlüğüne, Yargı kurumlarına akıl almaz bir hızlılıkla operasyonlar gerçekleştirilmişti. Halen daha bu kurumlara yapılan operasyonlar devam ediyor. Şimdi burada merak edilen konu Genel Kurmay Başkanlığı tarafından saat 20.00 da bilgilendirilen Cumhurbaşkanı neden harekete geçmedi? Bir başka soru da darbe girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bu darbe girişimcileri hakkında ne zaman araştırma ve çalışma yapıldı da sabah saatlerinde hemen operasyonlara başlanabildi? Binlerce insan nasıl oldu da birden bire gözaltına alınabildi? Binlerce insanın adresleri bir gecede nasıl tespit edilebildi? Önceden bir hazırlık yapılmamış olsaydı bu insanlara bu derecede hızlı baskınlar yapılabilir miydi? Asıl yanıtlanması gereken sorular bunlar değil mi? 23.07.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title