Makaleler

CUMHURİYETİN 90.YILINI KUTLADIK

sait-balci
Ne tesadüf değil mi? Marmaray’ın açılışı tam da Cumhuriyetimizin 90. yılını kutladığımız 29 Ekim 2013 gününe rast geldi. Tesadüfün bu kadarı da olmaz yani. Ben bu program çatışması için Başbakan’da suç bulmuyorum aslında. Suç danışmanlarda. İnsan memleketin koskoca Başbakan’ına Cumhuriyet Bayramını hatırlatmaz mı? Her yıl büyük bir coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı kutlaması için koskoca Başbakan yanıltılır mı? Yazık, çok yazık. Halbuki Başbakan 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramının olduğunu bilseydi Marmaray’ın açılışını aynı güne denk getirir miydi? Başbakan olmak kolay değil tabi. Hele hele bizim yaşadığımız coğrafyada Başbakanlık yapmak ayrı bir meziyet. Bir taraftan Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanı olarak bölge ülkelerinden Suriye’de kalıcı barış için Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın devrilmesi için çaba harcayacaksınız öbür taraftan da ABD’ye rağmen Mısır’da devrik Cumhurbaşkanı Mursi’ye sahip çıkacaksınız. Bir taraftan ileri demokrasinin gereği olsa gerek memlekette ne kadar aydın, akademisyen, yazar, gazeteci varsa içeri tıkacaksınız fakat öbür taraftan da ülkenin bölünmez bütünlüğünü tehdit eden teröristlere ses çıkarmayacaksınız. Bir taraftan Türk Milletini ayaklar altına alacaksınız fakat öbür taraftan da alt kimlik üst kimlik ile ayrımcılık yapacaksınız. Bir taraftan Andımızı kaldıracaksınız fakat diğer taraftan da zorunlu din derslerini mecbur kılacaksınız. Bir taraftan Türk Ordusunu dağıtacaksınız ancak öbür taraftan Irak ötesi tezkereyi meclisten geçireceksiniz. Bir taraftan Cumhuriyetin asıl bekçileri biziz diyeceksiniz fakat öbür taraftan da Cumhuriyetin 90.yılını kutladığımız 29 Ekim günü sanki Allah’ın başka günü kalmamış gibi Marmaray’ın açılışını yapacaksınız. Elbette kolay değil bu ülkede Başbakanlık yapmak. İnsan yoğunluktan Cumhuriyet Bayramını bile unutabiliyor. Dedim ya suç Başbakan’da değil, suç Cumhuriyet’in 90.yılının kutlamasını Başbakan’a hatırlatmayı unutan danışmanlarda. Yoksa memleketin koskoca Başbakan’ı, bile bile Cumhuriyet’in 90.yılının kutlandığı günde Marmaray’ı açar mıydı? Tesadüf işte ne yapacaksınız.

Başbakan Marmaray’ı açadursun biz kendi bayramımıza bakalım. Yani, ulusça var olmamıza vesile olan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hediye ettiği Cumhuriyet Bayramımıza. Ayağımızı bastığımız havasını kokladığımız güzelim memleketimizin işgalci emperyalist devletlerden kurtuluşumuzu simgeleyen Cumhuriyetimizin 90. yaş gününü Türk Ulusu olarak büyük bir heyecanla kutladık. Genciyle yaşlısıyla, çoluk çocuk topyekûn en büyük ve tek bayramımızı büyük bir coşkuyla kutladık. Cumhuriyet düşmanlarına inat, işyerlerimize, evlerimizin balkonlarına ay yıldızlı bayraklarımızı astık. Caddeleri kırmızı renklerle donattık. Atamızın bizlere armağan ettiği bayramı doyasıya kutladık.

Son yıllarda az uğraşmadılar Cumhuriyetimizle. Dibine dinamit koymaktan hiç çekinmediler. İçini boşaltmak için ellerinden geleni ardına bırakmadılar. Bayramın kutlanacağı günlere hep başka program koydular. Atamızın ölüm yıldönümlerinde ya hasta oldular ya da yurt dışında oldular. Şimdi de Bayramımızı Marmaray’ın açılışına denk getirdiler. 23 Nisan ve 19 Mayısları bayram olmaktan çıkarmaya gayret sarf ettiler. Çocuklarımızı, bayramlarını kutlamaktan alıkoydular. Atamızın posterlerini kurum ve kuruluşların duvarlarından indirdiler. Ders kitaplarından resimlerini kaldırmak için ellerinden geleni yaptılar. 10.Yıl ve Bursa Nutkunu suç unsuru olarak bellediler. Heykellerine saldırı düzenlediler. Andımızın okunmasını yasakladılar. Al yıldızlı bayrağımızı sallamamıza bile tahammül edemediler. Türlü gerekçelerle İstiklal Marşımızı okunmasının süresini kısmak için bile düzenleme yaptılar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bizlere Cumhuriyetimizi unutturamayacaklar. Cumhuriyetimizi şimdi eskisinden daha fazla sahipleneceğiz. Hiçbir engelden korkmadan çekinmeden Cumhuriyet yolunda ilerleyeceğiz Milli Şef İsmet İnönü; ‘’Bir memleket de namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket de kurtuluş yoktur ‘’ demişti. Cumhuriyetimizi ilelebet sonsuza değin sürdürecek olan azim ve cesaret Atamızın söylediği gibi asil kanımızda mevcut. Ne Mutlu Türküm Diyene. Cumhuriyetimizin 90.Yılı hepimize kutlu olsun. 30.10.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title