BugünMakaleler

CİHAT, DİN UĞRUNA DÜŞMANLA SAVAŞMAKTIR

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda seçmeli ders olarak okutulacak olan ‘’Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’’ dersinde ve İmam Hatip Okullarında ‘’İslam Dininde Temel İbadetler’’ adlı derste öğrencilere Cihat’ı anlatacak müfredat değişikliğine gitti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu hamlenin ne anlama geldiğini sanıyorum biliyorsunuzdur. Aslında konuyu benim burada uzun uzadıya anlatmama da gerek yok. Her şey zaten alenen yapılıyor. İktidarlarının 15. yılında sıra Cihat’ı halka benimsetmeye gelmişti. Şimdi bunun hazırlıklarını yapıyorlar. İşe ilk olarak da okullardan başladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da okullarda okutulmaya başlanacak olan cihat kavramı ile ilgili bir açıklama yapma gereği duydu. Çünkü cihat kavramı genel de Arap Ülkelerinde çok kullanılan bir terimdir. Kullanılan bu terim de öyle hafife alınacak bir terim değildir. Hele hele demokrasi ile yönetilen ülkeler de bu terim kullanılmaz. Bizim ülkemiz de bu terime pek alışık değildir. Çünkü ne de olsa Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleriyizdir. Onun kurmuş olduğu laik Cumhuriyete gönülden ve yürekten bağlı yurtseverlerizdir. Dolayısıyla şu an AKP iktidarı sayesinde demokrasiyi ne kadar arar duruma düşmüşsek de yine de Türk Milleti olarak laikliği ve Cumhuriyeti elden bırakmayız. Türk Milleti olarak demokrasiye ve adalete sıkı sıkıya bağlıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan da işte sırf bu yüzden Cihat kelimesinin anlamını yumuşatma gereği duydu. Böylelikle bir nebze de olsa toplumun Cihat’a olan tepkisini hafifletmeye çalıştı. Ancak güneş balçıkla sıvanmaz.

“Cihat nefisle mücadeledir. Nefisle mücadele edebiliyorsak, işte cihat odur. 2019’da ancak bu şekilde arzu ettiğimiz başarılara ulaşabiliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cihatla ilgili yapmış olduğu bu açıklamadan siz tatmin oldunuz mu? Yani Cihat’ın kötü bir şey olmadığına dair bir kanaat getirebildiniz mi? Doğrusunu söylemek gerekirse ben ne ikna oldum, ne de Cihat’ın halk diliyle kötü bir şey olmadığına dair bir kanaat getirebildim. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan Cihat’ı tanımlarken bile önüne bir hedef koyuyor. 2019 seçimlerinde ancak bu şekilde başarılı olabilecekleri söylüyor. Peki, AKP iktidarı artık normal şartlarda başarılı olamayacak da cihat bu yüzden mi isteniyor? AKP artık seçimleri bundan böyle Cihat sayesinde mi kazanabilecek? Yani tek amaç sadece seçimleri kazanmak mı? Kusura bakmayın ama ben öyle olduğunu sanmıyorum. AKP normal şartlarda bugüne kadar seçimleri kazanmak için nasıl çalıştıysa bundan sonra da öyle çalışmaya devam edebilir. Bu konuda herhangi bir tereddüt yok. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitaplarına Cihat ile ilgili müfredat koyması bildiğimiz Cihat’ın öğrencilere aşılanması ve gelecek nesillerin Cihat’a hazır hale getirilmesidir. Bunun başka bir anlamı olamaz.

Cihat’ın anlamına isterseniz bir de Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünden bakalım. Hani konu daha iyi anlaşılsın diye. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde Cihat şöyle tanımlanmış.

Cihat; din uğrunda düşmanla savaşma.

Cihat, devletin resmi sözlüğünde bile din uğruna savaşma olarak tanımlanırken nefisle mücadele olarak tanımlanabilir mi? Varın buna da siz karar verin. 01.08.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title