BugünMakaleler

ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Zor bir dönemden geçiyoruz. Savaş her iki yanımızda acımasızca devam ediyor. Kadınlar, çocuklar hiç hak etmedikleri bir şekilde yaşamlarını yitiriyorlar. Oysaki bu savaş onların savaşı değildi. Onlar ta okyanus ötesinden ABD’yi ülkelerini karıştırması için davet etmemişlerdi. Evet, sorunları vardı ama bu sorunlarını kendi içlerinde halletmeye çalışıyorlardı. Doğru olan da zaten buydu. Bir kaç hainin haricinde hiç kimse ABD’den medet ummamıştı. Ancak ortada yenmesi gereken bir pasta vardı. ABD’de demokrasi vaadiyle bu pastaya konmalıydı. İşte bütün mesele de zaten bu ya.

Evet, tahmin ettiğiniz üzere Irak’tan ve Suriye’den bahsediyorum. Bu iki ülke vatandaşlarının haklı isyanlarından bahsediyorum. Bütün dünya ülkelerinin hemen hemen her gün film seyreder gibi onlarca insanın yaşamını yitirdiği bu iki ülkeden bahsediyorum. Dün hedefte Irak, Tunus, Mısır, Libya vardı. Bugün de yine Irak ve Suriye var. Yarından sonra da İran ve ülkemiz olacak. Adım adım geliyorlar. Dost gibi geliyorlar ama işleri güçleri düşmanlık. Hedefleri her zaman olduğu gibi yine Ortadoğu bölgesinin zengin yer altı maden ve petrol yataklarından başka bir şey değil. Dolayısıyla bu hedeflerine ulaşmak için öncelikle kan akıtmaları gerekiyor. Bölgenin iç savaşa sürüklenmesi gerekiyor. Mezhep ayrılıkları ön plana çıkması gerekiyor ki, insanlar birbirlerini boğazlayabilsinler. Yoksa bundan daha on yıl kadar öncesinde kardeşçe yaşayan bu halkı nasıl birbirine kırdırabilirsiniz ki? Barış içinde yaşayan bu halkı nasıl birbirine düşman edebilirsiniz ki? Önce mezhep kışkırtıcılığı yapacaksınız. Sonra onları silahlandıracaksınız. Demokrasi vaadi ile meşru devlet başkanlarına karşı ayaklandıracaksınız. Sonrasında da durumdan vazife çıkarıp işgal eylemine başlayacaksınız. ABD’nin şimdi Irak’ta ve Suriye’de de yaptığı da budur. ABD böylelikle hem Suriye ve Irak’taki petrol yataklarına el koymuş olacak, hem de ikinci bir İsrail devletini kurmuş olacak. Peki, bu amaçlar doğrultusunda yaşamlarını yitiren kadın ve çocukların suçu ne kardeşim? Bu savaş onların savaşı mı? Bu savaşı onlar mı istedi? Mezhep kışkırtıcılığını onlar mı yaptı? Onların suçu ne kardeşim? Onlar sen ta okyanus ötesinden gelesin diye mi yaşamlarını feda ediyorlar?

Emperyalizmde insan hakları diye bir şey asla söz konusu bile olamaz. Durduk yerde gelir, elindeki toprağını da alır yaşamını da. Onlar için senin devletinin ahde vefası da önemli değildir. Ya güzellikle istediklerini verirsiniz, ya da zorla alırlar. Çünkü onlarda adalet duygusu diye bir şey yoktur. Adaleti kendi ülkelerinde bir nevi de olsa işletirler ama uluslararası hukuk açısından yaptıkları katliamların bedelini asla ödemezler. Çünkü adalet her zaman onlar için çalışır. Onları sorgulayacak bir mekanizma asla çalıştırılmaz. Yaptıkları da her zaman yanlarına kar kalır. Çünkü onlar Dünya’nın efendisidirler. Çünkü onlar Dünya’yı idare edenlerdir. Dünya’ya silah satanlardır. Ne kadar savaş çıkarsa o kadar kazananlardır. Daha çok kazanmaları için daha çok kargaşa çıkarırlar. Çünkü varoluşlarını bu kargaşa ortamına borçludurlar.

El Kaide’yi, El Nusra’yı ve en son IŞİD’i neden kurdular sanıyorsunuz? IŞİD, Irak’ın ve Suriye’nin bölünebilmesi için kuruldu. Önce bu örgütü kurdular, sonrasında silah ve mühimmat desteği verdiler. Altlarına son model Mercedes bile vermeyi ihmal etmediler. Dolayısıyla bu örgütün Irak’ın ve Suriye’nin büyük bir bölümüne hâkim olmasını sağladılar. Şimdi de bölgeyi IŞİD’den temizliyoruz diyerek IŞİD’den aldıkları yerlere PYD’yi yerleştiriyorlar. Amaç da zaten bu değil mi? Önce bu örgütü besleyeceksin, sonra da bu bölgeyi onlardan temizliyoruz yalanı ile PYD’yi yerleştireceksin. Biz de bu masala inanacağız öyle mi? 09.11.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title