BugünMakaleler

BU İKTİDAR TERÖRÜ BİTİREMEZ

cropped-DB32A183F424-3.jpgÖnceki gün İstanbul’da patlattılar. Dün de Midyat’ta patlattılar. Bugün nerede patlatacaklarını bilmiyoruz. Bizim bilmemiz o kadar önemli değil ama MİT’in bilmesi gerekiyor. Ancak onların da gram istihbarat aldıklarından şüpheliyim. Çünkü başlarında beceriksiz ve bilgisiz bir adam var. Hakan Fidan’dan bahsediyorum. Bu zatı muhteremin ülkenin istihbaratı ile uzaktan yakından alakası yok. Onun görevi zaten Suriye’ye savaş açmaktı. Öyle değil mi? Adamın dünyadan haberi yok ki, istihbarat alsın. Suriye’ye nasıl savaş açabiliriz diye sorarsanız önünüze plan, proje koyabilir. Yoksa istihbarat almak kim, Hakan Fidan kim? Hakan Fidan dinlemeye takılan ses kayıtlarında neler söylüyor bir hatırlayalım mı?

 

“Şimdi bakın komutanım, şimdi biz gerekçeyse gerekçeyi, ben öbür tarafa 4 tane adam gönderirim, 8 tane boş alana füze de attırırım. Problem değil o. Gerekçe üretilir. Olay böyle bir iradenin ortaya konması. Biz savaş iradesi ortaya koyuyoruz, her zaman yaptığımız şeyi, akıl yürütme hatasına düşürüyoruz”

Evet, bu sözler tamı tamamına Hakan Fidan’a ait. Şimdi biz bu adamdan ülkenin ahde vefası için istihbarat almasını bekliyoruz. Aldığı istihbaratı güvenlik güçleri ile paylaşmasını bekliyoruz. Sonuçta güvenlik güçleri de bu istihbarat bilgilerine dayanarak terör örgütünün elamanlarını bombaları patlatmadan enselemesini bekliyoruz. Güvenlik güçlerinin alacakları istihbarat bilgilerine göre terör örgütüne operasyon yapma konusunda herhangi bir şüphem yok. Ancak MİT’in başında bulunan bu zatı muhteremin istihbarat toplayacağından şüpheliyim. Belki halen daha Suriye’ye nasıl girebiliriz diye plan yapıyordur. O kadar yani. Eğer zatı muhterem istihbarat denen bilgi toplama işinden gram anlasaydı, şimdiye değin teröristlerin gerçekleştirdiği birçok eylem sonuçsuz kalırdı. Öyle değil mi? Fakat bugün halen daha yine bir bomba patlar mı diye endişe duyuyoruz. İşte şimdi böyle bir noktaya geldik.

Yazık. Ülkeyi bu hale getirenlere yazıklar olsun. Lafa geldiği zaman muhalefet partilerine ‘’bunlara 5 koyun verin güdemezler’’ diyorlardı. Şimdi kendileri üç, beş teröristin hakkından gelemiyorlar. Bu beceriksizliklerinden dolayı da kamuoyunun önüne geçip ‘’biz bu işi beceremedik. Ülkeye daha fazla zarar vermemek için istifa ediyoruz’’ diyemiyorlar. Anlayacağınız bu derece sorumsuz ve duyarsızlar. İnsan her şeyden evvel bir defa yönettiği ülkeye karşı bir sorumluluk duyar. Bu sorumluluk duygusu içinde terör sorununa bir çare düşünür. Geçmiş dönemlerde terör sorununa kafa yormuş uzmanlar ile görüş alışverişinde bulunur. Sonrasında terör sorunu ile etkili bir mücadeleye girişir. Ancak bugün ülkeyi yönetenlerin böyle bir dertleri yok. Teröristi eylem yapmadan önce yakalayabilme becerileri hiç yok. Kendilerine onlarca koruma tahsis ederler ama ülkenin korunması için kıllarını bile kıpırdatmazlar. Maalesef böyle bir anlayışa sahip beceriksiz siyasi kadroya sahip insanlar tarafından yönetiliyoruz. Daha ne diyebilirim ki.

Ardı ardına yapılan iki bombalı saldırı ister istemez ben de bunların arkasının geleceği hissini uyandırdı. Elbette güne yeni bir saldırı haberi ile uyanmak asla istemem. Ancak görünen o ki, ülkede bir istihbarat açığı var ve teröristlerde de bu açığı kullanıyor. Bu yüzden gün, Yeni Anayasa yapma günü değildir. Gün, Başkanlık sistemine geçme günü değildir. Gün, her geçen gün artan terör olaylarının hakkından gelme günüdür. Bu yüzden bugün devleti yönetenler olmayan istihbarat servisini derhal görevden almalıdırlar. Hedef haline gelen Emniyet Müdürlüklerinin önünden geçen yollar kontrol altına alınmalıdır. Yoksa bu terör belası daha çok can yakacak. Bu yüzden ben ülkeyi yönetenlere diyorum ki’’ Ya bu terörü çözeceksiniz kardeşim, ya da istifa edeceksiniz. Bunun başka bir yolu yok.’’09.06.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title