BugünMakaleler

BİR TARAFTAN BAŞKANLIK, DİĞER TARAFTAN DA TERÖR

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Yine terör. Yine şehitler. Yüreğim yanıyor, yüreğim. Hedeflerinde bu kez Beşiktaş Vodafone Stadının güvenliğini alan emniyet güçleri vardı. Bu kez onları şehit ettiler. Bu satırları yazarken 44 şehidimiz vardı. Bu sayının artmamasını ümit ediyorum. Yaralı olan diğer emniyet güçlerimizin de evlerine ateş düşmesin istiyorum. Bu saldırı da şehit düşen emniyet güçlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri de şiddetle kınıyorum. Umarım yüce adalet bu saldırının faillerine hak ettikleri cezayı verir. Böylelikle şehitlerimizin kanı yerde kalmaz.

Bu hain saldırıyı PKK’nın uzantısı olan TAK üstlenmiş. Saldırı gerçekleştikten sonra ve onlarca güvenlik gücümüzü kaybettikten sonra saldırıyı ha PKK üstlenmiş, ha TAK üstlenmiş, ne fark eder ki. Sonuçta 44 şehidimiz var mı? Var. Arkada daha yaralı güvenlik güçlerimiz var mı? Var. Önemli olan da zaten bu değil mi? Şehit düşen güvenlik güçlerimizi geri de getiremeyeceğimize göre hain saldırıyı ha PKK üstlenmiş, ha TAK üstlenmiş. Hiç fark etmez. Bu saatten sonra artık tek umudumuz adaletin yerini bulmasıdır. Bu konuda devletin istihbarat birimleri ve güvenlik güçleri işbirliği içinde bu saldırının üzerindeki sis perdesini en kısa zamanda kaldırmalıdırlar. Bu saldırının tüm ayrıntıları tam olarak ortaya çıkarılmalı ki, bir daha gerçekleştirmek isterlerse, gereken önlemler alınabilsin. Dolayısıyla güvenlik güçlerimiz bir daha benzer saldırılara maruz kalmasın.

İstihbarat deyince aklıma geldi. Bu devletin istihbarat birimleri ne iş yaparlar Allah aşkına? Bu tür hain saldırıların istihbaratını alamıyorlarsa, hangi saldırıların istihbaratını alacaklar? 15 Temmuz darbe girişimin istihbaratı bile alamayan bu istihbarat servisinin bu hain saldırının istihbaratını alacak halleri yoktu elbette. O halde istihbarat işinden anlamayan bu istihbarat servisinin sayın müsteşarının artık istifa etmesi gerekmiyor mu? Suriye’de savaş çıkartmayı düşünmekten başka bir işe yaramayan bu müsteşarın bir özeleştiri yapıp bavulunu ve valizini toplaması gerekmiyor mu? Yoksa bu sayın müsteşarın istifa etmesi için daha kaç şehit vermemiz gerekiyor? Ya da istifa etmeyen bu sayın müsteşarı, devletimizin çok büyükleri görevden almayı halen daha düşünmüyorlar mıdır? Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı bile görevden alan sayın devlet büyüğümüz Hakan Bey’i halen daha görevden almayı düşünmüyor mudur? Yoksa bu çok saygın istihbarat müsteşarımız görevden alınırsa başımıza taş mı yağar?

Cumartesi akşamı gerçekleştirilen bu terör eyleminden evvel AKP ile MHP Başkanlık sistemini TBMM’ye sunmuşlardı. Terör saldırısı da aynı akşam Beşiktaş maçının bitmesinin ardından gerçekleştirildi. Terör saldırısında da sadece güvenlik güçleri hedef alındı. Ben bu saldırının bir mesaj niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar yapılan bütün saldırılar elbette devletin birliğine ve güvenlik güçlerimizi çökertmeye yönelikti. Bu saldırıda da aynı mesajlar yine vardı. Ancak bu saldırı da başka bir mesaj daha var. O da şu an TBMM’ye gönderilen Başkanlık Yasa Tasarısına yönelik olduğudur. Saldırının Başkanlık sisteminin TBMM’ye verildiği güne rastlaması ve yapılan saldırının sadece güvenlik güçlerini hedef alması bu tezi güçlendiriyor. Burada önemli bir noktanın altını çizeyim. Gerçekleştirilen bu saldırının Başkanlık sistemini hedef alması bu saldırıyı gerçekleştirenleri elbette aklamaz. ABD ile PKK’nın Başkanlık sisteminin şu an TBMM’den geçmemesiyle ilgili başka bir planları vardı. Onlar Başkanlık sistemini Açılım süreci ile beraber getirmek istiyorlardı. Ancak evdeki hesaplar çarşıya uymadı. Dolayısıyla ABD ile PKK şu an TBMM’ye sunulan Başkanlık sisteminin Meclis’ten geçmemesi için bu hain saldırıyı düzenlemiş olabilirler.

Türk milletinin sorunu ise şu an Başkanlık sistemi değildir. Milletin tek derdi geçim sıkıntısıdır. İktidar ile MHP’nin tek derdi ise maalesef Başkanlık sisteminden başka bir şey değil. Bu yüzden TBMM’ye sunulan Başkanlık sisteminin iktidar partisi ile MHP tarafından geri çekilmesi zorunluluğu vardır. Hele hele ülkemizin birliğinin ve bütünlüğünün hedef alındığı bugünlerde Başkanlık sisteminin görüşülmeye başlanması vatana ve millete ihanet etmekten başka hiçbir işe yaramaz.

PKK, ABD’nin desteği ile bugün devletimizin birliğini ve bütünlüğünü hedef alarak güvenlik güçlerimizi yıldırmaya yönelik bombalı eylemler gerçekleştiriyor. Diğer taraftan da iktidar partisi ile MHP parlamenter sistemi yıkmak için TBMM’ye Başkanlık sistemini sundular. Bir devlet ancak bu kadar kuşatılabilir. Bir devlet ancak iç ve dış düşmanları tarafından bu derece yok edilmeye çalışılabilir. Devlet bir taraftan ABD / PKK, diğer yandan da AKP / MHP’nin saldırısına maruz kaldı. Türk milleti bir taraftan ABD ile PKK’nin yapmakta olduğu hain saldırılara karşı mücadele ederken, diğer taraftan da AKP ile MHP’nin dayatmakta oldukları Yeni Anayasa adı altındaki demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik Başkanlık sistemine karşı mücadele ediyor. Hepsi bu.13.12.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title