Makaleler

BİR KAÇ MEHMET


AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ‘’Birkaç Mehmet’’ söylemiyle teröre olan bakış açısını açıkça ortaya koymuştu.

Hüseyin Çelik’in teröre olan bu bakış açısı, gaflarıyla ünlü İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile örtüşmediği kesin. Ama gelin görün ki siyaseten İçişleri Bakanı olmasına rağmen İdris Naim Şahin’in değil Hüseyin Çelik’in borusu ötüyor.

İdris Naim Şahin, Hüseyin Çelik’in altında aldığı rol ile ancak görev yapabiliyor. Görünüşe baktığımız zaman Başbakan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sahip çıkar gibi görünüyor ama sonuç itibarıyla ‘’Açılım Politikalarının’’ gereği üstünlük Hüseyin Çelik’te görünüyor. İçişleri Bakanı, ne zaman terörle ilgili konuşsa Hüseyin Çelik anında ağzının payını veriyor. Fakat öte taraftan da Hüseyin Çelik, Mehmetçiklerden ne alıp veremediği varsa sorumsuzca Mehmetçikleri rencide edecek söylemlerden de hiç çekinmiyor. Son dönemlerde askere toz kondurmayan Başbakan ise şimdilerde açılım politikaları gereği maalesef Hüseyin Çelik’e ağzının payını veremiyor. Terör ise almış başını gidiyor ama ne askerden ne de siyasi iktidardan en ufak bir adım dahi gelmiyor. BDP Milletvekilleri teröristlerle sarmaş dolaş ama siyasi iktidar, olup bitenleri tribünden seyrediyor. Mevcut bu tablo karşısında kahraman Mehmetçikler de maalesef ‘’Bir kaç Mehmet’’e dönüşüyor.

Teröristler ise Tunceli’de ve Şemdinli’de bayram seyran demeden cirit atıyor fakat siyasi İktidar ise bir türlü Suriye’den çıkamıyor. Siyasi İktidar, Suriye’de Beşşar Esat’a karşı teröristleri desteklemekten kendi ülkesindeki teröristlerin hakkından gelemiyor. PKK’da Meydanı boş bulmuş sürekli güvenlik güçlerin geçiş noktalarına bazen mayınlar döşüyor bazen de silahlı saldırılarda bulunuyor. Yol kesmeler, İnsan kaçırmalar ise alışkanlık haline gelmiş durumda. Siyasi İktidarın açılım politikası yüzünden de terör tavan yapmış durumda. Ama gelin görün ki şehit cenazelerindeki duyarlılık birkaç gün içinde unutulup gidiyor. Bir sonraki cenaze törenlerinde aynı nakarat aynen devam ediyor. Şehit cenazelerinde Devlet Efkanı ise teröre mağlup olmanın verdiği eziklik ile başları her zaman ki gibi gene öne eğik. Her şeye rağmen şehit anne ve babalar‘’Vatan Sağ olsun’’ diyebiliyor fakat iktidar sahipleri terörün hakından gelecek iradeyi dahi maalesef gösteremiyorlar. Terörü bitirmek bir tarafa terörle mücadele eden askerleri Silivri zindanlarına atıyorlar.

Sahipsiz kalmış bir ülkenin Mehmetçikleri de ‘’Bir kaç Mehmet’’ lafını  ‘’ver kurtulcu’’ bir politika izleyen İktidar Partisinin altında sineye çekmek zorunda kalıyorlar. Öyle bir kısırdöngüye girmişiz ki neresinden bakarsanız bakın bu durumdan çıkabilmemiz öyle pek kolay da görünmüyor. Bir taraftan ‘’Ortadoğu Projesinin’’getirdiği yük diğer taraftan komşularımız ile geldiğimiz nokta tam bir çıkmaz sokağa girmiş durumdayız. İşin en kötüsü de maalesef İktidar Partisinin bu kısırdöngüden çıkacak bir politikasının da olmayışıdır. İktidar sahipleri olup bitenleri tribünden seyretmekten başka da hiç bir şey yapmıyorlar. Ülke öyle beceriksiz politikalarla yönetiliyor ki siyasi İktidarı uyguladığı yanlış politikalardan döndürebilecek etkin bir muhalefet de maalesef yok. Muhalefet Partisi, Irak’ın işgali sırasında Amerikan askerlerine ülkemiz üzerinden ırak’a geçiş iznini çıkartmayan politikayı bu dönem maalesef gösteremiyor. Muhalefet partileri maalesef İktidar partisinin açılım politikaların eksiliğini gidermekten de öteye etkin bir muhalefet de gösteremiyorlar. Ana Muhalefet Partisi kusura bakmasın ama Başbakan ile görüşülecek ikinci açılım politikası terörü azdırmaktan başka hiç bir işe de yaramayacaktır. Halk, Ana Muhalefet Partisinden açılım yerine terörle mücadele edecek etkin politikalar üretmesini beklemektedir. Halk, Ana Muhalefet Partisinden terörü bitirme anlamında askerin arkasında dik durmasını beklemektedir.

Peki, yavru muhalefet partisi ne yapmaktadır? O da İktidar Partisinin gerek Suriye Politikasında gerekse yeni Anayasa çalışmalarında vagonu haline gelmiş bulunmaktadır. Son zamanlarda Başbakan’ın Devlet Bahçeli’yi yere göğe sığdıramaması da bunun tipik bir örneğidir. Ülkemizde sürmekte olan politikaların neresinden bakarsanız bakın Ülkemiz hayrına olan bir politika maalesef yok. Ama gelin görün ki İktidar Partisi, elini kolunu sallaya sallaya ülkeyi yönetmektedir. Ortadoğu projelerini yavaş yavaş hayata geçirmektedir.

27.08.2012

 

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title