Makaleler

BİDEN TARİH OLDU MU?

sait-balci

Beklenen buluşma nihayet gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Beylerbeyi Sarayında 1,5 saat olarak planlanan görüşmeyi tam 4 saate uzatmışlar. Belli ki özür krizinden dolayı birbirlerini çok özlemişler. Yoksa görüşme bu kadar uzun sürmezdi. Hele hele tarih olma gibi ucu açık sözlerden sonra bu kadar fazla görüşme umarım hayırlara vesile olur. Ne zaman batılı bir diplomat ülkemizi ziyaret etse yüreğim hep cız eder. Yine ne tavizler verildi diye düşünmeden edemem. Gelen misafirin özgül ağırlığı da varsa endişelenmemek elde mi?

Görüşmenin detaylarına gelmeden önce geçmişe kısa bir yolculuk yapalım. Hani konu daha iyi aydınlansın diye. Cumhurbaşkanımızın önceki söylemleri ile bugünkü söylemlerinin ne kadar uyuştuğu daha iyi anlaşılsın diye. Yoksa başka türlü ne amacım olabilir ki? Konuyu koskoca Cumhurbaşkanımızdan daha iyi bilecek de değilim hani. Bu tür konuları zaten en iyi Cumhurbaşkanımız bilir. O ne derse doğrudur. Ondan iyi ilim ve bilim adamı daha dünyaya da gelmemiştir. O olmasaydı halen daha koskoca Amerika’yı ilk keşfedenin Kolomb olduğunu sanmaya devam edecektik. Şükürler olsun ki, Cumhurbaşkanımız sayesinde tarih bilgimiz de gelişiyor.

Şimdi gelelim görüşme öncesi tarafların birbirleri hakkındaki söylemlerine. Biden, bir konuşmasında ‘’Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD konusunda siz haklıydınız’’ dediğini ileri sürmüştü. Bunun üzerine Erdoğan da ‘’Biden böyle konuşmuşsa benim için tarih olur’ ’demişti. Bu gelişmeler üzerine Biden ’in Erdoğan’dan özür dilediği söylendi. Fakat daha sonra Biden Erdoğan’dan asla özür dilemediğini söyledi. Bu gelişmelerden sonra Erdoğan için tarih olan Biden, Erdoğan’ı Beylerbeyi Sarayında ziyaret etti. Gelen Biden’ın dublörü olmadığına göre demek ki Biden tarih olmamış. Sapa sağlam duruyormuş. Şimdilik tarih olan yok ama bu gidişle Erdoğan tarih olacak gibi gözüküyor. Bu benim öngörüm. Ancak ne zaman olur, onu şimdiden kestirmek zor.

Erdoğan ile Biden ‘in 4 saate varan görüşmesi IŞİD ile mücadele damgasını vurmuş. Biden, Erdoğan’dan IŞİD ile mücadelede daha fazla üstünlük almasını belirterek, yol haritasına uygun hareket etmesini istemiş. Yani Biden kibarca Erdoğan’a ‘’Amerika’nın keşfiyle filan uğraşma, sana ne yol haritası çizdikse onu hayata geçir’ ’demiş. Yani Biden deyim yerindeyse bizimkini hafiften azarlamış. Ayrıca Biden, yapılan görüşmelerle ilgili açıklamalarda daha dikkatli olunmasını istemiş. Açıkçası ben bu görüşmede Erdoğan’ın Biden’i azarlayacağını sanmıştım. Öyle ileri geri konuşmaması konusunda uyaracağını düşünmüştüm. Daha doğrusu Biden ‘in kulağını çekeceğini düşünmüştüm. Ama tam tersi oldu. Doğrusu söylemek gerekirse ben bu konuda hayal kırıklığına uğradım.

Biden ile Erdoğan arasında yapılan görüşmelerin salt IŞİD konusu ile sınırlı olmadığını düşünüyorum. İleriki günlerde bu görüşmenin detayları nasıl olsa basına sızacak. Biden’in Erdoğan’dan daha başka neler istediği gün ışığına çıkacak. O zaman daha kapsamlı değerlendirme yapma şansım olacak.

Bu günlükte bu kadar efendim. Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.25.11.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title