BugünMakaleler

BAHÇELİ’NİN DESTEĞİ ANCAK SEÇİM HİLESİNİN YASALAŞMASINI SAĞLAR

Dün Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı neden destekleyeceğine dair yaptığı açıklamanın beni şaşırtmadığına değinmiştim. Bugün de Bahçeli’nin Erdoğan’a verdiği desteğin ne anlama geldiğine değineceğim. Daha da doğrusu Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği desteğin ne işe yaradığına değineceğim. Yoksa Erdoğan’ın Bahçeli’nin vereceği desteğe ihtiyacı olmadığını dünya âlem biliyor. Siz de biliyorsunuz.

Her şeyden evvel Bahçeli’nin kayda değer bir oy potansiyelinin kalmadığını belirteyim. Eğer öyle olmasaydı Bahçeli bugün ne barajın düşmesini isterdi, ne de Erdoğan’ın karşısına herhangi bir aday çıkarmayacağını açıklardı. Bahçeli’de pekâlâ biliyor ki; bugün seçim yapılsa seçim barajının altında kalacak. Böylelikle Meclis dışında kalacak. Bahçeli işte tam da bu nokta da adım atmaya başladı. Yani parlamento içinde kalmak için çareler aramaya başladı. Bu nedenle Başkanlık seçiminde Erdoğan’ı destekleme kararı aldı. Dolayısıyla Erdoğan’da bu jest karşısında Bahçeli’ye büyük bir olasılıkla kontenjan ayıracak. Zaten bunun alt yapısı geçen referandum da atılmıştı. 16 Nisan rejim değişikliği referandumunda milletvekili sayısı altı yüze çıkarılmıştı. Bu sayının daha o zamanlarda MHP için çıkarıldığını sağır sultan bile duymuştu. Erdoğan Bahçeli’nin kendisine Başkanlık için vereceği destek ile bu kontenjanı ona kullandıracak. İşte tam da bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan Bahçeli’ye kullandıracağı kontenjanın hesabını yapıyor. Yoksa Bahçeli durduk yerde birden bire Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğini neden açıklasın? Seçimlere de daha epey zaman var. Bahçeli’nin Erdoğan’a vereceği desteği şimdi açıklamasının bir tek sebebi olabilir. O da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahçeli’yi garanti altına almasını sağlamaktır.

Devlet Bahçeli yapmış olduğu bu açıklama ile kendisini şimdiden garanti altına aldığını söyleyebiliriz. En azından kurmayları ile beraber kendisini Meclis’e taşıyacak hamleyi attı. Yoksa tabanını kaybetmiş olan Bahçeli’nin yapacağı başka hiçbir hamle zaten kalmamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da elbette bu desteği gelinen durum itibarıyla karşılıksız bırakmaz. En azından önümüzdeki seçimlerde kendisini destekleme kararı alan Bahçeli’yi karşılıksız bırakmaz. Erdoğan Bahçeli’nin getireceği kayda değer bir oy potansiyeli olmasa bile onu önümüzdeki seçimlerde karşılıksız bırakmayacak.

Peki, Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğini anladık da, bu destek oy potansiyeli açısından bir işe yarayacak mı? Bana göre yanıtlanması gereken asıl soru budur. Bana sorarsanız Bahçeli’nin 2019 seçimlerinde Başkan adayı olacak olan Erdoğan’a kazandıracağı pek bir oy potansiyeli yok. Bahçeli oylarını zaten İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e kaptırdı. Öyle ya, siz şartsız koşulsuz Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim olacaksınız öte yandan da oylarınızı koruyacaksınız. Böyle bir siyasi anlayış yok. En azından bizim ülkemizde yok.

Tabanını kaybetmiş olan Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vereceği desteğin bir tek anlamı olabilir. O da 2019 yılında veya daha öne alınacak olan Başkanlık seçimlerinde yapılması muhtemel olan seçim hilesinin yasallaşmasını sağlamaktır. Hatta Bahçeli’nin yansıra adı sanı belli olmayan birkaç siyasi parti de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme kararı alırsa yapılması düşünülen seçim hilesi daha da kolaylaşır. Yoksa adı sanı belli olmayan ve belirli bir oy potansiyeli olmayan siyasi partilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ne katkısı olabilir ki? Cumhurbaşkanı Erdoğan her halükarda alacağı oyu zaten kendi çabasıyla alır. Buna hiç şüphem yok. Ancak Yüksek Seçim Kurulu seçim hilesini yasalaştırabilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı birkaç siyasi partinin desteklemesine ihtiyacı vardır. Böylelikle Erdoğan’ı destekleyen siyasi partilerin sanki bir potansiyeli varmış gibi bir oy patlaması yaratılacak. Erdoğan’ın aldığı oyların üstüne bu oylar da eklenecek. Böylelikle Erdoğan rahatlıkla Başkan seçilebilecek.

Yoksa siz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahçeli’nin oylarına ihtiyacı olduğunu mu düşünüyorsunuz? 12.01.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title