Makaleler

AYGÜN, GRUP BAŞKAN VEKİLİNDEN İZİN Mİ ALDI?

sait-balci

Aslında bugün Dünya lideri olan Erdoğan’ın ‘’Kaçak Saray’ın’’ maliyetini halka unutturmak için uyguladığı gündem saptırma konularına değinecektim. Ancak önceki gün Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, isyancı Seyit Rıza’nın torunları ile birlikte Mecliste basın açıklaması yapınca ben de konuyu değiştirdim. Recep Tayyip Erdoğan’ın gündem saptırmaya yönelik konuşmalarına daha sonra değineceğim. Çünkü Hüseyin Aygün’ün Meclis’te düzenlemiş olduğu basın açıklaması daha fazla önem arz ediyor.

Ülkenin gündemini takip ediyorsanız konuyu biliyor olmalısınız. Hatırlarsanız, CNN TÜRK ekranlarında Sezgin Tanrıkulu, Tunceli isyanının bastırılmasından dolayı Cumhuriyet Halk Partisi adına isyancılardan özür dilemişti. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisini bugünlere dek taşıyan kadrolar Sezgin Tanrıkulu’na tepki göstermişti. Atatürk’ün koltuğunda oturmakta olan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da bir açıklama yapması istenmişti. Bu gelişmeler üzerine Kemal Kılıçdaroğlu gecikmeli de olsa bir açıklama yaptı ama bu açıklama kamuoyunun beklediği açıklama değildi. Kamuoyu Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Sezgin Tanrıkulu’nun dilediği özrün ancak kendisini bağlayacağı yönünde bir konuşma beklemişti. Fakat Kılıçdaroğlu böyle bir açıklama yapmadığı gibi tam tersi olarak da Sezgin Tanrıkulu’nu sahiplenmişti. Kemal Kılıçdaroğlu bununla da yetinmemiş bundan böyle de hiçbir Milletvekilinin Grup Başkan Vekilinin izni olmadan konuşma yapmasına yasak getirmişti. Ben de ‘’Önce CHP’nin ilkelerine ve tüzüğüne uymak lazım’’ adlı yazımda bu konuyu dile getirdim ve eğer Milletvekillerine konuşma yasağı uygulanacak ise bu yasağın tüm milletvekillerini kapsaması gerektiğine değinmiştim. Kendisi gibi düşünen milletvekillerin de bu yasağa tabi olması gerektiğine değinmiştim. Eğer bu konuşma yasağı kendisi gibi düşünen Milletvekillerine de uygulanmazsa, diğer milletvekillerine de Grup Başkan Vekilinden izin almadan konuşma hakkının doğacağına söylemiştim.

Şimdi dakika bir, gol bir oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Milletvekillerine ‘’Konuşma yasağı’’ getirmesinin üzerinden daha bir hafta geçmeden Hüseyin Aygün bu yasağı deldi bile. Hüseyin Aygün, Tunceli isyancılarından Seyit Rıza ile Zeynel Çavuşun torunları ile birlikte Meclis’te basın açıklaması düzenledi. Hüseyin Aygün düzenlemiş olduğu bu basın açıklamasında ‘’Kimi Atatürk, kimi İnönü, kimi Bayar, kimi Çakmak yapmıştır, diyor. Kim yapmışsa suçludur. O zaman tek parti vardı, bu kadrolar devleti yönetiyordu, bu kadrolar yapmıştır bu katliamı’ ’dedi. Aygün devamla’ ’Haftalardır eşkıya ve haydut olarak nitelenen ve resmi suçlamaları tekrar edenlere karşın Dersim’in liderlerinden pirimiz, haksız yere idam edilen Seyit Rıza’nın idamlarının 77. yıldönümü içindeyiz. ‘dedi. Sezgin Tanrıkulu’nun Cumhuriyet Halk Partisi adına isyancılardan dilemiş olduğu özür başlı başına bir felaketti. Şimdi de Hüseyin Aygün iki isyancı başının torunlarını da yanına alarak meclis çatısı altında yapmış olduğu basın açıklaması ayrı bir felaket oldu.

Peki, şimdi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Milletvekillerine getirmiş olduğu ‘’konuşma yasağı’’ ne hale geldi? Konuşma yasağını ilk delen yine kendisi gibi düşünen Hüseyin Aygün olmadı mı? Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hüseyin Aygün’e ceza vermesi gerekmiyor mu? Peki, verebilir mi? Hiç sanmam. Peki, bundan sonra konuşma yasağının sonu ne olur? Bundan sonra yine herkes istediği gibi konuşmaya devam eder. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yasakları da her zaman olduğu gibi yine unutulup gider. Eğer Hüseyin Aygün Grup Başkan Vekillerinden izin alıp ta konuşmuşsa, bu durum çok daha vahim demektir. Bu durumda Sezgin Tanrıkulu ve Hüseyin Aygün’den sonra Grup Başkan Vekili de Cumhuriyet Halk Partisine ihanet etmiş olur ki, bu vebalin altında o da kalır.

Pazartesi günü tekrar görüşmek üzere esen kalın.28.11.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title