Makaleler

ATATÜRK’ÜN TÜRKİYESİ BUNLARLA GURUR DUYMAZ

sait-balci
Çağdaş Medeniyetler seviyesine ulaşan devletler Atatürk’ü, deha kişiliğini ve yoktan var ederek kurduğu Cumhuriyeti büyük bir hayranlıkla takdir etmişlerdir. O dönemlerde savaştan yeni çıkmış bir ülke vardı. Ülke ekonomisi varlık ile yokluk arasındaydı. Ancak siyasi ve ekonomik yönden tam bağımsızdık. Bu yüzden işgal devletleri, Kurtuluş Savaşlarında aldıkları yenilgiyi hiç hazmedemediler. Hele hele yeni kurulan ‘’Türkiye Cumhuriyetini’’ hiç kabullenmediler. Bu durum dün de böyleydi bugün de böyledir.

Türk Milleti o zamanlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gurur duyuyordu. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk sadece yurdu düşman işgallerinden kurtarmak ile kalmamış aynı zamanda ‘’Türkiye Cumhuriyeti’ni’’ kurmuştu. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Kılık kıyafette devrim yapmıştı. Arap Alfabesinden Latin Alfabesine geçişi sağlamıştı. Ekonomi ve iktisadi alanında 5 yıllık kalkınma planları hazırlamıştı. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte de çok partili hayata geçildi. Eğitim ve öğretim alanında önemli ilerlemeler kaydedildi. Bir ülkeyi yoktan var eden lider ile kim gurur duymaz ki? Bırakın memleketin yurttaşlarını yabancı devlet adamları bile o dönemlerde Atatürk’e olan hayranlıklarını gizlememişlerdir. Eski ABD Başkanı John Kennedy bakın Atatürk hakkında neler söylemiş.

‘’Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması, yeni Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk’ ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye’ de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek daha yoktur.’’

Bir de Lenin neler söylemiş bakalım.
“Mustafa kemal sosyalist değildir. Fakat görülüyor ki iyi bir örgütçü, yüksek anlayışlı bir önder. Ulusal burjuva ihtilalini yönetiyor. İlerici akıllı bir devlet adamıdır. Bizim sosyalist devrimimizin önemini anlamış olup, Sovyet Rusya’ya olumlu davranıyor. O, istilacılara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına, padişahı da yardakçılarıyla birlikte silip süpüreceğine inanıyorum. Ona, yani Türk halkına yardım etmemiz gerekiyor.”
Bütün sosyalist dünya Türk Ulusal Kurtuluş savaşını emperyalizme karşı önde gelen bir savaş olarak nitelemektedir. Türkiye’de aydın geçinen birkaç satılmışın dışında…

Yabancı Devlet adamlarının da hayran olduğu bir liderden gurur duymamak mümkün mü? Bir de şimdi günümüze gelelim. Başbakan’ın düzenlediği seçim mitinglerinde AKP taraftarları Başbakan için ‘’Türkiye seninle gurur duyuyor’’ diyorlar. Aslına bakarsanız Türkiye Başbakan ile gurur filan duyduğu yok. Sadece Başbakan’a oy verenler gurur duyuyor o kadar. Başbakan ile neden gurur duyduklarını da pek anlamış değilim. Çünkü bir lider ile gurur duyulabilmesi için öncelikle o liderin kendi çıkarları yerine temsil ettiği halkın çıkarları için mücadele etmesi gerekir. Ülkesini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için çalışması gerekir. İşsizlik ve yoksulluk ile mücadele etmesi gerekir. Sürdürülebilir bir dış politika uygulaması gerekir. Savaş tohumları ekeceğine barış güvercinleri uçurması gerekir. Ülkesinde insan hak ve hürriyetlerine değer vermesi gerekir. Toplumun haber alma hakkını engellememesi gerekir. Vatandaşları kin ve nefret ile birbirinden ayrıştırmaması gerekir. Yargıya müdahale etmemesi gerekir. Şimdi bu kriterler 12 yıldır ülkeyi yönetmekte olan Başbakan’da var mıdır? Peki, o zaman AKP taraftarları seçim mitinglerinde neden ‘’Türkiye seninle gurur duyuyor’’ diyorlar?

AKP İktidarının 12 yıllık iktidar dönemini incelediğimde Başbakan ile gurur duyulacak herhangi bir olguya rastlamadım. Hele hele 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet skandalından sonra Başbakan ile gurur duyulacak bir durum mu kaldı? İran’dan gelen bir işadamı AKP İktidarının Bakanlarını parmağının ucunda oynatmış olduğuna şahit olmadık mı? Koskoca bir İçişleri Bakanı altın kaçakçılığı yapan bir insanın altında ezilir mi? O İçişleri Bakanı adam gibi bir içişleri Bakanı olmuş olsaydı altın kaçakçılığına göz yumar mıydı? Göz göre göre devletin vergi kaybına seyirci kalır mıydı? Yoksa bu millet onları devleti soyup soğana çevirsinler diye mi oy vermiştir? Ya haklarında fezleke yazılan diğer Bakanlara ne demeli? İnsan bir işadamından ta İsviçre’den saat siparişi etmeye utanır. Adları yolsuzluk ve rüşvet skandalına karışan bu eski Bakanlar temsil ettikleri Türk Milletini mi yoksa kendilerine mi hizmet vermişlerdir? Adları yolsuzluk ve rüşvet skandalına karışan bu hükümet ile gurur duyulabilir mi? Hangi hizmetleri ile gurur duyacaksınız? Ülkeyi soyup soğana çevirdikleri için mi? Toplumun geniş kesimlerini baskı altında tuttukları için mi? Dış ve iç borçların her gün artan oranda yükselttikleri için mi? Her geçen gün yoksulluğu ve yolsuzluğu arttırdıkları için mi? İnsan hayatına değer vermedikleri için mi? Terörle mücadele etmek yerine müzakere ettikleri için mi? Suriye’de yüzlerce insanın ölümüne sebep oldukları için mi? Allah aşkına söyler misiniz, Başbakan’ın hangi meziyetleri için gurur duyuyorlar?

AKP’ye oy veren seçmenlerimiz ‘’Andımızın kaldırılmasından hiç mi rahatsız olmamışlardır? Türk Milletinin ayaklar altına alınmasından hiç mi rahatsız olmamışlardır? Tabelalardan T.C.nin çıkartılmasından hiç mi rahatsız olmamışlardır? Atalarımız ‘’Geçmişini bilmeyen toplumlar yok olmaya mahkûmdurlar’’ diye boşuna söylememişler. AKP taraftarları ne kadar Başbakanları için ‘’Türkiye seninle gurur duyuyor ‘’ deseler de Türk Milleti Başbakan ile gurur filan duyduğu yok. Türk Milleti, geçmişini sahiplenen liderler ile gurur duyar. Kendi çıkarları yerine Milletin çıkarları peşinde koşan liderler ile gurur duyar. 21.03.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title