Makaleler

ATATÜRK’ÜN RESMİNİ PASPAS OLARAK KULLANAMAZSINIZ

sait-balci13 Mart Çarşamba günü Taraf Gazetesi yazarı Roni Margulies, Solduyu adlı köşesinde ‘’Atatürk Hakkında Bazı Bilgiler’’ başlığı altında bir yazı kaleme almış. Margulies bu yazısında 18 Şubat Pazartesi günü Marmaris Atatürkçü Düşünce Derneğinin yapmış olduğu basın açıklamasına gönderme yapmış. Sanıyorum Roni Margulies, Marmaris Atatürkçü Düşünce Derneğinin yapmış olduğu basın açıklamasından yeni haberdar olmuş, ya da birileri Margulies’e bu konuda yazı yazması için ricada bulunmuş. Her nasılsa Roni Margulies, Marmaris Atatürkçü Düşünce Derneği Yöneticilerinin yapmış olduğu basın açıklamasına gönderme yapma gereği hissetmiş.

Margulies’in yazmış olduğu yazıdan, Atatürk’ün resminin pas pas olarak kullanılmasından dolayı rahatsızlık duymadığı net bir şekilde anlaşılıyor. Günümüzde Atatürk düşmanlığının hit yaptığı bir dönemde Roni Margulies’den de Atatürk sevgisi konulu bir yazı beklememiz elbette mümkün değildi. Ancak bir ulusa mal olmuş tarihi kişileri lanse ederken saygı ve sevgi çerçevesinde ele almak gerektiğini düşünüyorum. Bu sadece bizim ülkemiz için de geçerli değildir elbette. Geçmişten bu döneme kadar bütün Dünya Uluslarının liderleri içinde geçerlidir. Örneğin Eski Sovyetler Birliği Devlet Başkanları Lenin, Stalin içinde geçerlidir. Geçenlerde yeni vefat eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez için de geçerlidir. Bugün topluma mal olmuş bu liderler sıradan bir kişilik değildirler. Bu liderler bugüne değin ya temsil ettikleri halkların çıkarlarını ön planda savunagelmişlerdir ya da memleketlerini Emperyalist güçlere karşı savunmuşlardır. İşte Mustafa Kemal Atatürk’te böyle bir liderdir. Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalandığı, ülkenin dört bir yanının işgal edildiği bir dönemde vatanı düşmandan kurtarmak için Milli Mücadele başlatmıştır. Türk Milleti bu işgalden Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş dehası ve Türk Milletinin bağımsızlık azmi ile kurtulmuştur. Şimdi vatan topraklarını işgalci devletlere teslim etmeyen bir lidere saygı göstermememiz için geçerli bir nedenimiz var mıdır? Mustafa Kemal Atatürk, vatanı Emperyalist Devletlere teslim etmediği için mi resmi pas pas yapılmak istenmektedir? Şimdi Roni Margulies’ten kurtuluş savaşlarında Türk Milletinin top yekûn verdiği mücadeleyi anlamasını bekleyemeyiz. Ancak bu ülkede yayımlanan bir gazetenin köşe yazarı olarak sadece Atatürk için değil tarihe mal olmuş dünya liderlerinin de resimlerinin pas pas olarak kullanılamayacağını bilmesini isteriz.

Roni Margulies, söz konusu yazısında Marmaris’te meydana gelen olayı kısaca anlattıktan sonra bakın neler diyor;
Sonra ne oldu bilemiyoruz. Anne babası eve döndüğünde küçük kız ne demiştir. ?
‘’Atatürk düşmanı olduğunuzu niye bana daha önce söylemediniz? Ben artık bu evde yaşamak istemiyorum. Atatürk sevgisiyle çağıldayan bir ev bulacağım kendime. Elveda Baba, elveda anne’
Ya baba?
‘’İşgüzar hıyarağaları!’’ mı demiştir, yoksa daha uzlaşmacı bir yaklaşımı tercih ederek ‘’ şu halıyı duvara asalım, ayaklarımızı duvarda sileriz’ ’mi?

Roni Margulies’in olaya bakış açısı, Atatürk resmini pas pas olarak kullanan aileden pek bir farkı yok. Hatta Margulies olayı dramatize ederek kendince Atatürk resminin pas pas olarak kullanılmasını olağan bir durum olarak göstermeye çalışıyor. Böylece Atatürk’ü toplum nazarında sıradan biriymiş gibi algılanmasına ön ayak oluyor. Bu konuda Margulies’in, Türk Milleti hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığı da anlaşılıyor. Margulies ne kadar Atatürk’ü basit biriymiş gibi göstermeye çalışsa da Türk Milleti buna asla izin vermeyecektir. Türk Milleti, her daim atasına sahip çıkacaktır. Margulies yazının devamında bakın daha neler diyor;
ADD Marmaris Yönetim Kurulu Üyeleri olayın takipçisi oldu mu acaba? O eve sık sık uğrayıp halının nereye konmuş olduğunu kontrol ediyorlar mı? Temiz olup olmadığına bakıyorlar mı? Kolay mı bir ‘’düşünce ‘’derneğinin yöneticisi olmak?

Roni Margulies, yazının devamında Marmaris Atatürkçü Düşünce Derneğinin yöneticilerine yönelik alaysı sözlerini devam ettiriyor. Marmaris’te Atatürkçü Düşünce Derneğinin gösterdiği duyarlılığı Türk Milleti ülke çapında top yekün göstermektir. Türk Milleti, bu yüzden 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına sahip çıkmıştır. Bu yüzden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına sahip çıkmıştır. Bu yüzden Cumhuriyet Bayramına sahip çıkmıştır. Bu yüzden 10 Kasım da Atasının huzuruna çıkmıştır. Bu memleket geçmişte Ali Kemalleri de görmüştür. Şimdiler de Roni Margulies’ler olsa kaç yazar? 15.03.2013

SAİT BALCI

Paylaş

One thought on “ATATÜRK’ÜN RESMİNİ PASPAS OLARAK KULLANAMAZSINIZ

  • Soros solcuları ABD, AB ve İsrail askerleridir…Demek ki Ali Kemallerin soyu tükenmemiş..

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title