BugünMakaleler

ALİ KEMAL’İN TORUNU NEDEN GELDİ?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Her şeyin birbiri içine girdiği bugünlerde bir Ali Kemal’in torunu eksikti. Çok şükür o da geldi. Gelmeseydi şahsen ben üzülürdüm. Milli mücadele düşmanı Ali Kemal’in torunu olup ta ülkemize gelmemek olmazdı tabi. Ne de olsa adam koskoca Birleşik Krallığın Dışişleri Bakanı olmuş. Daha önce de Londra Belediye Başkanı idi. Şimdi Dışişleri Bakanı sıfatı ile ziyarete geldi. Sakın ülkemizin ahde vefası için geldiğini sanmayın. Eğer öyle olsaydı bugüne kadar çoktan gelirdi.

Tahmin ettiğiniz üzere İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’dan bahsediyorum. Bu zatı muhterem gelmesiyle birlikte Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Suriyeli mültecileri ziyaret etti. Dolayısıyla bu ziyaretin amacı da üç aşağı beş yukarı belli olmuş oldu. Sonrasında meslektaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Bakanı Ömer Çelik ile görüştü. Ziyaret bu iki Bakan ile de sınırlı kalmadı tabi. Ülkemize gelinir de Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeden gitmek olur mu? Elbette olmaz. Boris Johnson Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüştü. Aslında Boris Johnson’un Erdoğan’a karşı bir vukuatı vardı. İngiltere’de Erdoğan’a karşı hakaret içeren bir şiir yarışması düzenlenmişti. Johnson’da bu şiir yarışmasında birinci olmuştu. Erdoğan bu vukuata rağmen Johnson ile de görüştü. Böyle şeyler İngiltere’de normaldir ama bizim ilkemizde hakaret unsuru sayılır. Hani Boris Johnson bu ülkede yaşıyor olsaydı hayatta Erdoğan ile görüşemezdi. Hatta bu şiir yarışmasından sonra hakkında açılmadık dava da kalmazdı. Hatta ve hatta Johnson FETÖ davasına bile dâhil edilebilirdi. İngiltere vatandaşlığı ve Dışişleri Bakanlığı Boris Johnson’u bu dava sürecinden alıkoyduğunu belirteyim.

Aslında niyetim İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un meslektaşları ve Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesini yazmak değil. Bu görüşmeler zaten rutin yapılıyor. Hiçbir şey yapmasanız bile meslektaşlarınız ile Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile bir şekilde görüşülüyor. Anlayacağınız bizde adettendir. Misafir ağır ise mutlaka kabul edilir. Dolayısıyla bu görüşme trafiğini anlamak mümkün. Peki, Boris Johnson İngiltere Dışişleri Bakanı sıfatı ile neden geldi? Yanıtlanması gereken soru budur. Ziyaretin asıl amacı salt Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Suriyelileri ziyaret etmekten ibaret olamaz. Suriyelilerin yaşam koşullarını yerinde görmek olamaz. Suriyelilerin yaşam koşullarını zaten ülkemizde bulunan İngiliz gizli servisi olan M16 ajanları sürekli rapor ediyorlar. 15 Temmuz sonrası ülkemizdeki gelişmeleri an be an takip ediyorlar. Güney Kıbrıs’ta da beklettikleri bir sürü İngiliz askeri var. Bu askerler olası bir iç kargaşa ortamında İngiliz vatandaşlarını korumak adı altında ülkemize müdahale edeceklerini sağır sultan bile duydu.

Hükümet çevrelerinin basına verdiği bilgilere göre yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması ülkemiz ile İngiltere arasında kapsamlı işbirliğinin güçlendirilmesi ve ileri düzeye taşınması konularının ele alındığı bilgisi verildi. Boris Johnson’un geliş amacı da işte bu açıklamanın içinde gizlidir. Bu ziyaretin asıl amacının basında yer aldığı şekilde olmadığını sanıyorum sizler de anlamış olmalısınız. Bu ziyaret hiç kuşkusuz son günlerde batıdan kopmaya başlayan ülkemizi kontrol altına almaya yöneliktir. Yani bir nevi gözdağı vermektir. Rusya ile yeniden başlayan barış sürecini baltalamaya yöneliktir. Ülkemizi eskiden olduğu gibi yeniden batının eksenine yerleştirmektir. Yoksa başka türlü Büyük Ortadoğu Projesini devam ettiremezler. Ülkemize rağmen sürdüremezler. İşte tam da bu noktada daha dikkatli olmamız gerekiyor. Eskiden olduğu gibi yine ABD ile İngiltere’nin arkasından sürüklenip gitmememiz gerekiyor. Rusya ile yeniden başlayan diyalog sürecinin baltalanmasına fırsat verilmemesi gerekiyor. Rusya ve İran ile başlayan diyalog sürecine en kısa zamanda Suriye’yi de eklememiz gerekiyor.

Sonuçta komşularımız ile ne kadar iyi bir diyalog süreci geliştirirsek bölgenin güvenliğini de o derece korumuş oluruz. Anlayacağınız çok hassas bir dönemden geçiyoruz. 29.09.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title